שתף קטע נבחר

"ישראל העבירה לארה"ב סרטון מהכור בסוריה"

העיתון "וושינגטון פוסט" מפרסם שעות לפני הדיון בקונגרס על התקיפה בסוריה, כי ישראל העבירה לארצות הברית סרט וידאו המציג את הכור מבפנים. בסרטון מוצגות הוכחות לסיוע הצפון קוריאני במקום. חברי הקונגרס עתידים לצפות בסרטון המפליל

הסרטון ש"הפליל" את הכור הסורי. סרט וידאו שצולם בתוך המתקן הסורי בקיץ שעבר היה העדות המרשיעה ששכנעה את ישראל ואת ממשל בוש שמדובר בכור מדגם צפון קוריאני לייצור פלוטוניום לנשק גרעיני. הסרט יוצג היום (ה') בשימועים שייערכו בוועדות המודיעין והחוץ של הסנאט ובית הנבחרים.

 

העיתון "וושינגטון פוסט" מפרסם הבוקר כי צילומי הוידאו של המתקן הגרעיני, ששם הצופן הסורי שלו "אל קיבאר",

המציגים בבירור עובדים צפון קוריאנים בתוכו, היו הראייה המרכזית, שבעקבותיה החליטה ממשלת ישראל להפציץ את המתקן ב-6 בספטמבר 2007.

 

בסרטון הווידאו ניתן לראות בבירור כי ליבת הכור הסורי היא העתק של הכור הצפון קוריאני ביונגביון, לרבות צורה זוהה של החדרים ושל מספר החורים למוטות הדלק הגרעיני.

  

סרטון הוידאו מאשש את הדיווחים שנפוצו כבר בימים שלאחר התקיפה - לפיהם ישראל תקפה לאחר שצילמה מתקן גרעיני סורי. עם זאת, הדיווחים עד עכשיו התייחסו בעיקר לאפשרות צילום מהאוויר של האזור שהופץ. כמה מהדיווחים אף ייחסו לישראל כניסה קרקעית לאזור הכור ולקיחת דוגמאות קרקע מהמקום.

 

עוד לפני שאנשי המודיעין האמריקנים יעידו בקונגרס, כבר החלו ההדלפות. המידע צפוי להמשיך ולזרום בהמשך היום, לאחר שחברי ועדות המודיעין והחוץ ישלימו את השימועים לנציגי ה-CIA וילכו לדרכם.

 

שגריר סוריה בארה"ב: סרטון וידאו? אל תאמינו לזה

מקורות אמריקנים מספרים שישראל הציגה את קלטת הווידאו בארה"ב לפני ההפצצה של הכור בחודש ספטמבר. לפני הצגת ההוכחה החותכת הזו - היו בכירי ממשלו של הנשיא ג'ורג' בוש ספקנים שאכן צפון קוריאה מסייעת לסוריה בבניית כור גרעיני.

 

ישראל טענה שמדובר בכור גרעיני, בעוד שהאמריקנים, שצפו בלוויינים שצילמו את האתר מאז שנת 2001, לא האמינו כי מדובר באתר שנבנה בסיוע צפון קוריאני. כזכור, לאחר ההפצצה, התרבו העדויות והניתוחים באשר לטיב המתקן שנחרב. צילומי לוויין אף אוששו את טענת ישראל כי היה זה מתקן גרעיני.

 

בדמשק ובירושלים ממתינים בדריכות לדיון בקונגרס. השגריר הסורי בארה"ב, עימאד מוסטפה, דחה את טענות ה-CIA על המתקן שהופצץ. "אם הם אכן יראה סרט וידאו, צריך לזכור שארה"ב הניחה בפני מועצת הביטחון של האו"ם

ראיות לכאורה לייצור נשק להרס המוני בעיראק לפני הפלישה אליה. אני מקווה שהציבור האמריקני לא יהיה נאיבי הפעם", אמר.

 

השימועים שייערכו במשך היום בקונגרס האמריקני מבטאים שינוי במדיניות האמריקנית - מסודיות מלאה בנושא, להצגה של קלטת הוידאו בקונגרס. עד היום רק קומץ של חברי קונגרס ובעלי סיווג גבוה ראו אותה.

 

ה"ניו יורק טיימס" כותב הבוקר כי שינוי המדיניות נדחפת על ידי הניצים בממשל ובראשם סגן הנשיא דיק צ'ייני, המנסים להציג את צפון קוריאה כמי שמפירה את התחייבותה שלא להפיץ נשק גרעיני, ובכך לטרפד את ההסכם המתגבש אתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכור בסוריה. העתק
צילום: דיגיטל גלוב, מתוך אתר ה"ניו יורק טיימס"
הכור ביונגביון. ההשראה
צילום: איי אף פי
מומלצים