שתף קטע נבחר

זעם על אולמרט: יואץ חוק משאל העם על הגולן

העיתון הסורי "אל-ווטן" דיווח כי אתמול טילפן ראש ממשלת טורקיה לנשיא סוריה והודיע על נכונותו של אולמרט לסגת מכל הגולן. הדיווחים מסוריה העירו את המערכת הפוליטית מתרדמת חול המועד. ח"כ מרינה סולודקין מקדימה: "בשלב הזה, לעשות שלום עם סוריה - זו התאבדות המונית של ישראל". באופוזיציה יוזמים דיון פגרה מיוחד

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, המשיך לנפוש היום (ד') ברמת הגולן ושמע את הדיווח בסוריה על כך שהסכים לנסיגה מלאה מהרמה בתמורה לשלום מלא. דיווח שכבר חולל סערה במערכת הפוליטית. חצי הביקורת כלפי אולמרט הופנו אליו גם מתוך סיעתו. יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ דוד טל מקדימה, הודיע כי בכוונתו להאיץ את חקיקת חוק משאל עם על כל נסיגה ברמת הגולן מיד בתום פגרת הפסח. ח"כים באופוזיציה יוזמים דיון פגרה מיוחד בנושא סוריה.

 

לדיווח באתר "שאם פרס", הצטרף דיווח נוסף בעיתון הסורי "אל-ווטן", המקורב לממשלה הסורית. אתמול בבוקר, כך מדווח שם, טילפן ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, לנשיא סוריה, בשאר אסד, והודיע לו על נכונותו של ראש הממשלה לסגת מכל הגולן, בתמורה לשלום עם סוריה. עוד הוסיף הדיווח, המתבסס על "מקורות יודעי דבר" בדמשק כי ארדואן צפוי להגיע בסוף השבוע לדמשק, כדי להשתתף בפסגה כלכלית ראשונה מסוגה בין סוריה לטורקיה שתתקיים בימים שבת וראשון.

 

ח"כ מרינה סולדוקין מקדימה הגיבה בזעם: "אני מתנגדת נחרצות לנסיגה מהגולן בין היתר משום שסוריה משתפת פעולה עם איראן וחיזבאללה. בשלב הזה, לעשות שלום עם סוריה - זו התאבדות המונית של ישראל". ח"כ זאב אלקין מקדימה: "לצערי, ראש הממשלה בדרכו בחצי שנה האחרונה מהתל בציבור הישראלי ובקהילה הבינלאומית תוך הפרחת בלוני ניסוי ופיזור הבטחות שלהן אין כיסוי. כפי שקרה בדיבורים על חלוקת ירושלים כך גם בעניין הנסיגה מרמת הגולן מהר מאוד התברר שלראש הממשלה אין תמיכה במהלך זה לא בכנסת, ולא בתוך מפלגתו. בספינים לא עושים שלום אמיתי. חבל מאוד שעל יצירת ציפיות יתר תשלם מדינת ישראל מחיר כבד בשנים הבאות, גם בחזית השלום וגם בחזית הבטחון".

 

בלשכת ראש הממשלה הגיבו בלאקוניות לדיווח: "איננו מגיבים לפירסום זה. אבל בהחלט אפשר להסתכל על ראיונות החג של ראש הממשלה, שאמר שאנחנו יודעים מה הסורים רוצים מאיתנו - והם יודעים מה אנחנו רוצים מהם". גורמים מדיניים בירושלים הזכירו כי הקונגרס האמריקני צפוי לדון על הפצת ידע גרעיני על ידי צפון קוריאה, בין היתר לסוריה. לדברי הגורם, "לא בכדי צץ הפירסום הסורי בעניין".   

 

למרות שלא ברורה אמינות הדיווח הסורי, מיהרו בליכוד לתקוף את ראש הממשלה "אין גבול לוויתורים המסוכנים שאולמרט מוכן לעשות למען הישרדותו הפוליטית. כעת מנדב אולמרט ויתורים מפליגים לסוריה, בת בריתה של איראן התומכת בטרור של חמאס ומחמשת את חיזבאללה".

  

איתם לאולמרט: נצל את החופשה בגולן

ח"כ יובל שטייניץ מהליכוד אמר כי "נכונותו של אולמרט לרדת מרמת הגולן מבטאת הפקרות מדינית וביטחונית חסרת תקדים". לדבריו, "ללא הגולן תתקשה ישראל להגן על קיומה ולשמור על הכינרת ומקורות המים. אין לי ספק כי "העם עם הגולן" ולא בצידו של ראש הממשלה".

 

ח"כ אפי איתם (האיחוד הלאומי-מפד"ל) אמר כי אולמרט מפקיר את ביטחון ישראל, ובניסיון נואש להציג בפני הבוחרים הישג מדיני, הוא מוכן לוותר גם על נכס ביטחוני ולאומי שבזכותו הגבול הצפוני עם סוריה שקט כבר למעלה מ-40 שנה. "אני ממליץ לאולמרט לנצל את חופשתו בגולן כדי להיפגש ולשוחח עם אזרחי ישראל המטיילים השבוע באזור ולהיווכח כי 'העם עם הגולן', ולא יאפשר לאף אחד להחזיר אותו לסורים".

 

חבר הכנסת יוסי ביילין (מרצ) מיהר לאמץ את הדיווח: "שלום עם סוריה הוא מרכיב מרכזי בשלום האזורי ויוביל למימוש יוזמת השלום הערבית ולשינוי דרמטי במערכת היחיסים של סוריה עם הגורמים הקיצוניים באזור".

 

חברת הכנסת נדיה חילו: "אני מברכת על הכוונה של ישראל לסגת מרמת הגולן תמורת שלום, אבל לא די בדיבורים, צריכים להתחיל במעשים כדי להביא להסכם שלום עם סוריה".

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי נחמיאס ורוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אולמרט. ייסוג מרמת הגולן?
צילום: רויטרס
הפקרות מדינית. שטייניץ
צילום: יואב גלאי
ביילין. שינוי דרמטי ביחסים
צילום: ירון ברנר
איתם. ניסיון נואש להישג
צילום: יותם פרום
מומלצים