שתף קטע נבחר

אולמרט: לא נרפה עד שיהיה ביטחון בדרום

ראש הממשלה אמר בכנס של תנועת קדימה: "נשנה את פני הדברים. בדרום הארץ בסוף יהיה שקט". אולמרט נמנע מהתייחסות לחשדות החמורים נגדו ב"תיק טלנסקי", וזכה לקבלת פנים אוהדת בקרב אנשי המפלגה

"לא נרפה מפעולתנו והצד שכנגד יודע כמה כואבת וחזקה יכולה להיות המכה שתונחת עליו". כך אמר הערב (שבת) ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בהתייחסו להמשך מתקפות הקסאם בעוטף עזה. הוא דיבר בארוע לרגל יום העצמאות של קדימה-הנוער הציוני התנועה העולמית, אחרי שבת שבה נורו למעלה מ-20 רקטות לעבר שדרות והנגב המערבי.

 

"לא נרפה עד שלא יהיה ביטחון מלא לתושבי הדרום. זה לא לוקח יום ולא חודש ולא שנה לפעמים. אני זוכר את זה. נשנה את פני הדברים. בדרום הארץ בסוף יהיה שקט", הבטיח ראש הממשלה.

 

"אנחנו כואבים כל פעם מחדש את כאב החללים כמו ג'ימי שנהרג אמש וכמו רבים אחרים, חיילים כאזרחים שנמצאים בשדה המערכה של המלחמה בטרור", אמר אולמרט, בהזכירו את חבר קיבוץ כפר עזה שנהרג מפגיעת פצצת מרגמה.

 

גם שר הביטחון אהוד ברק התייחס הערב לנעשה בעוטף עזה, שעות לאחר שביקר בכפר עזה. "כשאתה מביט בעיני האלמנה והילדים אתה מרגיש את הדחף להכות בכל הכוח. אבל בימים כאלו אנחנו צריכים לפעול בשכל. אנחנו נביא שקט בדרך הנכונה ביותר", אמר.

 

אולמרט נמנע מלהתייחס לחשדות נגדו בפרשת קבלת הכספים ממשה טלנסקי, וזכה לתשואות רמות כאשר נכנס לאולם וכאשר סיים את דבריו. עם זאת, מדבריו עלה כי בכווונתו להנהיג את המדינה ואת התנועה עוד זמן רב. "אנחנו רוצים להוליך את המדינה למצב שהיא יכולה לעשות שלום עם יריביה כדי לשים קץ לסכסוכי הדמים שמלווים את הארץ הזו מאז הקמתה ולפניה. זה לא טבעי ולא מובן מאליו אבל זה סדר היום שלנו ובכך נמשיך", אמר.

 

ח"כ יואל חסון, שנאם גם הוא בארוע, הרשה לעצמו לדבר בצל הפרשה ורמז כי החשדות נגד אולמרט מקורן ברצון להחליפו: "כמו מתחום ההייטק במערכת הפוליטית פותח סטארט-אפ חדש-ישן: כדי להחליף ממשלה וראש ממשלה לא צריך בחירות או אצבעות בכנסת, כל שצריך הוא חקירה, האשמות וחשדות".

 

ח"כ חסון הזהיר כי גורמי אכיפת החוק עלולים למצוא עצמם לא במתכוון "ככלי שרת בידי גורמים המנסים בדרך זו להפיל ממשלה", כהגדרתו. הוא פנה לאולמרט ואמר: "אני מאחל לך שבמהרה בימינו תעבור את התקופות הקשות שאתה נמצא בהן".

 

זמן קצר לפני נאום אולמרט נודע כי עורכי דינו, אלי זוהר ורועי בלכר, מתכוונים לעתור בימים הקרובים לבית המשפט העליון. העתירה תדרוש לבטל את ההחלטה של בית המשפט המחוזי בירושלים לאפשר מתן עדות מוקדמת של מגייס הכספים, מוריס טלנסקי.  

 

אנשי אולמרט סבורים שהחלטה שתאפשר לטלנסקי להעיד תפגע בסיכוי לקיים תהליך הוגן בחקירת החשדות לקבלת כספים שלא כדין על ידי ראש הממשלה. מועד הגשת הערעור טרם נקבע ובתחילת השבוע יכינו עורכי הדין של אולמרט את בקשתם ויגישו אותה. בשלב זה לא קיבל אולמרט הזמנה לחקירה נוספת על ידי המשטרה בפרשה.  

 

החלטה זו של צוות ההגנה באה על רקע החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים מיום שישי בצהריים. השופטים אישרו את בקשת היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לגבות עדות מוקדמת מטלנסקי - שתיחשב כעדות לכל דבר במשפט עתידי.

פרקליט המדינה, משה לדור, טען בבית המשפט כי טלנסקי "הביע חשש באוזניו של שוטר, לפיו אולמרט ישלח אדם לפגוע בו". השופטים דחו את בקשת המדינה לגבות את עדותו של טלנסקי בדלתיים סגורות.

 

ראש הממשלה טען לאחר שהוחלט על מתן העדות המוקדמת כי כל מעשיו נעשו כחלק מגיוס תרומות חוקי למערכות הבחירות שבהן היה מעורב. "לא היו פסול בתרומות שגויסו עבורי, כשהתמודדתי לעיריית ירושלים ובליכוד. הנושא הועבר לעו"ד אורי מסר והוא טיפל בכספים", אמר במסיבת עיתונאים שכונסה במעונו הרשמי בירושלים.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אולמרט. לא מרפה
צילום: AFP
צילום: ירון ברנר
ברק. צריכים לפעול בשכל
צילום: ירון ברנר
מומלצים