שתף קטע נבחר

"מאין יבוא עזרי": הפעוט הצמח 3 שבועות בבי"ח

היום יוגש כתב אישום נגד האם מירושלים, שבנה מאושפז במצב של צמח. האחיות מרעיפות חום ואהבה אך התחזיות לא אופטימיות והרופאים בהדסה עדיין מזועזעים. בני המשפחה שמבקרים את התינוק תלו מעל מיטתו דובי, ציורים ופסוקי תהילים. "עכשיו יש יותר עירנות למקרי התעללות", אמר מנהל מיון הילדים

כשפניו שלוות ועיניו פקוחות למחצה, שוכב כבר כשלושה שבועות לבדו פעוט בן שלוש וחצי המוגדר כצמח, במיטת בית החולים הדסה עין-כרם בירושלים. כמו בכל המיטות במחלקת טיפול נמרץ ילדים, גם ליד מיטתו לוח מחיק שעליו כתוב שמו ושם אמו. אבל אמא לא באה, וגם לא תבוא בקרוב. היא שוהה במעצר, בחשד להתעללות שגרמה לו נזק בלתי הפיך. 

 

אבחנת הרופאים לא מותירה הרבה מקום לתקווה: הפעוט סובל מנזק מוחי שגרם לו להפוך לצמח. בשבוע האחרון עבר שני ניתוחים שמאפשרים להעביר אותו למוסד לאשפוז ממושך.

לקנה הנשימה שלו הוחדר צינור שמאפשר לחבר אותו למכונת ההנשמה דרך פתח בצוואר, ניתוח אחר איפשר להזינו באמצעות צינורית ישירות לקיבה.

  

ליד מיטתו של הפעוט, בקצה המחלקה, תלוי דובי חום ומעליו מרחף בלון. מאחוריו מודבקים על הקיר ציורי ילדים וברכות שכתבו קרובים שביקרו אותו: "שתהיה לך רפואה שלמה, אוהבים מאוד כל המשפחה"; "חמוד שלנו אנחנו אוהבים אותך ומקווים שתחלים מהר"; "מחכה שתחזור, אוהב אותך", כתב לו אחד מאחיו, לצד ציור של בית ופרחים. מישהו כתב על דף את הפסוק הפותח את פרק קכ"א מתהילים: "שיר למעלות: אשא עיני אל ההרים - מאין יבוא עזרי". על דף אחר, מבקשים להתפלל להחלמתו.

 

בשבועות האחרונים באים לבקר אותו בני משפחה, בליווי של עובדת סוציאלית. הם יושבים לידו, מלטפים אותו ומדברים איתו, אך הוא לא מגיב. אחיות טיפול נמרץ מרעיפות עליו חום ואהבה, מנסות להשלים את החסר. אנשי הצוות הרפואי שטיפלו בו מזועזעים ואחד מהם, שראה אותו עם הגיעו לבית החולים, סיפר שהמקרה לא עוזב אותו מאז.

 

במוסד שאליו יעבור לאשפוז ממושך - עד כמה שזה נשמע עצוב, אולי עד סוף ימיו - ינסו לשפר את מצבו על-ידי השמעת מוזיקה, הקראת סיפורים וחשיפה לגירויים נוספים.

 

"אלו מקרים שבעבר היו נדירים בהרבה"

מנהל מיון ילדים בהדסה עין-כרם, ד"ר יורם בן-יהודה, אמר ל-ynet: "מאז המקרה, המערכות השונות ללא ספק מגלות עירנות. בשבועות האחרונים אנחנו רואים מקרה או שניים בשבוע של חשד להתעללות, מקרים שבעבר היו נדירים בהרבה. בחלק מהמקרים, גננת שראתה סימני חבלה מדווחת למשטרה או לרווחה ואז אם יש צורך בתעוד, מגיעים עם הילד לבדיקה במיון. לפעמים ההורים נבהלים מהתוצאות של מה שעשו ומגיעים עם הילד בעצמם".

 

לדבריו, בחלק מהמקרים מדובר בהתעללות שגרמה לכוויות או חבלות. במקרים אחרים מזוהים שברים בגולגולת או בעצם הירך,

שאצל תינוקות בני פחות משנה הם נורת אזהרה כמעט ודאית לכך שמדובר בהתעללות.

 

היום (יום א') אמורה הפרקליטות להגיש כתב אישום נגד האם מירושלים החשודה בהתעללות בפעוט, ונגד מכרהּ שנעצר עמה. היא תשהה במעצר עד שעות הצהריים ואז יוגש כתב האישום לבית המשפט המחוזי בירושלים. המכר חשוד שביצע "תיקון" בילדים, בהשפעת הרב אליאור חן, שנמלט כנראה לחו"ל. הבן הגדול - בן ארבע וחצי - אושפז במצב קל, לאחר שגם הוא סבל מכוויות, ושוחרר מבית החולים. המשטרה בודקת חשד להתעללות בילדים נוספים במשפחה.


פורסם לראשונה 05/04/2008 23:23

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האחיות מנסות להשלים פערים (אילוסטרציה)
צילום: index open
מומלצים