שתף קטע נבחר

רק זה היה חסר לו

אחרי ששרד מלחמה כושלת אחת ומספר חקירות סבוכות, ניחתה על ראשו החקירה הנוכחית, שעלולה לחרב את כל מאמציו של אולמרט לשקם את מעמדו. אם תסתבך הפרשה, עלולה העבודה לנטוש את הספינה. ומצד שני, אולמרט כבר הוכיח שהדיבורים על לכתו מוקדמים מדי

עכשיו אין ספק. הגורל לא מוותר לאהוד אולמרט על שום הזדמנות לתעתע בו, לבחון את עצביו ואת כישורי ההישרדות שלו. מכל הרגעים הקשים שעבר ראש הממשלה מאז נכנס לתפקידו, התפוצצות הפרשה הזו באה בזמן הכי לא טוב מבחינתו. דווקא כשנראה היה שהוא שולט במצב והרוחות הרעות נרגעו מעט, דווקא כשיותר ויותר אנשים מוכנים לתת לו צ'אנס נוסף - נופלת עליו החקירה הזו, ומחריבה את כל מה שבנה, מזכירה את כל המחשבות הרעות עליו. רק זה היה חסר לו.

 

נכונים או לא, הפרסומים סביב החקירה הנוכחית חמורים מאוד. אם יש בהם ולו שמץ של אמת, קשה להאמין שאהוד אולמרט יוכל להמשיך לכהן כראש ממשלה. המחשבה על חבילות מזומנים שמגיעות לידיו של האיש החשוב בהיררכיה הפוליטית מעוררת סלידה עמוקה. 

 

מה שהציבור והפוליטיקאים היו מוכנים לבלוע מאריק שרון ומבניו, הם לא יוכלו לעכל הפעם. אלה היו ימים אחרים, ימים של מהלכים גדולים ושל אדישות גדולה. שרון הפופולרי טלטל את המדינה עם תוכנית ההתנתקות, ושכר של 20 אלף דולר לבנו גלעד נראה לגיטימי, אפילו אם הוא שולם על גלישה באינטרנט. אלא שהיום, המצב שונה: מאז נכנס לתפקידו, אולמרט הפסיד מלחמה, נחקר ארבע פעמים, ומצבו בסקרים בכי רע. העננים המרחפים מעל ראשו שחורים, ואפילו אמן פוליטי כאולמרט יתקשה לתמרן בין החשדות החדשים.

 

משפטן אמר כי בהסתמך על הפרסומים בתקשורת, או שאולמרט יילך הביתה, או שהיועץ המשפטי, מני מזוז, יצטרך לארוז את החפצים שלו. "כשאתה נוקט פעולה כל כך אלימה מבחינה משפטית נגד ראש הממשלה", הסביר המשפטן, "אתה צריך להחזיק משהו מאוד דרמטי ביד, ואם אין לך דבר כזה ביד, ואתה היועץ המשפטי לממשלה שמאשר חקירה כל כך מטלטלת, כדאי שתחשוב על פרישה".

 

בינתיים, המערכת הפוליטית מגששת, מלחששת, ובעיקר מנחשת. לאף אחד אין בשעה זו מידע אמיתי ואמין על מה שמתרחש בחקירת ראש הממשלה. לכן, הפוליטיקאים מחכים להתפתחויות, ממתינים לדיווחים בכלי התקשורת. התחושה היא שדווקא עכשיו, משהו גדול יכול לקרות. מתוך השקט ששורר במערכת הפוליטית, יכול להתפתח בימים הקרובים משבר פוליטי חריף, שיטלטל את המדינה ואת המערכת הפוליטית. מי שחיפש סיבות להפיל את הממשלה, יכול למצוא אותן ביחידה הארצית לחקירות הונאה.

 

אם הפרשה תסתבך, ראשונה לטלטל את הספינה תהיה מפלגת העבודה. ראשיה לא יוכלו להרשות לעצמם להמשיך לשבת חבוקי ידיים בממשלה שראשה נחקר בחשדות כה חמורים. אם אהוד ברק אכן מתכוון למה שהוא אומר כשהוא שופך אלפי מילים על חשיבותו של שלטון החוק, הוא לא יוכל להתעלם מהחקירה הזו. ואם מפלגת העבודה לא תתעלם, ריח הבחירות שוב עולה באוויר. 

 

ומצד שני - צריך לזכור את יכולותיו הפוליטיות יוצאות הדופן של אולמרט לשרוד. פרשיות חמורות כבר נקשרו בשמו, פרשנויות המחשבות את קיצו הפוליטי לאחור כבר נכתבו אינספור פעמים, אך הוא נלחם ושרד. ייתכן שבעוד כמה ימים יתברר שוב כי הדיבורים על לכתו היו מוקדמים מדי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים