שתף קטע נבחר

ההכרזה של AMD - החלה מלחמת הפלטפורמות

אחרי שנים בהן AMD התקיימה על השאריות של אינטל, עכשיו היא עולה כתה. בשבועות הקרובים יגיעו לשוק מחשבים עם מיתוג פלטפורמה משלה, בדומה לפלטפורמות של המתחרה. היצרנים הגדולים בפנים. גם הקטנים

חברת AMD הכריזה אתמול (ב') על יוזמה בשם Business Class, שגולת הכותרת שלה היא מיתוג חדש לפלטפורמת מחשוב עסקית שתתבסס על רכיבים מתוצרתה.

 

עבור הקורא הישראלי, במיוחד אם אינו מעורב ברכש ארגוני של מחשוב, זוהי ידיעה אפורה שתישכח במהרה. אבל מאחורי ההכרזה יש התרחשות שתשפיע על כולנו.

 

בעולם המחשוב של השנים הבאות הדיבורים על מעבדים ורכיבים אחרים יידחקו לשוליים, ובמקומם ידברו איתנו במותגים. כבר היום, מעטים האנשים שיודעים להבדיל בין מעבדים שונים של אינטל, אבל כולם יודעים מהו "סנטרינו" וכל מי שעובד בארגון גדול מכיר את המחשבים עם מדבקות ה-vPro. הרעיון, אם כן, לא חדש. מה שחדש הוא ש-AMD נכנסה סופסוף למשחק.

 

היתרון שבמיתוג

הזכויות על שיטת הפלטפורמות ללא ספק שייכות לאינטל, אך בניגוד למה שמקובל לחשוב הפלטפורמה הראשונה לא הייתה סנטרינו. אמנם רק בסוף 2005, הכריזה אינטל שהיא "כבר לא יצרנית מעבדים אלא ספקית פלטפורמות", אבל את הפלטפורמות הראשונות היא סיפקה ליצרני המחשבים כבר בסוף שנות התשעים.

 

אינטל היא לא רק יצרנית המעבדים הגדולה בעולם, אלא גם גורם מרכזי בשווקי ערכות השבבים ולוחות-האם. בנקודת זמן מסויימת (היום חלוקת השוק מעט שונה) רוב המחשבים בעולם התבססו על לוחות-אם מתוצרת אינטל, עם ערכות שבבים אינטליות ומאיצים גרפיים מובנים (Integrated) מתוצרתה. בדור הפנטיום 4 אינטל ניסתה אפילו "לגנוב" את שוק הזיכרון עם טכנולוגיית RDRAM (או "Rambus"), שבסופו של דבר הפסידה ל-DDR.

 

סנטרינו, שהוצגה במרץ 2003, הייתה ניסיון ראשון להעניק לפלטפורמה מיתוג, ולמכור את המותג ישירות לצרכן. אינטל זיהתה את הצורך של הצרכנים והמשווקים במילה אחת שתאפשר להם להבין זה את זה טוב יותר, והתוצאה הייתה אחת ההצלחות העסקיות הגדולות בתולדות המחשוב האישי.

 

AMD התקשתה קצת להשתתף במשחק הזה, בהתחשב בעובדה שהיא לא ייצרה לוחות, ערכות שבבים או מאיצים גרפיים, אלא רק מעבדים. זה השתנה עם רכישת ATI ביולי 2006, אבל רק עכשיו, כמעט שנתיים אחרי, היא הולכת להפוך למתחרה אמיתית על שוק הפלטפורמות.

 

הכל בשביל היצרנים

פלטפורמה, לפני כל דבר אחר, היא שיטה לארוז ולמכור יחד מספר רכיבים. פלטפורמה ממותגת, כמו סנטרינו, VIIV או vPro, היא גם דרך למכור את חבילת המוצרים לצרכן - מעל ראשו של היצרן.

 

אבל המעבר לשיטת הפלטפורמות גם חיוני כדי לשכנע יצרנים לאמץ את הטכנולוגיה שלך ("Design Wins"). הוא מפשט את התכנון של דגמי מחשבים חדשים, ומאפשר ליצרנים לתזמן את השלבים השונים במחזור החיים שלהם.

 

כאשר אינטל משיקה פלטפורמה, היא מספקת ליצרנים מידע מפורט על הרכיבים הנתמכים והשילובים האפשריים שלהם, לצד התחייבות (בדרך-כלל ל-15 חודשים) לאספקת חלקים ולתמיכה ביצרן כדי להבטיח שיוכל למקסם את רווחיו מכל דגם חדש ולהעניק ללקוח שלו שירות מלא. אינטל קוראת לזה SIPP (ר"ת של Stable Image Platform Program) ו-AMD קוראת לזה CSIP, אבל הרעיון די דומה.

 

במקרה של פלטפורמת Business Class, מדובר על תמיכה ואספקה של מעבדים וערכות שבבים במשך 18 עד 24 חודשים. פרק הזמן המוגדל אמור לאפשר מחזור חיים ארוך יותר, שישתלם גם ליצרן וגם לצרכן.

 

הפלטפורמה תתבסס על מעבדי Athlon X2 ו-Phenom X3/X4 של AMD ועל לוחות-אם של MSI, ECS ו-Asus, שיאושרו על-ידי AMD. הלוחות ישתמשו בערכת השבבים AMD 780V (המקבילה הארגונית ל-780G הביתית), אבל יהיו גם לוחות עם ערכות שבבים של NVidia. בשלב ההכרזה הוצג מחשב Business Class ראשון מתוצרת HP. בקרוב יציגו מחשבים גם Dell, לנובו, אייסר ופוג'יטסו-סימנס.

 

בשלב הבא: ביתיים וניידים

הבשלת הפלטפורמות של AMD תעשה טוב לשוק. תהיה תחרות, יהיו יותר מחשבים אמינים ועם תקופות אחריות ארוכות, נצטרך לחכות פחות זמן לחלפים.

 

כמובן שמי שהכי זקוק לשינוי הזה היא AMD עצמה, לא רק בגלל שהיא אחרי שישה רבעונים של הפסדים אלא בעיקר משום שבקרב הקודם, על שוק המעבדים, היא הפסידה - גם בדור הנוכחי המעבדים של אינטל טובים יותר. פלטפורמת Business Class תאפשר לה להישאר תחרותית במונחים של עלות הבעלות הכוללת (TCO), שמעניינת את השוק הארגוני יותר מביצועים.

 

מול השוק הביתי AMD תדגיש לא את נושא העלויות אלא את היתרון שיש לטכנולוגיית ההאצה הגרפית שלה ביישומי מולטימדיה. צפו לראות את מדבקות של AMD, כבר בשבועות הקרובים, לא רק על מחשבי מותג יקרים של היצרנים הגדולים, אלא גם על מחשבים זולים מהרכבה מקומית (ובהמשך השנה גם בניידים, עם פלטפורמת Puma).

 

אם זה יצליח או לא, ימים יגידו - אבל סופסוף, יש למה לחכות. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים