שתף קטע נבחר

זירת הקניות

נוהל חדש: לא כל התקלות ברמת חובב ידווחו

דובר המועצה טען כי מידע שמסר לתקשורת אודות תקלות בתחומי המועצה סולף ונופח מעבר למימדיו האמיתיים, ולכן מעתה תקלות בתוך המפעלים ידווחו רק באתר האינטרנט של המועצה ורק התקלות הגדולות יותר ידווחו לתקשורת. "גם המשטרה לא מדווחת על כל תאונת אופניים". "אדם טבע ודין": השקיפות מחייבת דיווח על כל אירוע - קטן כגדול

המועצה התעשייתית רמת חובב הודיעה אתמול (א') לעיתונאים כי מעתה לא תודיע להם על כל אירוע חריג המתרחש בתחומי המועצה, אלא רק על אירועים שחרגו מתחומי המפעל בו התרחשו, ושגרמו לזיהום סביבתי. המידע אודות האירועים הקטנים יותר יופיע רק באתר האינטרנט של המועצה.

 

דובר המועצה, משה דיין, הסביר במסר ששלח לכתבים כי מעתה יקבלו הודעות מפורשות למכשיר הביפר או בדואר האלקטרוני רק על אירועי חומרים מסוכנים שחרגו מגבולות המפעל בו התרחשו. הוא הגדיר אירועים כאלה כ"אירוע מקומי" - בו החומרים שנפלטו חרגו מחוץ לתחומי המפעל, אך לא מתחומי אזור המועצה, ו"אירוע אזורי" - אירוע בו החומרים שנפלטו חרגו מחוץ לתחומי המועצה. על אירועים קטנים לא תימסר כאמור הודעה לכתבים. דיין הגדיר אירועים כאלה כ"אירוע מפעלי" - אירוע שהשפעתו הסביבתית קטנה עד אפסית, ושהחומרים לא התפשטו מעבר לתחומי המפעל.

 

דיין הסביר בהודעה כי גיבש את הנוהל החדש לאור מספר מקרים בהם כלי תקשורת סילפו ועיוותו מידע שמסר על כל אירוע שהתרחש במועצה, ולדבריו ניצלו לרעה את מדיניות השקיפות המלאה בה נקט עד כה.

 

עוד בנושא:

 

גם המשטרה לא מדווחת על כל תאונת אופניים 

בשיחה עם ynet הסביר דיין כי כל אירוע בתחומי המועצה מטופל באופן מיידי על ידי הגורמים המקצועיים מהיחידה לאיכות הסביבה של המועצה, ומדווחים באופן מיידי למשרד להגנת הסביבה ולגורמים נוספים על-פי נהלים ברורים. הוא הדגיש כי כל אירוע - מקטן ועד חמור - נבדק ונבחן באופן מלא ומקיף ומופיע בדיווחים החודשיים והשנתיים שמוציאה המועצה.

 

"11 שנים אני דובר המועצה ובמשך כל הזמן נקטתי במדיניות של שקיפות מלאה", אמר דיין. "אלא שעיתונאים משתמשים בשקיפות הזו שלי באופן ציני, ומדווחים על אירועים שנגמרים תוך דקות באופן מעוות, תוך פירסום מידע שגוי ובאופן שמעורר בהלה שלא לצורך".

 

דיין אמר כי לא ניתן לצפות שבתחומי המועצה, בה פועלים עשרות מפעלים, לא תתרחשנה תקלות, אלא שלא כל התקלות מחייבות דיווח בתקשורת. "גם המשטרה לא מדווחת על כל נפילה מאופניים, ועל כל תאונת נזק בין כלי רכב", אמר. הוא ציין שעל אירועים שמתרחשים בתוך המפעלים ומטופלים באופן מיידי בלי לגרום נזק סביבתי, אין לציבור עניין בקבלת מידע אודותיהם.

 

דיין אמר כי מדיניות השקיפות שלו עד כה, במסגרתה דיווח על כל אירוע שהתרחש במועצה, גרמה למפעלים לחדד את נהלי הבטיחות ולנקוט שורה של פעולות על מנת לצמצם את הסיכוי לתקלות. הוא אמר כי גם כעת יהיה דיווח על כל אירוע - אולם לא כולם ידווחו לכתבים ובאמצעותם לציבור. האירועים הקטנים והמצומצמים בהיקפם ידווחו רק באתר המועצה. אירועים אחרים, שיוגדרו על פי שיקול דעתם המקצועי של אנשי היחידה לאיכות הסביבה במועצה כאירועי חומרים מסוכנים בסדר גודל חריג, ידווחו לתקשורת.

 

"אין כאן הסתרת מידע; לא רוצים ליצור פאניקה"

בתשובה לשאלה כיצד ינהג במקרה של רצף חריג של "אירועים קטנים" במפעל מסויים, שעליהם, על פי הנוהל החדש, לא תהיה הודעה לתקשורת, אמר דיין כי יפעיל שיקול דעת. "אם יהיה רצף חריג אמסור הודעה לא רק באתר המועצה", אמר.

 

"אין כאן עניין של הסתרת מידע או מניעת מידע מהציבור. אנחנו שליחי הציבור. אנחנו לא מצדדים במפעלים אלא נאמנים של הציבור כאן במועצה. איש לא יוכל לומר עלי שהסתרתי מידע מהציבור ולא אקבל תכתיבים משום מפעל או יחצ"ן. מנגד, איננו רוצים ליצור פאניקה מיותרת על ידי ניפוח כל אירוע מעבר למימדיו האמיתיים", הסביר דיין.

 

"אדם טבע ודין": לדווח על כל תקלה - קלה כחמורה

בעמותת "אדם טבע ודין" מתחו ביקורת על הנוהל החדש. "חמור בעניינו שהמועצה התעשייתית רמת חובב בוחרת לבצע חלוקה מלאכותית בחובת הדיווח שלהם לציבור, דרך אמצעי התקשורת. לזיהום אוויר אין גבולות, וחומר שמתפשט לאוויר מוצא את דרכו לעתים מהר מאד מחוץ לתחומי המפעל. במקרים רבים זו שאלה של מספר דקות עד שהוא מוצא עצמו הרחק מתחומי המועצה, לעתים אל לב ריכוזים של אוכלוסייה אזרחית.

 

אנו מצפים מהמועצה התעשייתית שאם באמת פיהם וליבם שווים בנוגע לשקיפות המתבקשת לשמירה על חייהם ובריאותם של התושבים באזור, עליהם לדווח באופן מיידי על כל תקלה - בין אם מדובר בתקלה קלה או באירוע מקומי, ובין אם מדובר בתקלות חמורות יותר.

 

יש לציין כי לרוב החומרים המצויים בשימוש בתחומי המועצה אין מערך ניטור רציף, ולכן לא ניתן לדעת במקרים רבים בזמן אמת את הימצאותם של חומרים מזהמים באוויר. הדבר כרוך במדידות ובניטור שגוזלים זמן יקר, שלעתים עלול לגבות מחיר בחיי אדם ובבריאות. לכן אין לקחת סיכון מיותר, האחריות מחייבת לדווח מייד.


פורסם לראשונה 05/05/2008 07:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תקלה ברמת חובב בקיץ האחרון. ארכיון
מומלצים