שתף קטע נבחר

השר כהן: חמץ בפסח? אקדח לרקת העם היהודי

השר יצחק כהן תוקף את ההחלטה לאפשר מכירת חמץ בחנויות בפסח: "בית משפט שפוסק כך מצמיד אקדח לרקה של העם היהודי, ראוי לעשות לו ביעור חמץ". ח"כ אורלב דורש ממזוז לערער על פסק הדין: "זו פגיעה אנושה בזהות היהודית". מנגד קובע ח"כ פינס: "חוק החמץ מזמן היה צריך לעבור מן העולם"

השר לענייני דתות, יצחק כהן, תקף בצהריים (יום ה') בחריפות את ההחלטה לאפשר מכירת חמץ בחנויות ואמר כי "בית משפט שפוסק כך מצמיד אקדח לרקה של העם היהודי וראוי לעשות לו ביעור חמץ". לדברי כהן, "ההלכה והחוק קובעים שאסור למכור חמץ ובית המשפט בפסיקתו הפך לחמץ בעיני העם. אני קורא לו לעסוק במה שהוא מבין ולא לפענח את את רש"י מתוך בורות. אני אדרוש ערעור של המדינה. אם בית משפט הישראלי לא מבין מהו איסור חמץ, אולי ראוי לפנות לבית משפט בינלאומי בהאג לקבלת סעד יהודי".    

 

יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, כבר פנה ליועץ מזוז בדרישה לערער על פסק הדין. לדברי אורלב, "פסק הדין מנותק מהמציאות. זוהי פגיעה אנושה בזהותה היהודית של מדינת ישראל ובהבנה שבין דתיים לחילונים. לא עולה על הדעת ששופטת לעניינים מקומיים תקבע הלכות הרות גורל באשר לצביונה של מדינת ישראל כמדינה יהודית".

 

ח"כ משה גפני מיהדות התורה, אמר כי "ההתחכמות של השופטת בהגדרת המושג פומבי, שמעידה על השקפת עולמה בנושא מכירת חמץ בפסח, תוך פגיעה קשה באופייה היהודי של מדינת ישראל - הוא בניגוד לכוונת המחוקק, תגרום להגדרות חדשות בחוקים שונים שאינם דתיים להגדרת המושג מקום ציבורי. המדינה חייבת לערער על פסה"ד המגוחך והמבזה הזה, ואם לא- נאלץ להגדיר בחקיקה מהו מקום ציבורי".

 

ח"כ ניסן סלומיאנסקי (מפד"ל) גורס כי מערכת המשפט מנותקת מהעם: "לא פלא שהיא מאבדת יותר ויותר מאמינותה ויושרה. חוצפה, איך שופטת מתוך התנשאות מרשה לעצה לצפצף על החוק ועל היושר ובפלפולי סרק לפרש חוק ההפך מכוונתו הפשוטה והברורה ובכך להיות 'פוליטיקאית קטנה' הפועלת לפי השקפות עולמה הפרטי והאנטי דתי שהחוק הוא רק כלי משחק לעשות בו כרצונה".

 

גם תנועת האשה הדתית-לאומית, "אמונה", מערערת על סמכותם ההלכתית של שופטי בתי המשפט. בתגובה לפסיקה, אומרת יו"ר "אמונה" ליאורה מינקה: "לצערנו הרב, במהלך השנים הפכה המצה, בעל כורחה, לאויבת העם וסומנה כסכנה לאומית. במלחמה הזאת אין, אפוא, תימה שבתי המשפט הופכים לפטריוטים ונרתמים לעזור כדי לנצח".

 

כהן: אוהב מצות, לא כפייה 

מנגד קובע ח"כ אופיר פינס (עבודה) כי מדובר בפסק דין חשוב: "חוק החמץ מזמן היה צריך לעבור מן העולם. זה חוק שגם הדתיים יודעים שהוא חוק אידיוטי ובלתי ניתן לאכיפה וטוב שבית המשפט אמר סוף סוף את דברו בעניין".

 

ואילו ח"כ רן כהן הודיע ל-ynet שיגיש הצעת חוק כדי לעגן את פסיקת בית המשפט באופן שתתיר במפורש למכור חמץ בפסח במכולות, מאפיות, חנויות סגורות ובכל מקום שאינו פומבי באופן מפורש. כהן הוסיף: "כאוהב מצות, כפיית מצות היא כפייה דתית שיש לצמצמה ככל שניתן".

 

פסק הדין התקדימי

למרות שעל פי החוק אסור למכור חמץ בפסח בפומבי, לחנויות מותר - כך קבעה הבוקר שופטת בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים. השופטת, תמר בר אשר צבן, הורתה למחוק כתבי האישום שהוגשו נגד ארבעה בעלי מסעדות בירושלים, שנגדם נטען כי עברו על "חוק המצות" אשתקד כשמכרו חמץ בפסח.

 

בפסק הדין קבעה השופטת שחנות אינה עונה להגדה "פומבי" על פי החוק, ולצורך כך אף נעזרה בפירוש רש"י לגמרא לפיו רשות הרבים הינה "פרהסיה" ו"מקום שנראה מכל מקום". מאחר שחנות היא מתחם סגור הרי שהיא אינה עונה להגדרה, להבדיל משוק.

 

בבית המשפט טענה המדינה כי "בעיר שרבים מתושביה לא רק יהודים אלא דתיים, ורוב חברי מועצתה לא רק יהודים אלא דתיים, כיבוד הדדי מצדיק את קיום החוק. מה גם, שבשכונות ערביות בעיר מותרת הצגת חמץ". אלא שפרקליטי הנאשמים, טענו כי יש לבטל את כתבי האישום והוסיפו שמעולם בעבר לא הוגש כתב אישום על עבירות דומות.

 

ומה אתם חושבים?

 

לחצו "בעד" - אם אתם בעד מכירת חמץ בחנויות בפסח

לחצו "נגד" - אם אתם נגד מכירת חמץ בחנויות בפסח

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חמץ בפסח?
צילום: ניב קלדרון
צילום: אלון נוריאל
כהן. ללכת להאג
צילום: אלון נוריאל
אורלב. פנייה למזוז
צילום: גיל יוחנן
פינס. חוק אידיוטי
צילום: עידו ארז
מומלצים