שתף קטע נבחר

ב"שפע שוק" מת הסטטוס קוו

גישות ארכאיות שמנסות לשמור על "המצב הקיים" פשוט אינן עובדות עוד בעולם שמשתנה כל העת, ולפיכך יש למצוא שיטה חדשה

תגובת הנגד של תנועות החילונים לחרם עליו הכריזו החרדים על רשת "שפע-שוק", דווקא לא מצטיירת בעיני יוזמיה כמאבק של הנאורות בחשכת ימי הביניים, כפי שטען פרופ' יוסי יונה במאמרו. 

 

אנו, שמחינו על החרם, דווקא מכבדים את הקהילה החרדית על מסורותיה ועקרונותיה. אך בה בעת איננו מוכנים לקבל מעורבות יתר של הדת בענייני הציבור ובמרחב החילוני בפרט. מחינו נגד יומרתם של החרדים לנהל את חיינו במגוון נושאים. כפי שהחילונים לא קובעים את אורח חייהם של החרדים, אין לאפשר לחרדים לנהל את אורח חיינו החילוני.

  

החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה לתמוך בהחלטת בית המשפט ולאפשר מכירת חמץ שלא בפומבי, מהווה תזכורת לכך ששאלת אופייה הדתי של החברה הישראלית רחוקה מהסדר.

 

הדיון על המידה בה יש לאפשר לדת ולמוסדותיה להכתיב החלטות ציבוריות, הוא נרחב ומהותי, ונוגע לתחומים רחבים: חוק נהרי התייחס לחינוך, תקציבי הישיבות נוגעים לסדרי העדיפויות הלאומיים, הצנזורה באינטרנט נוגעת לתקשורת וגם הפסקת פעילות קווי "דן" קשורה בכך.

 

המחאה נגד החרם החרדי רק ביקשה להזכיר לכולנו כי הפרשה מהווה סימפטום קטן לבעיה בסיסית שיש לה מגוון השלכות על חיי כולנו.

 

אין זו הפתעה שהסטטוס קוו נראה כעת שביר מתמיד. השינויים הטכנולוגיים, הכלכליים והתרבותיים הופכים אותו ללא רלוונטי להתמודדות עם הקשר שבין דת למדינה. גישות ארכאיות שמנסות לשמור על "המצב הקיים" פשוט אינן עובדות עוד בעולם שמשתנה כל העת, ולפיכך יש למצוא שיטה חדשה.

 

האופן שבו חווים החרדים שינויים אלה שונה בתכלית מהדרך החילונית. כדי להמשיך לשמור על אורחות חייהם יצטרכו החרדים להקפיד באופן חמור שבעתיים על מגוון תחומי חיים. החברה החילונית קיבלה בעבר רבות מההגבלות שהשיתו עליה החרדים. עכשיו, כחלק מהשינויים שהיא עוברת, כבר לא מוכנים החילונים לסבול הגבלות אלה. על כן לא תהיה ברירה אלא ליצור מנגנון חדש של דו קיום שיבוסס על כבוד הדדי ועל עיקרון ה"חיה ותן לחיות". כך תוכל כל קהילה לנהל לעצמה את אורח חייה ורק כך נוכל להמנע מריב מיותר ומסוכן בין חילוניים לדתיים.

 

רק כבוד הדדי לאורח חייו של האחר ופשרות אמיתיות שנעשות מרצון טוב של שני הצדדים, יאפשרו חיים משותפים. על כן יש לברך את בקשתו של ראש עיריית ירושלים מבעלי עסקים שלא למכור חמץ בפסח, כמו גם את הימנעותו של הרב עובדיה יוסף מלהצטרף לחרם על רשת "שפע שוק". גישות כאלה מעודדות דיאלוג.

 

מאידך, אין לקבל הכרזות קיצוניות כגון זו של השר אלי ישי כי עד פסח הבא יחוקק חוק שימנע כל מכירה של חמץ. לא רק שהחוק לא ימנע מהחילונים לאכול חמץ בפסח, הוא רק ייצור כעס מיותר ומזיק של חילונים על דתיים.

 

דניאל ספרן-הון השתתף במחאה נגד החרם החרדי על רשת "שפע שוק"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליאור ביטון
דניאל ספרן-הון
צילום: ליאור ביטון
מומלצים