שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מופז בארה"ב: כל האמצעים כשרים מול איראן
  השר הממונה על הדיאלוג האסטרטגי עם ארה"ב, נאם באוניברסיטת ייל, והזהיר כי עצימת עין מפני המתרחש באיראן, עלולה להוביל לחזרת ההיסטוריה: "אל לנו להוריד אף אופציה מהשולחן, ועלינו להיות מוכנים לכל תרחיש. זו שעה היסטורית, כמוה יש מעטות"

  בנאום שנשא הלילה (יום ה') השר שאול מופז בערב יום השואה באוניברסיטת ייל בניו-הייבן בארה"ב, הוא קשר בין זוועות הנאצים לבין האיום האיראני ואמר כי "ישראל לא תשלים עם גרעין איראני. בפעם הזו, העם היהודי לא ייתן לזה לקרות. ואני רוצה להאמין, שהעולם כולו לא ייתן לזה לקרות, וכל האמצעים להבטיח שזה לא יקרה - כשרים".

   

  מופז הגיע לארה"ב כשר הממונה על הדיאלוג האסטרטגי. הוא קיים שורה של פגישות, בין היתר עם מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, שבהן עלתה סוגיית הגרעין האיראנית. "היום מדינת ישראל מציינת את יום הזיכרון לשואה ולגבורה", אמר באוניברסיטת ייל, "כולנו למדנו שההיסטוריה לעתים חוזרת על עצמה. הפעם יש לנו אחריות לוודא שההיסטוריה לעולם, לעולם לא תחזור על עצמה. המשטר האיראני הוא האיום המרכזי על האנושות במאה ה-21. הוא איום רב-מימדי ורב-זרועי, ההולך ומתגבר יום-יום, שעה-שעה".

   

  הוא ציין כי הערוץ הדיפלומטי הוא הערוץ הטוב ביותר והנכון ביותר בשעה הזו, "אך עלינו לסנכרן את השעונים לשני לוחות זמנים - לוח הזמנים לקצב ההתקדמות האיראנית, ולוח הזמנים להשפעת הסנקציות. אם לוחות הזמנים הללו לא ייפגשו, אל לנו להוריד אף אופציה מהשולחן, ועלינו להיות מוכנים לכל תרחיש. זו שעה היסטורית, כמוה יש מעטות בהיסטוריה האנושית, בחייה של מדינה, בחייו של עם. העם היהודי יודע זאת טוב מכולם. הפעם, אף מנהיג לא יוכל לומר: לא ידענו, לא הבנו את גודל השעה. הפעם, העולם כולו, וישראל כחלק ממנו, חייבים להחזיר את היוזמה לידיים, ולעשות את כל הדרוש כדי להבטיח עתיד של שלום ושגשוג לדורות הבאים".

    

  לדברי מופז, הזמן הולך ואוזל, ויש להתחיל להקפיד על מדיניות הסנקציות, "מדיניות הפייסנות לא הוכיחה עצמה כאפקטיבית, ובמזרח התיכון היא נתפסת כמדיניות של חולשה. מבט פנימה לתוך החברה האיראנית מראה כי המצב הכלכלי שם בכי רע. אני מאמין שבמציאות הזאת שינוי יכול לצמוח גם מלמטה. אני יכול לומר לכם, כמי שנולד באיראן ועוקב אחר המתרחש במדינה, שהעם האיראני אינו שותף למאוויי השלטון, ואני מאמין גדול בכוחו של העם האיראני.

   

  "איראן היא מדינה שמהפכות אינן זרות לה. מורת הרוח כלפי השלטון הולכת וגוברת, בעיקר בקרב צעירים, סטודנטים ונשים, אשר רואים עצמם הנפגעים העיקרים ממדיניות השלטון הנוכחי. המשטר האיראני מנסה לתמרן בין שאיפותיו ארוכות הטווח - לבין שאיפותיו לשרוד. להערכתנו, רק לחץ בינלאומי כבד - מדיני וכלכלי - שיחדד ביתר שאת את הסתירה בין המשך תוכנית הגרעין לבין עצם שרידותו של המשטר, עשוי יהיה להביא את איראן לשנות ממדיניותה".

   

  איראן, כך אמר, רואה בהשגת יכולת גרעינית צבאית אמצעי להשיג הגמוניה אזורית והשפעה בינלאומית, "זה איום שיעמיד בסכנה את קיומה של מדינת היהודים. נתיב ההעשרה הוא הנתיב הקריטי שקובע את קצב התפתחות תכנית הגרעין. השנה הקרובה היא שנה קריטית בעניין הזה, בה איראן עלולה להשתלט על טכנולוגיית ההעשרה. ההערכות שלנו גורסות כי זה עלול להיות עניין של חודשים, פחות משנה, עד שאיראן תצליח להשתלט על הטכנולוגיה הנדרשת על מנת להעשיר אוראניום למטרות פצצה גרעינית".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שאול מופז באוניברסיטת ייל
  צילום: שחר עזרן
  איום הגרעין מאיראן
  צילום: איי אף פי
  מומלצים