שתף קטע נבחר

אחרי 11 יום: גופת הבת שהתאבדה - תישרף

גופתה של נערה בת 14 מזכרון יעקב חיכתה שבוע וחצי באבו-כביר, בעוד שהוריה נאבקו כיצד לנהוג בה. האם דרשה לשרוף את הגופה, ואילו האב דרש להביאה לקבר ישראל. לבסוף אישר בית המשפט לאם לפעול כרצונה

11 יום שכבה גופתה של נערה בת 14 שהתאבדה, במכון הפתולוגי באבו-כביר, בעוד שהוריה נאבקו על הדרך להביא למנוחת עולמים. אמה של הנערה דרשה לשרוף את הגופה, ואולם האב וגורמים דתיים דרשו לקבור אותה כמקובל. אחרי הצהריים (יום ד') קיבל בית המשפט את עמדת האֵם ונראה שהסאגה מגיעה לסיומה.

 

פרשת התאבדותה של מ' והמאבק בין הוריה טילטלו בשבוע וחצי האחרונים את זכרון יעקב. מ' תלתה את עצמה על עץ בחצר ונמצאה על ידי אמה. בדיון שנערך בבית המשפט, בעקבות פנייה של קמב"צ זק"א בחיפה חזקי פרקש, הביעו שני ההורים הסכמה לשריפת הגופה ולאור זאת אישר בית המשפט את המהלך.

 

אלא שיום לאחר מכן שינה האב את דעתו, והמהלך הושהה. מקורביו של האב הסבירו כי הסכמתו הראשונית לשריפת הגופה ניתנה בשל לחצים כבדים, שהופעלו עליו מצד האם. מאז ועד היום המתינו ההורים להכרעת בית המשפט, שהתיר לבסוף לאֵם לפעול כרצונה - לאור טענות שהעלתה נגד האב.

 

"נתתי לה את מה שיכולתי", אמר אב בהתייחסו לבתו. על טיב היחסים בין האם לבת כל שהסכים לומר היה שלא הזדהה עם האופן בו גודלה והתחנכה. הוא סיפר ל-ynet כי האם הסכימה להקריא לו מספר פרקים מיומנה האישי של הבת, הנמצאים בידיה, ונוגעים אליו. לדבריו, מהיומנים הבין שמצוקתה נמשכה זמן רב. 

 

מתקשרת עם רוחות

ברקע החלטתה של האם לשרוף את הגופה עומדת תפישתה הרוחנית - קשר ישיר לאלוהים ולאנרגיות. בעת שהגיע צוות ynet לביתה היא ביקשה הנחיה מהרוחות אם לדבר עם העיתונאים כעת או אחר כך. "את התשובות אני מקבלת מיד. מהאלוהות ומהרוחות", הסבירה.

 

"מבחינתי, לקבור אדם באדמה זה פשע אקולוגי. זו פיסת אדמה סגורה, שאף אדם לא יוכל מעתה לעשות בה שימוש. אם לא די בכך, אדם שנמצא מתחת לאדמה

אוסף אליו אנרגיות שליליות. זה פשוט נורא. זה קשר אל המתים, וזה מפריע לנשמה להמשיך בדרך. הדרך הנכונה היא לשרוף את הגופה, שהנשמה תשתחרר".

 

קודם להחלטת בית המשפט אמרה האֵם ל-ynet כי היא "תמשיך לפעול על פי אמונתה, עד לניצחון".

 

ממראה ביתה עלה - והאם אף לא הכחישה זאת - כי בתה לא גדלה עם כפית של זהב בפיה. "היא היתה ילדה יפה, חתיכה, ומוכשרת", העידה, "היא התקבלה ללימודי משחק ובעצמה לא האמינה שהיא שחקנית כל כך טובה. היה לה טוב. רק לאחרונה היה לה חבר חדש, בחור חמוד".

 

שההורים יהיו יחד, כמו בסרטים

האם מכחישה גם את טענות האב על לחצים כלפיו, כדי שיסכים לשריפה: "הדבר היחיד שאמרתי הוא שאם זה לא ייגמר, תהיה בסוף גופה נוספת. התכוונתי לעצמי, אין לי נטיות אובדניות, אבל אם הם לא יסכימו לאפשר לי לשרוף את הגופה, הצום שלי יהפוך בסופו של דבר לשביתת רעב, עד שאנצח".

 

בידי האם מעטפה עבה, מלאה במכתבים שכתבה בתה לפני מותה. רק אתמול העבירה המשטרה את המכתבים בחזרה לידיה, וכעת היא מתכוונת להביא כל אחד מהם לידי הנמען - רובם חבריה של הנערה. כמעט בכולם חוזרת שורה אחת: "אל תאשימו את עצמכם במותי".

 

במכתב להוריה כתבה כי היו היא יודעת שאהבו אותה ועשו כל שביכולתם לגדל אותה. "חלמתי שיום אחד תחזרו להיות ביחד, כמו בסרט 'אבא מתארס', אבל המציאות היכתה בפני".

 

לכבד את הגופה

יושב ראש ארגון זק"א, יהודה משי-זהב, נפגש עם האם בניסיון לשכנעה להביא לסיום הפרשה: "הסברתי לה שכל בן אדם, יהודי או לא יהודי, נברא בצלם אלוקים וכי יש לכבד את גופתו. אמרתי לה שכל עוד הילדה לא הובאה לקבורה אין לה מנוחת הנפש, וגם לא לקרובים שלה".

 

עו"ד ישראל שלומאי, שייצג בתחילה את ארגון זק"א, ומשמש כעת כנציגו של לאב, אמר ל-ynet טרם ההחלטה: "מדובר בסוגיה משפטית סבוכה ובמאבק המתנהל בין אבא ואמא על חשבון כבודה של המנוחה. תקוותי היא שהאם תתעשת ותסכים לאפשר את קבורת

המנוחה ולהביאה לקבר ישראל על מנת לחלוק לה את הכבוד הראוי לה".

 

מפקד משטרת זכרון יעקב, רב-פקד עופר קנטרוביץ', אמר כי "שום דבר ממה שבדקנו בחקירה לא העלה חשד שלהתאבדות קדם אירוע פלילי".

 

מנהלת לשכת הרווחה במועצה המקומית זכרון יעקב, גניה ויינשטוק, אמרה ל-ynet כי לא ראו כל סיבה לדאגה: "האמא תמיד דאגה לילדה הזו והיה שם כבוד הדדי. היא הייתה מעורבת בלימודים ובחיים החברתיים ותיפקדה כראוי. הילדה פשוט פרחה בשנה האחרונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:מאיר פרטוש
מתקן לשריפת גופות
צילום:מאיר פרטוש
מומלצים