שתף קטע נבחר

ח"כ טהא ובכירים במשטרה נפגעו בעצרת הנכבה

בתום עצרת לציון הנכּבה ליד ציפורי התפתחו עימותים בין שוטרים למפגינים ערבים. חמישה שוטרים, בהם בכירים במחוז הצפון, נפצעו מיידוי אבנים. גם כמה מפגינים, ביניהם ח"כ ואסל טהא נפגעו בעימותים. במשטרה אומרים כי המהומות החלו לאחר שמפגינים יהודים הניפו את דגל ישראל

מפקד המחוז הצפוני, ניצב שמעון קורן, ומפקד מרחב העמקים, תת-ניצב זוהר דביר, נפגעו אחר הצהריים (יום ה') מאבנים שנזרקו לעברם במהלך תהלוכה לציון ה"נכבּה", שנערכה בכפר הנטוש ספורי, שליד ציפורי בגליל התחתון. שלושה שוטרים נוספים נפצעו בעימותים וגם כמה מפגינים ערבים - ביניהם ח"כ ואסל טהא (בל"ד) שנפגע בראשו - הוא פונה לבית החולים האיטלקי בנצרת. מקורביו טוענים כי הוא נפצע ממכות שוטרים. בנו נפצע כשניסה להגן עליו - השניים פונו לבית החולים האיטלקי בנצרת. המשטרה עצרה שישה מפגינים ערבים ותזמן לחקירה את מארגני האירוע.

 

ח"כ טהא אמר ל-ynet: "הכל התרחש כאשר ביקשתי להרחיק את המשטרה ולנסות להרגיע את הרוחות. ראיתי בזווית העין איש משטרה. הוא אמנם היה ללא מדים, בלבוש אזרחי. אך אני מניח שהוא היה אחד משלהם, שחיפש בכל דרך להגיע אלי ובסוף הצליח. חטפתי ממנו שלוש מכות קשות בראש. פינו אותי מן המקום לבית החולים. הבן שלי שהיה בסמוך ניסה להגן עלי מאותו אדם, אולם גם הוא חטף ממנו מכות. אני זוכר את הפנים של האיש הזה היטב. היו גם פרובקציות של אנשי הימין, אך המשטרה לא עשתה נגדם דבר".


פונה לבית החולים. ח"כ ואסל טהא (צילום: חגי אהרון) 

 

במשטרה טוענים כי היתה זו הסתה פרועה של הבאים לתהלוכה, שביקשו לעורר פרובוקציות. מנגד באי הכנס, ובהם חבר הכנסת מוחמד ברכה (חד"ש), טענו שהפרות הסדר אירעו מכיוון שהמשטרה לא איפשרה לבאי התהלוכה להתפזר לבתיהם.

 

ח"כ ברכה: "המשטרה התייחסה אליהם בנבזות, היא פשוט ציפתה שהאנשים יתאדו מן המקום. אני מגנה את התנהגות המשטרה. כל האירוע התנהל כשורה ואורגן למופת, אלא שאז היינו עדים לעובדה שהמשטרה הכינה עצמה לפרובוקציה נגד אלפי המשתתפים - וזה החל כשניתן אישור מצד המשטרה לכנופיית ימין קיצוני לארגן כנס פרובוקטיבי במקום שהיה מיועד לאירוע המרכזי שלנו.


ח"כ ברכה מתעמת עם שוטרים (צילום: חגי אהרון)

 

"בסיום האירוע המרכזי היתה נכוחות רבה של המשטרה ומג"ב בצמתים והם אלו שלא איפשרו למשתתפים לצאת בשקט בחזרה לביתם. היה להם פתיל קצר והתחילו להתנהג בעצבנות רבה נגד המשתתפים". 

 

"המארגנים לא שלטו בהסתה"

הבקשה לקיים את התהלוכה הוגשה למשטרה לפני כמה שבועות. אחר הצהריים אמר ניצב קורן ל-ynet כי על אף שמדובר במקום רגיש, התחשבה המשטרה ברגשותיהם של המשתתפים ואישרה את קיומה של התהלוכה ואת הכנס בסופה. עם זאת, כנראה שבמחוז הצפוני חששו מן הבאות. בצידו השני שלה כביש קיימו ארגון "השומר החדש" פיקניק המוני, כמחאה נגד תהלוכת הערבים. במקום נכחו שוטרים רבים ובהם מפקד המחוז הצפוני ומפקד מרחב העמקים.

 

"כאשר ניתן האישור לקיום התהלוכה קיבלנו ממארגניה התחייבות מפורשת שלא יהיו פרובוקציות. לצערי קרתה כאן פשלה מאוד גדולה של המארגנים שלא הצליחו לשלוט בהסתה הפרועה", אמר קורן. לדבריו, הפרות הסדר החלו כאשר אנשי ארגון השומר החדש הניפו את דגל ישראל במהלך הכנס. באי הכנס ביקשו מהם להוריד את הדגל ובין שני הצדדים החלו

חילופי מילים שהובילו להתפרעות אלימה.

 

השוטרים השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, ביניהם גז. המפגינים מצידם יידו אבנים לעבר הכביש, אשר נחסם לתנועה. במשטרה אומרים כי הם ניסו להידבר עם חברי הכנסת הערבים שנכחו במקום, אך אפילו הח"כים לא הצליחו להרגיע את הרוחות.

 

חבר הכנסת דוד רותם (ישראל ביתנו) הגיב בזעם לאירועים: "מי שמאפשר את אזכור הנכּבה ביום העצמאות באמצעות הפגנה, שלא יתפלא ששוטריו נפצעים. אני קורא למשטרת ישראל לבטל לאלתר את כל האישורים שהיא נתנה לעצרות לציון הנכבה, לפני שיהיו פגיעות בנפש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רונן בוידק
ח"כ טהא. נפגע בראשו
צילום: רונן בוידק
צילום: גיל יוחנן
ח"כ ברכה. פתיל קצר לשוטרים
צילום: גיל יוחנן
ניצב קורן. נפצע בהפגנה
צילום: דורון גולן
מומלצים