שתף קטע נבחר

בית משפט אישר להורים לשרוף גופת בתם

ארגון זק"א וחברה קדישא ביקשו מבית המשפט למנוע שריפת גופה של נערה ששמה קץ לחייה ביום שבת. השופט דחה את בקשתם וקבע: אין מקום להתערבותי. השר אלי ישי: בית המשפט רומס את כבוד המת

בית המשפט המחוזי בחיפה התיר היום (ב') למשפחה מזכרון יעקב לשרוף את גופת בתם בת ה-14 ששמה קץ לחייה בסוף השבוע האחרון. הפרשה הגיעה לפתחו של בית המשפט בעקבות עתירה של נציגי זק"א וחברה קדישא שדרשו לבטל את השריפה. ההחלטה כבר מעוררת מחאה חריפה בקרב גורמים דתיים, והוחלט להמשיך לעכב את שריפת הגופה עד מחר ב-10:00 על מנת לאפשר לאנשי זק"א לערער על ההחלטה.

 

הנערה תלתה את עצמה בשבת בחצר בית המשפחה. אמה של הנערה ביקשה לשרוף את גופתה,

בטענה שכך תשתחרר הנפש מן הגוף. אנשי חברה קדישא בזכרון יעקב, יצאו נגד המהלך ופנו לצורך כך לחזקי פרקש אחד מראשי ארגון זק"א בחיפה. פרקש פנה אמש לבית המשפט, וקיבל במעמד צד אחד צו ביניים שעיכב את שריפת הגופה.

 

בדיון, שהתקיים בפני סגן נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, גדעון גינת, טענה המדינה כי למבקשים אין זכות להגיש את העתירה משום שהם אינם צד בפרשת הקבורה. מנגד, טענו העותרים, כי על פי חוק יש לחברה קדישא מעמד בכל הקשור בטיפול בנפטרים בישראל.

 

השופט גינת קבע כי אין מקום להתערבות בית המשפט בעניין. עם זאת, הוא עיכב את ההחלטה כדי לאפשר לזק"א לערער לבית המשפט העליון. "אני סבור שאין מקום להתערבותי בעניין זה. לא הוצגה בפני כל אסמכתא בדין המאפשרת לבית המשפט להתערב באשר לאופן הטיפול במנוחה", כתב השופט, "אין מחלוקת כי קרובי משפחתה היחידים של המנוחה, דהיינו, הוריה ואחיה תומכים בעמדה של האם. במצב דברים זה אין מקום להתערבות בית המשפט".

 

אמה של המנוחה זעמה על עצם העתירה לבית המשפט: "הם מתנהגים כמו ציפורי טרף", היא אמרה, "במקום לתת לי להתאבל על בתי המתה, אני צריכה להגיע לכאן? הם מדברים על כבוד המת ורצון המת, אבל הילדה מתה ואף אחד לא יכול לדעת את רצון המתים. אני אמה, ואני צריכה לקבל את ההחלטה".

 

"אני רוצה לשרוף את גופת בתי. אני מאמינה שזה מה שגורם לעילוי נשמת המתים. כאשר הם לא משאירים אחריהם שאריות שיכולות להזדהם ולמשוך אנרגיות שליליות", הוסיפה האם.

 

השר ישי: בית המשפט רומס את כבוד המת

עו"ד ישראל שלומאי, שייצג את זק"א וחברה קדישא אמר כי בית המשפט לא נכנס לגופו של עניין: "בשל העובדה שבמקרה כזה להורים ולבני המשפחה הקרובים יש את המעמד היותר קרוב להחליט מה ייעשה בגופה של המנוחה. השופט הטעים כי ראוי שעניין זה יידון בצורה ציבורית במוסדות המתאימים לכך".

 

סגן ראש הממשלה, השר אלי ישי, תקף בחריפות את ההחלטה ואמר כי

"בית המשפט שרוממות כבוד האדם בגרונו, מפקיר ורומס את כבוד המת".

 

השר ישי הוסיף: "בית המשפט באיצטלה של אי-התערבות, התערב באופן פסול בשאלה הנוגעת לזהות העם היהודי. זהו ניסיון מגונה לגבות אורחות חיים של הגויים". הוא הנחה את שר הדתות יצחק כהן לכנס את ועדת השרים לענייני קבורה להמשך ההליך המוציא אל מחוץ לחוק את מה שהגדיר: "מעשים הזויים אלה". בנוסף, הבטיח לקדם הצעת חוק פרטית המוציאה אל מחוץ לחוק שריפת גופות.

 

בהכנת הידיעה השתתפה נטע סלע
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:מאיר פרטוש
מתקן לשריפת גופות
צילום:מאיר פרטוש
מומלצים