שתף קטע נבחר

הפרקליטות תדרוש קלון על בניזרי בגלל השוחד

פרקליטות המדינה מתכוונת לדרוש בשלב הטיעונים לעונש לגזור קלון על הח"כ שהורשע היום בשורת עבירות. פרופ' סוזי נבות, מומחית למשפט חוקתי, טוענת כי השר לשעבר מש"ס יוכל להישאר בתפקידו כח"כ כל עוד בית המשפט לא יקבע כי בעבירות יש קלון. העונש המקסימלי על שוחד: שבע שנים

פרקליטות המדינה תדרוש הטלת קלון בשלב הטיעונים לעונש שייגזר על חבר הכנסת שלמה בניזרי מש"ס, שהורשע הבוקר (ג') בקבלת שוחד, הפרת אמונים, קשירת קשר ושיבוש הליכי משפט. אם תתקבל הדרישה, שנודעה ל-ynet, יושעה בניזרי אוטומטית מהכנסת.

 

לקריאת הכרעת הדין המלאה

 

לדברי פרופ' סוזי נבות, מומחית למשפט חוקתי, בניזרי יושעה מתפקידו בכנסת רק אם בית המשפט ייקבע כי בעבירות שביצע יש קלון - בגזר הדין שיינתן בהמשך. זאת לפי חוק חדש, שהתקבל לפני כשנה, על פיו במקרה כזה יושעה חבר כנסת מכהונתו מיום קביעת בית המשפט ועד למועד שבו פסק הדין נעשה סופי. החוק הינו יוזמה של חברי הכנסת גלעד ארדן ושלי יחימוביץ'.

 

סוגיית הקלון, כמו בפרשת הנשיא קצב, מרחפת כאמור גם מעל הרשעתו של בניזרי. העבירות בהן הורשע הבוקר בניזרי הן אמנם חמורות מאוד, אולם השאלה האם יש בהן קלון, נתונות לשיקול דעתו של בית המשפט שנדרש לקבוע זאת בצורה מפורשת מיוזמתו, או על פי בקשת היועץ המשפטי לממשלה.

 

עם זאת, לדברי פרופ' נבות, כשאיש ציבור במעמד של בניזרי מורשע בעבירות של שוחד, הקלון הוא חלק מובנה מגזר הדין ולכן יש להניח כי הקריירה הפוליטית של בניזרי בכנסת, גם אם יחליט שלא להתפטר מעצמו, נמצאת בשלבי סיום. נבות מציינת כי על פי החוק, "ההשעייה נכנסת לתוקף מיידית עם קביעת קלון, ובמקומו צפוי להיכנס המועמד הבא ברשימת ש"ס לכנסת" - זאת לאחר שעד לפני מספר שנים ההחלטה היתה נתונה בידי ועדת הכנסת.

 

קיימת אפשרות לפיה ח"כ בניזרי, בהנחיית מועצת חכמי התורה בהנהגתו של הרב עובדיה יוסף, יחליט לעזוב מרצונו את הכנסת כבר בשלב זה, לאחר הרשעתו. אם יחליט להישאר, ישנו הליך משפטי קבוע עד לפסק הדין הסופי. "מועד גזר הדין ייקבע על ידי בית המשפט.

 עד אז יוכל בניזרי לזמן עדי אופי מטעמו, כדי לנסות ולהקל בעונש. עכשיו השאלה היא כמה זה יעלה לו", אומרת נבות.

 

ובנושא העונש - לאור העבירות בהן הורשע, הוא עשוי להיות כבד. "העונש המקסימלי על שוחד הוא שבע שנות מאסר בפועל. מדובר בעבירה חמורה מאוד, במיוחד כשמדובר בח"כ שהיה בעברו גם שר. העונש המקסימלי על מרמה והפרת אמונים הוא שלוש שנים, שיבוש הליכי משפט גם כן שלוש שנים. בניזרי בהחלט עלול לשבת בבית הסוהר, והוא כמובן לא יהיה הראשון".

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלמה בניזרי. יתפטר?
צילום: גיל יוחנן
צילום: ורדי כהנא
סוזי נבות
צילום: ורדי כהנא
מומלצים