שתף קטע נבחר

ישי: נקדם התיקון לחוק החמץ, גם נגד הממשלה

בקשת ש"ס לדון בחוק החמץ לא הועלתה בישיבת הממשלה השבועית - ובמפלגה זועמים. החרדים, שהזדעזעו מפסיקת בית המשפט שהתירה מכירת חמץ בפסח, ביקשו לקדם במהירות תיקון לחוק החמץ. ואולם, לדעת השר מאיר שטרית, "הרעיון לא נכון, איננו שוטרים של אלוהים"

בש"ס שבים לאיים על יציבות הממשלה. יו"ר המפלגה, השר אלי ישי, אמר הבוקר (יום א') כי "ניאבק להעביר את חוק החמץ בהקדם, גם אם הדבר יהיה נגד הממשלה". במפלגה הביעו זעם על כך שלא נערך דיון בישיבת הממשלה בעניין תיקון החוק שביקשו לקדם, לאחר שפסיקת בית המשפט בירושלים התירה מכירת חמץ בחג הפסח.

 

העימות החל כאשר ש"ס ביקשה לקדם את הצעת החוק והניחה ביום רביעי בקשה לדיון במזכירות הממשלה.  

לטענתו של השר לענייני דתות, יצחק כהן, הונחה הצעה לדיון במועד הקבוע על-פי הנוהל. אולם, גורם בכיר בלשכת ראש הממשלה הסביר כי ההצעה הונחה מאוחר מהמועד הנדרש, ולכן לא הועלתה.

 

עם זאת, רוב שרי הממשלה, למעט שרי ש"ס, מתנגדים בעיקרון לחיקוק דתי נוסף אשר יאסור מכירת חמץ בחנויות, מסעדות ומקומות פרטיים במהלך הפסח. ייתכן שהתנגדות השרים גובתה בטיעון הפורמלי שההצעה לדיון לא עלתה במועד. כך או כך, בין הצדדים ניטש ויכוח לפני ישיבת הממשלה השבועית, שהיתה אמורה לעסוק בכך אם היתה מתקבלת הצעת ש"ס.

 

ישי הבטיח: "נילחם עבור עם ישראל, גם אם חלק מהממשלה בוחר להתעלם מהחוק. עם ישראל יודע ששמירת החמץ שמרה עליו בגלות, גם אם מיעוט פוליטי מביע עמדות זניחות המנסות לקעקע יסודות בעם היהודי. למרות הניסיון של מפלגות מסוימות לייצג תפישות שעם ישראל סולד מהן, הציבור התעלם מההחלטה ההזויה של בית המשפט והחוק יחוקק".

 

שטרית: "איננו שוטרים של אלוהים"

השר יצחק כהן אמר בפתח הישיבה כי "הגשתי בקשה לדיון בהצעת החוק בזמן, ביום רביעי, אך לא קיבלתי הסבר מדוע זה לא עולה לדיון בישיבה. עם זאת, אינני מתכוון לאיים - אני רוצה רק לציין שלמעלה מ-85 אחוזים מהציבור בישראל תומך באי מכירת חמץ בפסח, ובתוכם רבים משרי הממשלה, כולל ממלאת מקום ראש הממשלה, ציפי לבני והשרה יולי תמיר".

 

שר הפנים, מאיר שטרית, אמר בתגובה כי "אין טעם בהעלאת החוק" משום שבית המשפט כבר הכריע בסוגיה. לדבריו, "הרעיון לגבות את חוק אי מכירת החמץ בחוק נוסף הוא רעיון לא נכון. איננו שוטרים של אלוהים ולא קרה אף פעם במציאות שמישהו אכף את החוק הזה. עכשיו, לאחר שבית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים זיכה אנשים שמכרו חמץ, אין טעם להעמיק את החוק".

 

גם השר זאב בוים מתנגד לדיון בחוק בממשלה. "לא צריך להביא את הנושא לדיון, זה לא עניין להחלטת ממשלה", אמר. " חמץ הוא אחד מסממני התרבות היהודית ואינו בהכרח אחד מתרי"ג המצוות בלבד - זאת מורשת בעם היהודי ולכן הציבור צריך להחליט ולא הממשלה".

 

פסק דין תקדימי: מותר למכור חמץ בפסח

לפני כשבוע קבעה שופטת בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים, תמר בר אשר צבן, כי למרות שעל פי החוק אסור למכור חמץ בפסח בפומבי, לחנויות מותר. השופטת הורתה למחוק כתבי האישום שהוגשו נגד ארבעה בעלי מסעדות בירושלים, שנגדם נטען כי עברו על "חוק המצות" אשתקד כשמכרו חמץ בפסח.

 

קביעתה של השופטת עוררה סערה ציבורית. בפסק הדין קבעה השופטת שחנות אינה עונה להגדרה "פומבי"

על פי החוק, ולצורך כך אף נעזרה בפירוש רש"י לגמרא לפיו רשות הרבים הינה "פרהסיה" ו"מקום שנראה מכל מקום". מאחר שחנות היא מתחם סגור הרי שהיא אינה עונה להגדרה, להבדיל משוק.  

 

בבית המשפט טענה המדינה כי "בעיר שרבים מתושביה לא רק יהודים אלא דתיים, ורוב חברי מועצתה לא רק יהודים אלא דתיים, כיבוד הדדי מצדיק את קיום החוק. מה גם, שבשכונות ערביות בעיר מותרת הצגת חמץ". אלא שפרקליטי הנאשמים, טענו כי יש לבטל את כתבי האישום והוסיפו שמעולם בעבר לא הוגש כתב אישום על עבירות דומות.


פורסם לראשונה 13/04/2008 10:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. "נילחם עבור עם ישראל"
צילום: דניאל בראון – ג'יני
צילום: אלון נוריאל
כהן. "לא מתכוון לאיים"
צילום: אלון נוריאל
צילום: עופר עמרם
שטרית. "איש לא אוכף את החוק"
צילום: עופר עמרם
מומלצים