שתף קטע נבחר

פעילי שמאל השתלטו על מאחז ותלו דגלי אש"ף

כוחות הביטחון הגיעו לפנות פעילי שמאל ופלסטינים שהשתלטו על מאחז "יד יאיר" שבגזרת בנימין. "בשעה שהמדינה מדברת על פינוי מאחזים, האירוע הזה מוכיח מעל לכל ספק את שיתוף הפעולה בין הצבא והמדינה לבין המתנחלים", אמר פעיל שמאל

קבוצה של פעילי שמאל, פעילים בינלאומיים ופלסטינים, הגיעו הבוקר (יום ה') למאחז הבלתי חוקי "יד יאיר", הסמוך לרמאללה, וניסו להשתלט על הקרוואן שבשטחו - המשמש כבית כנסת מאולתר. זו הפעם השנייה בתוך כחודש שפעילי השמאל מנסים להוציא לפועל מהלך שכזה.


המפגינים תולים דגלי אש"ף, היום ביד יאיר (צילום: AP)

 

מאחז "יד יאיר" אינו מאויש, ולעתים מגיעים אליו מתנחלים מהיישובים הסמוכים כדי להתפלל. לא אחת הוצת הקרוואן על ידי פלסטינים והמתנחלים ביקשו שתהיה שמירה של צה"ל במקום, אולם הצבא סירב והציע להם להעתיק את הקרוואן פנימה

לתוך אחת ההתנחלויות. היום הגיעו לשם פעילי השמאל והפלסטינים ולדברי כוחות הביטחון תלו במקום דגלי אש"ף.

 

מתנחלים מהיישובים הסמוכים החלו לרדת לכיוון המאחז והצבא הכריז על האזור כשטח צבאי סגור. כוחות של משטרה וצה"ל מנעו מהמתנחלים להגיע למאחז. לאחר זמן מה עזבו פעילי השמאל את המקום. כוחות צה"ל עיכבו שניים על הפרת צו שטח צבאי סגור.

 

לטענת אנשי השמאל, כוחות הביטחון ירו לעברם כדורי גומי "ללא אבחנה וללא פרובוקציה" כדי לפנותם מהשטח. פעיל השמאל יונתן פולק, הנמצא בשטח, אמר ל-ynet כי "המאחז הזה הוכיח מעל לכל ספק את שיתוף הפעולה בין הצבא והמדינה מצד אחד, לבין המתנחלים מצד שני. בה בשעה שהמדינה מדברת על פינוי המאחזים הלא-חוקיים, הצבא מלווה מדי בוקר את המתנחלים שמגיעים להתפלל בבית הכנסת שהוקם במאחז שנושק לבתים הפלסטינים"

 

לדברי פולק, אם קבוצת אנשי שמאל קטנה מצליחה להשתלט על המאחז הרי שגם הצבא יכול לעשות זאת ולפנות את הקרוואנים, אך הוא לא עושה כן.

 

בחודש שעבר ניסו פעילי שמאל ישראלים ובינלאומיים, יחד עם בעלי קרקע פלסטינים, להשתלט על אדמה השייכת למשפחה פלסטינית סמוך ליישוב קדומים, שעליה הוקם מאחז "שבות עמי". לאחר שעות של עימותים, פינה הצבא את פעילי השלום ואת הבעלים הפלסטינים - והמתנחלים חזרו למקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עימותים בין המפגינים לצבא
צילום: AP
מומלצים