שתף קטע נבחר

הרב אבינר: לבטל את שירות הנשים בצה"ל

רב היישוב בית אל כתב בעלון תנועת "מעייני הישועה" כי יש לפעול לביטול השירות הצבאי לכלל הבנות "עד שיהיה שירות לאומי לכולן, כולל חילוניות". ומה יהיה עם כוח האדם החסר? "שיעסיקו אזרחיות עובדות צה"ל". את הדתיות שמתגייסות מכנה הרב אבינר "אומללות", וקובע: הן לא הולכות לצבא בשביל המדינה אלא בשביל עצמן

"אם אתגר את מחפשת - יש לנו אתגר נפלא עבורך: ביטול שירות צבאי לבנות, עד שיהיה שירות לאומי לכולן כולל חילוניות, כפי שארגוני נשים חילוניים תובעים" – כך קורא הרב שלמה אבינר, מהרבנים הבולטים הציונות הדתית, לצעירות הדתיות. במכתב פתוח שפורסם בסוף השבוע בעלון תנועת "מעייני הישועה" אוסר הרב את גיוסן לצה"ל, וקורא להן להוביל מהלך לביטול השירות הצבאי לכלל הנשים: "הקימו תנועת בנות לביטול השירות הצבאי לבנות. איזה אתגר עצום!".

  

תחת הכותרת "אל תתגייסי חלילה!" כותב הרב אבינר: "לעולם אל תתגייסי לצבא, בשום מסגרת ובשום צורה. חלילה! לעולם לא!". הוא מזכיר כי כל גדולי ישראל אסרו זאת, ובהם הרבנים הראשיים לדורותיהם ורבני הציונות הדתית, שחלקם שירתו כקצינים בכירים. "זה אסור! אסור כמו כשרות, אסור כמו שבת! ובמיוחד אסור כמו צניעות!", קובע הרב.

  

הרב אבינר דוחה את רצון הבנות לתרום למדינה בשירות צבאי וטוען כי "לא עושים מצווה על ידי עבירה". לדבריו, אכן יש חובה לתרום, אך לא לצדדים הבעייתיים במדינה, הצריכים תיקון. "גיוס בנות שייך לאותו צד. הוא מזיק לצבא, לבנות ולבנים גם יחד. זה אסון! זה טירוף!". בנוסף מבהיר הרב כי תפקיד הנשים במלחמה הוא לתמוך בבני המשפחה הגברים שבצבא, אך גיוסן הוא חילול השם. 

 

בהמשך מפקפק הרב בכנות הבנות המתגייסות וכותב: "את לא הולכת לצבא רק בשביל המדינה אלא בשבילך. יד על הלב! את הולכת כי זה מאתגר, בשביל ההרגשה והחוויה, כי זה חלון הזדמנויות אדיר - מקצוע, השכלה, לימודים אקדמיים. בכלל, להיות חיילת זה כבוד, ובמיוחד המדים. אה, המדים!". במקום זאת הוא מציב בפני הצעירות הדתיות אתגר גדול יותר – ביטול השירות לנשים בכלל.

  

"ככל אידיאל התחילי בעצמך. ואחר כך אנא תשכנעי שתי בנות שרצו להתגייס לחדול ולהביט נכוחה אל האור, שהן תשכנענה כל אחת עוד שתיים, וכן הלאה עד שנבטל כליל זה הנגע וזה הפגע... צבא מעורב זה ממש לא צנוע, זה נורא, נורא יותר מכל המקלים שבמקלים". ואם בכל זאת צה"ל זקוק לחיילות? "כבר מצאו לצורך זה פתרונות נאותים בצבאות הגויים - אזרחית עובדת צבא". 

 

ומה ההבדל בין צה"ל לבני עקיבא?

הרב אבינר סבור כי ההשוואה בין שירות עם בנים לחברות בתנועת נוער מעורבת היא "טענת הבל" ו"שקר מסואב". לדבריו, "צבא זה לא תכנית כבקשתך. יש משטר. יש ציות. יש פקודות. אינך יכול להחליף תפקיד אם הוא מתגלה לך כבעייתי. יתר על כן, גם אם טוב לך, את עלולה להיות מועברת ליחידה אחרת, שהיא בעייתית... אין בצה"ל יחידות שמורות, כולן בעייתיות, אפילו אלו של מורות חיילות... המצב הולך ומחמיר. הכשרות שונות שהיו נפרדות הולכות ומתאחדות". 

 

"לשחות נגד הזרם זו חוויה, אך אל תשחי בתוך זרם עכור", קורא הרב אבינר, "אנחנו צריכים אותך עבור עם ישראל לכל החיים ולא רק לשנתיים אלו. אנו צריכים שתתפקדי כאישה נקייה וטהורה, בלי רישומים אפלים מן העבר. שלא תפגעי בבניין אישיותך הרוחני, העדין והטהור שלך. הרי בצבא מחליטים עבורך ואינך בת חורין. גם האווירה הכללית רחוקה מהיות טהורה. מה שעבור אחרות הוא צחוקים וחוויות, עלול להיות עבורך צלקת עמוקה חרוטה לכל החיים". 

 

"לכן אני תומך בארגון 'אלומה' שעוזר לאותן אומללות שכבר התגייסו. אבל את זיכרי: שרות צבאי לבנות, בכל מסגרת ובכל צורה - אסור! אסור! עימדי בפיתוי!". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוסקילה. אחורה, פנה?
צילום: דובר צה"ל
צילום: דודי ועקנין
"גיוס בנות מזיק לצבא". הרב אבינר
צילום: דודי ועקנין
מומלצים