שתף קטע נבחר

מוכרי החמץ בפסח: "אמרו לנו כל הכבוד"

בעקבות פסיקת בית המשפט כי פיצריות ומסעדות אינן נחשבות למקום "פומבי" - ולכן מותר למכור בהן חמץ בפסח - אמר אחד מבעלי הפיצריות שנתבעו בירושלים: "כולם היו שמחים, הם אמרו שיש גם חיים לחילונים בעיר הזו". לדבריו, בפסח המכירות בעלייה

"אמרו לנו 'ניצחתם בשבילנו'. כולם היו שמחים, הם אמרו שיש גם חיים לחילונים בעיר הזו" - כך אמר אמש (יום ה') ל-ynet אייל להב, הבעלים של פיצה צ'ילי מירושלים, אחד מבעלי העסקים שנבתעו בבית המשפט לעניינים מקומיים בבירה, על-כך שמכרו חמץ בפסח. בפסק הדין החדש נקבע כי מכולות, פיצריות ומסעדות אינן נחשבות למקום "פומבי" על-פי הגדרת החוק - ולכן מותר למכור בהן חמץ בפסח.

 

 

להב אמר כי הוא קיבל תגובות אוהדות על פסיקת בית המשפט. "אני עצמי הייתי חולה בבית", הוא מודה, "אבל אשתי ואחי קיבלו הרבה תגובות נלהבות. היו לקוחות שבאו ואמרו 'כל הכבוד'. העניין הוא שלחילונים אין הרבה נקודות תקווה בעיר הזו ואני חושב שאנחנו נקודת אור בשבילם. נאבקנו בין היתר בשביל הלקוחות שלנו".


פיצה צ'ילי בירושלים. מרוצים מההחלטה (צילום: גיל יוחנן)

 

למרות שרבים מתושבי העיר הם דתיים וחרדיים, להב אומר כי בפסח המכירות בעלייה. "זה השבוע הכי חזק שלנו השנה. העבודה בפסח היא כפולה ומשולשת מכל השנה, אני לא יכול לוותר על זה. גם השנה כבר קיבלתי איומים מחרדים וכנראה שגם הפסיקה הזו תעודד אותם לעשות הרבה יותר. הביקוש עם זאת הוא כל כך גדול, שאנחנו לא יכולים לאכזב את הלקוחות שלנו".

 

לדברי להב, בכל שנה לקראת פסח מתחילה מחאת החרדים.

"כבר כמה שנים באים קצת חרדים ועושים את הרעש שלהם מול המקום. היתה שנה שבמאה שערים הוציאו פשקווילים עלינו. מבחינת העירייה הם רק זרקו איומים ובסוף לא עשו כלום".

 

להב מדגיש כי אינו רוצה להרגיז את החרדים. "בגדול, אני לא רוצה להתגרות בחרדים וזה יוצר אצלי תחושה של אי נעימות מולם". לדבריו, עוד לפני פסק הדין הודיעה לו העירייה כי היא מוכנה להוריד את סכום הקנס בעשרות אחוזים, אך הוא סירב.

 

גם בעלי עסקים אחרים ברחבי הארץ, המוכרים חמץ בפסח,

בירכו על החלטת בית המשפט בירושלים. בעל קיוסק בבאר שבע אמר ל-ynet: "הפסיקה מאוד מעודדת אותנו. ממילא התכוונו למכור חמץ במהלך ימי החג. אנחנו לא חיים באיראן. אני חושב שיש קהל רב שמקופח בגלל אותן פסיקות דתיות במדינה שלנו. אין שום סיבה שהדתיים יפריעו לי לחיות את חיי כשאני לא מפריע להם".

 

בעל העסק הוסיף כי הוא לא חשב על הקנסות או על כך שהוא עשוי להגיע לבית המשפט בגלל מכירת חמץ, ולאחר הפסיקה הוא לא מודאג בכלל.

 

בהכנת הידיעה השתתפה יונת אטלס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
פיצה צ'ילי. עלייה במכירות בפסח
צילום: גיל יוחנן
מומלצים