שתף קטע נבחר

אולמרט לא לבד: שרים בחקירה

העמותות של ברק, הנשיקה של רמון, הצ'ופרים של הירשזון - וחמש הפרשות של אולמרט: אלו התיקים המרכזיים שהעסיקו ומעסיקים את חוקרי המשטרה והפוליטיקאים

פרשת "מעטפות הכסף" שהותרה לפרסום במוצאי יום העצמאות, בה נחקר ראש הממשלה אהוד אולמרט, היא לא היחידה שמעסיקה בימים אלה את צמרת המשטרה - והפוליטיקאים.  

 

נגד אולמרט עצמו עומדות ארבע חקירות נוספות: בפרשת הבית ברחוב כרמיה, חשוד ראש הממשלה שרכש דירה בהנחה משמעותית בתמורה לסיוע בהאצת הפרויקט. חקירה נוספת התנהלה בפרשת מכירת גרעין השליטה בבנק לאומי, בעקבות חשדות לפיהם הוא פעל בניגוד לחוק במטרה להיטיב עם שניים מידידיו, דניאל אברמס ופרנק לואי, כך שידם תהיה על העליונה במכרז לרכישת הבנק. בחקירה זו הוחלט במשטרה כי אין די ראיות נגד ראש הממשלה.


חוקרי המשטרה מגיעים לבית ראש הממשלה (צילום: גיל יוחנן)

 

הפרשות הנוספות נוגעות למשרד התמ"ת - מרכז ההשקעות והרשות לעסקים קטנים. חקירות אלו נפתחו בעקבות דו"ח מבקר המדינה ש"זיהה חשדות לפלילים", ומתח ביקורת חריפה על אולמרט על מנכ"ל משרדו, רענן דינור.

 

בניזרי ורמון הורשעו

אבל אולמרט לא לבד. בעבר היו שרים לשעבר כמו אריה דרעי ורפאל פנחסי שישבו על דוכן הנאשמים. האחרון ברשימת השרים לשעבר שהורשעו היה השר לשעבר, שלמה בניזרי, שבחודש שעבר נגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל, לאחר שהורשע בקבלת שוחד. בניזרי טען כי לא נתנו לו לנהל משפט הוגן וכי בכוונתו לערער על החלטת בית המשפט.

 

מי שעוד הסתבך בפלילים הוא המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, שהורשע ללא קלון בעבירה של מעשה מגונה בקצינה בזמן מלחמת לבנון השנייה. בית משפט השלום בתל-אביב הטיל עליו עונש של 120 שעות לטובת הציבור.


שולה זקן במשרדי יאח"ה בבת-ים. הרבה שרים עברו פה (צילום: ירון ברנר)

 

גם שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, צפוי לשבת בתקופה הקרובה על ספסל הנאשמים. בשבוע שעבר הודיע היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, כי בכוונתו להגיש כתב אישום נגד השר לשעבר בתוך 30 יום. בשורת עבירות חמורות, שבוצעו בעת שכיהן כיו"ר הסתדרות העובדים הלאומית. בין העבירות: גניבה בידי מנהל, מרמה והפרת אמונים, והלבנת הון. על פי האישומים, הוא גנב 4 מיליון שקלים, מתוכם כ-2.5 מיליון לכיסו הפרטי. הירשזון הודיע כי הוא מוכן להסיר את חסינותו.

 

ברק והרצוג בעמותות

סביב שולחן הממשלה יושבים כמה שרים שנחקרו בעבר במשטרה. בשנת 2003 הורה היועץ המשפטי לממשלה דאז, אלייקים רובינשטיין, לסגור מחוסר ראיות מספיקות את התיק נגד ראש הממשלה לשעבר ושר הביטחון כיום, אהוד ברק, בפרשת העמותות בבחירות בשנת 1999. במהלך החקירה הוא נחקר באזהרה. נחקר נוסף שהיה מעורב באותה פרשה הוא שר הרווחה, יצחק הרצוג, שגם התיק נגדו נסגר. 

 

מי שעוד נחקרה במשטרה היא השרה רוחמה אברהם-בלילא. השרה נחקרה לאחרונה בחודש מרס תחת אזהרה במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה של המשטרה. אברהם-בלילא נחקרת במסגרת פרשת "אגרקסקו" במסגרת חקירה הבודקת אם היא וחבר הכנסת אלי אפללו טסו לחו"ל בשנת 2004 במימון חברת אגרקסקו.

 

גם השר לעניינים אסטרטגיים לשעבר, ח"כ אביגדור ליברמן, מעסיק את חוקרי המשטרה. באפריל אשתקד נחקר ליברמן באזהרה במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה, כחשוד בקבלת כספים באופן בלתי חוקי מאיל ההון מרטין שלאף, הזכור גם כדמות המרכזית בפרשת סיריל קרן והכספים שהועברו לכאורה למשפחת שרון. יו"ר "ישראל ביתנו" נחשד כי קיבל כסף שהועבר אליו דרך חשבונות פיקטיביים הרשומים בקפריסין, מבלי שדיווח עליהם.

 

ליברמן תקף לאחרונה את המשטרה. "מיולי 96' ועד היום אני חשוד סדרתי ויקיר אגף החקירות במשטרה. החקירות בוצעו תוך ביצוע עבירות חמורות על הכללים. מדובר במסע ציד תוך סחיטה באיומים כלפי אלה שסובבו אותי", הוא אמר במסיבת עיתונאים שכינס.

 

כמו כן זכורות פרשות נגד ראשי הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו ואריאל שרון. היחיד שהתפטר עד כה מיוזמתו בשל חשד לפלילים היה יצחק רבין ז"ל, בעקבות חשבון הדולרים של רעייתו בארצות-הברית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. 5 חקירות
צילום: גיל יוחנן
ברק. התיק נסגר
צילום: רויטרס
הירשזון. בקרוב כתב אישום
צילום: עטא עוויסאת
אברהם-בלילא. פרשת אגרסקו
צילום: גיל יוחנן
ליברמן. מרגיש נרדף
צילום: ירון ברנר
הרצוג. פרשת העמותות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים