שתף קטע נבחר

סוריה: הברחנו מטוס ישראלי שחדר לתחומנו

סוכנות הידיעות הרשמית של סוריה דיווחה כי מטוס של חיל האוויר הישראלי נכנס לתחום האווירי בצפון המדינה ועשה דרכו מזרחה. כשהוברח הפיל חימוש בשטחה. דובר צבא סוריה: "נשמור לעצמנו את הזכות להגיב". צה"ל: איננו מגיבים לדיווחים מסוג זה

מטוס של חיל האוויר הישראלי נכנס הלילה (ה') לתחום האווירי של סוריה - כך דיווחה סוכנות הידיעות הסורית הרשמית. על פי הדיווח - מערכת ההגנה האווירית הסורית זיהתה את המטוס. מדובר צה"ל נמסר: "איננו נוהגים להגיב לדיווחים מסוג זה".

 

צבא סוריה הודיע כי המטוס נכנס למרחב האווירי הסורי מכיוון הים וטס בצפון סוריה לכיוון צפון-מזרח. הוא עבר את מהירות הקול ויצר "בום" על קולי. על פי ההודעה - המטוס הפיל חימוש כלשהו (לפי הדיווח בתחנת הטלויזיה "אל-ג'זירה" - ייתכן שמדובר במיכלי דלק נתיקים). "יחידות ההגנה האווירית התעמתו עם מטוסים וכפו עליהם לעזוב מבלי שגרמו לנזק לאנשים או לרכוש. סוריה מטילה את האחריות לאירוע התוקפני הזה על ישראל, ושומרת לעצמה זכות להגיב", נאמר בהודעה.

 

אזרחים בצפון סוריה דיווחו כי שמעו קולות של חמישה מטוסים או יותר מעל אזור תל אל-אבייד, סמוך לגבול עם טורקיה.

 

לאחרונה הבהירו כמה מבכירי המדינה כי אין כל מתיחות מול הסורים והדגישו שהדיבורים במהלך השנה האחרונה על מלחמה אפשרית בחזית זו היו מוגזמים. לפני כשבועיים וחצי, במהלך ביקור בצפון, הבהיר ראש הממשלה אולמרט באופן מופרש שישראל אינה רוצה במלחמה. באותו יום גם הגיע מדמשק אות הרגעה, כאשר סגנו של הנשיא אסד, פארוק א-שארע, אמר: "עלינו להיות מוכנים תמיד להגיב לפעולות אגרסיביות של ישראל, אבל לא נפתח במלחמה".

  

"הציבור הסורי אינו מעוניין במלחמה, אף על פי שלא יסתפק בפחות מנסיגה מלאה של ישראל משטחי רמת-הגולן. יוזמת השלום הערבית ברורה בעניין זה, ואנו תומכים בה", הוסיף סגן הנשיא הסורי.  


 

סוריה עשתה מאמצים ניכרים בעת האחרונה לשפר את יכולותיה הצבאיות, וכלי התקשורת הערביים דיווחו על הרכש הצבאי הנרחב, הכולל רכישה של ציוד נ"מ מתקדם. א-שרע התייחס לכך ואמר כי פעולות אלו הן הגנתיות מטבען, ואילו ישראל "מחפשת כל תירוץ כדי לפתוח במלחמה, כפי שהיה בשנה שעברה".

 

גיחות בסוריה - לעיתים רחוקות

בחודש יוני 2006, בשעות הבוקר המוקדמות, ביצעה רביעיית מטוסי אף-16 של חיל האוויר גיחה מבצעית מעל ארמון הנשיאות בסוריה, סמוך לעיר לטקייה. ישראל מסרה אז כי "הגיחה בוצעה במסגרת פעילות צה"ל וישראל רואה בהנהגת סוריה נותנת חסות לראשי הטרור ובראשם החמאס". הדברים נאמרו בין היתר על רקע פתיחת פעולה נרחבת של צה"ל ברצועת עזה. 

 

מטוסי חיל האוויר חגו מעל ארמון הנשיאות בשעה שהנשיא בשאר אסד שהה בו. סוריה מצידה לא הגיבה מיידית, אך שעה קלה לאחר ההודעה הישראלית על הגיחה דיווחה בעצמה כי המטוסים הישראליים זוהו, ונורתה לעברם אש שכפתה עליהם לשוב כלעומת שבאו. צה"ל נקט בצעד בעבר, לפני כארבע שנים, לאחר הפיגוע במסעדת "מצה" בחיפה.

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוס חיל האוויר. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים