שתף קטע נבחר

מאות ציינו את הנכּבּה בין חורבותיו של כפר ערבי

בעוד שבישראל חוגגים 60 שנות עצמאות, צעדו מאות ערבים לבתיו ההרוסים של כפר ליד נצרת לציון ה"נכבּה". ח"כ ברכה: "אנחנו לא יכולים להוריש את האדמה אך מחויבים לזיכרון"

מאות ערבים קיימו בצהריים (יום ה') תהלוכה לציון ה"נכבּה". התהלוכה מתקיימת בסמוך לנצרת, לעבר בתיו ההרוסים של הכפר הנטוש ספורי, כיום ציפורי.

 

בעוד שבישראל חוגגים 60 שנות עצמאות, מבקשים הערבים בישראל לציין 60 שנות נכבּה, בתהלוכה רבת משתתפים. בין המשתתפים חברי כנסת ערבים ונכבדי ציבור - יו"ר הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, ראאד סלאח, ויו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, שאוקי חטיב.

 

ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש), שבני משפחתו נולדו וחיו בעבר בכפר, אמר ל-ynet: "אנחנו לא יכולים להוריש את האדמה אך מחויבים לזיכרון. עד שנת 1948 גרו במקום כל בני משפחתי המורחבת, אבי נולד כאן ואמי. מהיום בו נולדתי אני חי אני על הזיכרון ומכיר ויודע איפה הונח כל כלי בבית".

 

הבוקר הגיעו עשרות מבני משפחתו של ח"כ ברכה וקיימו טקס פרטי בסמוך לחורבות הבית בו התגוררו. "אחד הדודים המבוגרים סיפר לילדים מה בדיוק קרה ועל החיים שהיו לנו כאן", הוא סיפר. מאוחר יותר הצטרפו בני משפחת ברכה לתהלוכה הכללית, "היום הזה הוא יום של זיכרון, תיקון העוול שנעשה לבני העם הפלסטיני בנכבה הוא לא בביטול עצמאות אחת, אלא ביצירת עצמאות נוספת לבני העם הפלסטיני ופתרון בעיית הפליטים".

 

בסמוך לצועדים קיימו חברי ארגון השומר החדש פיקניק רב משתתפים הפתוח לכול, הפיקניק ממומן בכספי תרומות בכדי להעביר מסר חד משמעי לבני העם היהודי במדינת ישראל. "חג העצמאות הוא נגזרת של אדמה ועל אזרחי מדינת ישראל להפנים שאם לא נדאג לחזק את הקשר לאדמה ולשמור עליה יבוא יום בו לא תהיה לנו אדמה משלנו ואז גם עצמאות לא תהיה", אמר חיים דיין אחד ממקימי הארגון. אין לנו מה לומר לאלו הצועדים בצדו האחר של הכביש, אלא לומר לבני עמינו חזקו את הקשר לאדמה ולא - נאבד אותה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ ברכה עם בני משפחתו. ארכיון
מומלצים