שתף קטע נבחר

המשטרה: האיפול יישמר בפרשת אולמרט

במערכת הפוליטית והמשפטית נערכים להתפתחות דרמטית בפרשת אולמרט החדשה, אך ככל שהדברים נוגעים למשטרה - האיפול המלא יימשך. גורמים במשטרה אמרו ל-ynet כי גם אם בית המשפט יתיר לפרסם חלקים מהפרשה, הם יערערו לערכאה גבוהה יותר בניסיון למנוע את הפרסום. אולמרט נאם בכנס הבונדס בכנסת, והמקהלה זימרה לו "מאין יבוא עזרי"

חקירה תחת מיסוך: המשטרה מתכוונת להמשיך לשמור על איפול מלא ולא לחשוף פרטים מפרשת אולמרט החדשה. גורמים במשטרה אמרו אמש (יום ב') ל-ynet כי גם אם בית משפט יסכים להתיר לפרסום חלקים מהפרשה, הם יערערו על ההחלטה לערכאה גבוהה יותר.

 

גורמים במערכת אכיפת החוק טוענים כי בקרוב צפויה להתרחש התפתחות משמעותית, שתגלה האם אכן מדובר בפרשה חמורה מאוד כפי שרמזו גורמים במערכת המשפטית והפוליטית, או בעננה חולפת כפי שראש הממשלה טוען.

 

אולמרט עצמו דיבר אמש כאירוע הצדעה לבונדס, שנערך בטרקלין שאגאל בכנסת, אך נמנע מלהתייחס לפרשה החדשה.

בנאומו חלק שבחים ליו"ר הכנסת, דליה איציק, ולשר האוצר, רוני בר-און, שאת תמיכתם בוודאי יצטרך מאוד בקרוב.

 

"ערב יום העצמאות ה-60 של מדינת ישראל, יש לנו בעיות פוליטיות חברתיות ובטחוניות אבל אנחנו ממשיכים לצעוד קדימה.  בלי היסטריה, בשיקול דעת, בביטחון לחיזוק ישראל", אמר אולמרט, "נמשיך לשאת בנטל לפתח את בטחונה ורווחתה של ישראל, ונמשיך לעשות מאמצים להגיע לשלום עם כל מדינות ערב".

 

המקהלה זימרה לאולמרט: "מאין יבוא עזרי"

ראש הממשלה התלחש מעט עם איציק ומפעם לפעם אף חייך. הוא נראה מעט עייף, אך תיבל את נאומו בלא מעט הלצות. מקהלת משמר הגבול זימרה את "שיר למעלות", ואולמרט נאלץ להקשיב לשורה הבאה: "שיר למעלות. אשא עיני אל ההרים. מאין יבוא עזרי". בנאומו התלוצץ גם בר-און על המצב. כשסקר את המכובדים באירוע, התברר ששם משפחתו של אחד מהם הוא בר-און. הוא ציין בחיוך שאין קשר ביניהם: "שלא יגידו מינויים, אתה יודע". נשיא הבונדס, יהושע מצא, אמר לאולמרט: "אתה חסר לנו בארצות הברית, אנחנו מקווים לזכות שם לאחד הנאומים שלך". 


אולמרט לצד פסלו של בן גוריון (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

ביום שישי נחקר ראש הממשלה באזהרה במשך כשעה וחצי. כל שהותר לפרסום בעניין היה כי החשדות חנוגעים לפרשה שאירעה לפני שנבחר לראשות הממשלה. נוכח החקירה, ביטל אולמרט את ראיונות החג בכלי התקשורת.

 

מתחילת השבוע היתה עסוקה צמרת משרד המשפטים בדיונים קדחתניים, לקראת מהלך שעלול להיחשב כהתפתחות דרמטית עוד השבוע. במקביל, עד היום פוליטיקאים רבים מצאו לנכון לשמור על שתיקה - שכן רבים לא ידעו מה טיב החשדות - אך בדיון חירום שנערך בכנסת היום כבר נשלחו רמזים לכיוונו של אולמרט.

 

ראשון הנואמים היה ח"כ גדעון סער (ליכוד), שאמר: "הדעת לא סובלת שבין חקירה לחקירה ימשיך אולמרט בוויתורים על הנכסים החשובים שלנו. מדינה שלמה מדברת על איפול מתוקף צו איסור פרסום על חקירת אולמרט, שמטרתה לחשוף את האמת. אבל כאן לא נגרם נזק, בעוד מספר ימים נדע. אבל במשא ומתן החשאי עם הפלסטינים, תחת מעטה חשאיות עלולים להיגרם נזקים בלתי הפיכים". 

 

האיפול: בעייתי מבחינה ציבורית

על פרטים רבים בפרשה עדיין מוטל צו איסור הפרסום, כמו גם על מה מצוי בדיוק בידי חוקרי המשטרה ומהם מהלכי החקירה הבאים. עם זאת, רמז לעתיד לבוא ניתן למצוא בדבריהם של היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, פרקליט המדינה משה לדור, וראש אגף החקירות במשטרה יוחנן דנינו.

 

שלושת הבכירים הודיעו כי בכוונתם לעקוב ולראות כיצד ניתן יהיה לאפשר מתן מידע לציבור, מבלי לפגום בחקירה. בינתיים, שולה זקן, שהייתה ראש לשכתו של אולמרט במשך שנים ארוכות ושימשה כיד ימינו, נשלחה למעצר בית עד יום שישי,

לאחר עוד סבב חקירה במשרדי יאח"ה.

 

בהודעה שפורסמה עקב הלחץ התקשורתי והציבורי בנושא נכתב, בין היתר: "אנו ערים ומודעים היטב לאינטרס ולצורך הציבורי בקבלת מידע באשר לחקירה המתנהלת נגד ראש הממשלה בימים אלה. אכן, מצב דברים בו ראש ממשלה מכהן נחקר באזהרה, מבלי שנמסר מידע לציבור, ולו בקווים כלליים, באשר למהות החשדות והנחקרים, מעורר קושי מבחינה ציבורית, ומשפטית-חוקתית, והדברים ברורים.

 

"יחד עם זאת, חשוב להבהיר כי מול זכות הציבור לדעת, קיים אינטרס ציבורי חיוני שלא לסכל את החקירה ולפגוע באפשרות של גילוי האמת".


פורסם לראשונה 05/05/2008 20:34

 

בהכנת הידיעה השתתפו אבירם זינו ואמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט בכנס הבונדס
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
זקו. נחקרה ביאח"ה
צילום: ירון ברנר
מומלצים