שתף קטע נבחר

סיפור הפרברים, נוסח מאה שערים

משפחת המיליונר מחו"ל יצאה נגד שידוך הבת עם הצעיר הירושלמי, הרבנים התנגדו בגילוי דעת חריף והציבור נקרא למחות - אבל הזוג הצעיר ניצח ונישא כדת משה וישראל. זו לא טלנובלה, זה קרה הלילה בירושלים

הורי הכלה התנגדו, הרבנים מחו בתוקף והציבור יצא לרחוב - אבל הזוג הצעיר לא ויתר. בניגוד לכל הסיכויים ולמרות הפגנות שהידרדרו לאלימות מחוץ לאולם, נישאו אמש (יום ג') באולם שמחות ירושלמי צעירה חרדית מחו"ל ובחיר לבה הירושלמי.

  

הכל החל כאשר מיליונר בינלאומי, ונדבן בעל שם בציבור החרדי, שלח את בתו בת ה-19, ללמוד בישראל במוסד חרדי לבנות בירושלים. הבת פגשה בארץ בחור חרדי ובין השניים נוצר קשר, אלא שגורמים המקורבים לפרשה סיפרו כי אביה של הצעירה התנגד מההתחלה לקשר, בין השאר כי לטענתו, החתן המיועד הוא "שבבניק". 


האהבה ניצחה? בדרך לחופה (צילום: גיא אסיאג)

 

מרגע שנודע למשפחת הכלה בחו"ל כי הבת מעוניינת להינשא לבחור, החלה מסכת של שכנועים הכוללת שליחת אנשים מטעמם ועסקנים אשר יפעלו לביטול השידוך. באותה תקופה אף פנתה המשפחה לגדולי הרבנים בציבור החרדי במטרה שיפעילו את כובד משקלם לביטול החתונה המתוכננת והם אף הוציאו גילוי דעת נגד החתונה, שלא נענה. 

 

לדברי המקורבים, שליחים מטעם המשפחה הגיעו אל אבי החתן המיועד וניסו לשכנעו שיפעל לביטול החתונה. האב, כך סיפרו גורמים מצד אבי הכלה, הבטיח שיפעל לביטול האירוסין. אולם לאחר זמן קצר, התקיימו האירוסין בין בני הזוג, וזאת בנוכחות אבי החתן. 

 

רבני הציבור החרדי נכנסים לתמונה

בתחילת השבוע התברר למשפחה כי החתונה עומדת להתקיים ביום שלישי (אמש). בעזרת טענות שבעבר נוצלו משפחות מבוססות על-ידי משפחות המשודכים, השיגה המשפחה שוב גילוי דעת חריף מצד רבנים בכירים הדורשים לבטל את החתונה. 


גיוואלד. המחאה מול אולם השמחות (צילום: גיא אסיאג)

 

"הזדעזעי ירושלים. לב מי לא יחרד על השמועה הנוראה אשר לא יאומן כי כזאת יקרה בירושלים עיר הקודש פלטרין של מלך שעומדים אנשים בני בליעל ממשפחת X (השם שמור במערכת) לעשות מעשה אשר לא יעשה, כאשר באכזריות נוראה עקרו בת ישראל כשרה מזרועות אביה ואמה ובעזות מצח עומדים לערוך חופה וקידושין שלא כדת משה וישראל עם בן בליעל ממשפחתם", כך נכתב במודעות שנתלו אמש ברחבי הריכוזים החרדים, מלווים בחתימתם של הרב חיים קנייבסקי, הרב ניסים קרליץ והרב מיכל יהודה לפקוביץ'.

  

בגילוי הדעת שהתפרסם, הממוען לאבי החתן, דרשו ממנו הרבנים "בכל תוקף למנוע נישואין אלו שלא על פי דרך היהדות המסורה לנו". עוד נכתב: "היות ששמעתי מתלמידי חכמים חשובים כי בנך עומד להתחתן עם בת בניגוד לרצון התורה, על כן הננו מבקשים בכל התוקף למנוע נישואין אלו שלא על פי דרך היהדות המסורה לנו". ועוד הוסיפו: "ומי יכול לתאר מנישואין כאלו אשר צערם של האמא והאבא של הבת הוא גדול מאוד וגם חילול שם שמיים להיות ולהתחתן עם אחד שהוא נחשב כאחד מן הרחוב בעייתי כלפי החתן. מה שאין שום אחריות על ריחוק לבבות".  


והיה גם מכות. מאבטחי האולם נגד המפגינים (צילום: גיא אסיאג)

 

המודעות זעקו "נבלה נעשתה בישראל", בטענה שמשפחת החתן לא שעתה לדרישת הרבנים לבטל את החתונה והציבור נקרא לעמוד ולהפגין מול בית משפחת החתן ולאחר מכן להמשיך במחאה מול אולם השמחות הירושלמי בשעת החופה. 

 

לקראת השעה 17:00 הושמעו כרוזים ברחבי השכונות החרדיות בירושלים והודיעו לציבור לצאת ולמחות. משפחת החתן, אשר שמעה את הקריאות מחלון ביתה הממוקם בלב ריכוז חרדי, הזדרזה לצאת מן הבית טרם הגעת המפגינים. כאשר הבינו המפגינים כי המשפחה לא בבית, המשיכו לכיוון שכונת בית הכרם, שם נערכה החופה מאוחר יותר.

 

מול מקום השמחה נעמדו מספר בחורים ואברכים ונשאו שלטים נגד קיום האירוע. כאשר הבחינו בהם עובדי האולם ומשפחת החתן, התפתחה תגרה אלימה בין הניצים ולמקום אף הוזעקה משטרה. לחתן והכלה זה לא הפריע. הם נישאו וחגגו עם אורחיהם אל תוך הלילה. מה יהיה בסופם? ימים יגידו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האלימות מחוץ לאולם הירושלמי
צילום: גיא אסיאג
מומלצים