שתף קטע נבחר

זירת הקניות

עזרא יהיה גם שר התיירות. ומי יגן על הסביבה?

ארגוני הסביבה זועמים על החלטת הממשלה למנות את השר להגנת הסביבה, גדעון עזרא, גם לשר התיירות. לדבריהם, ישראל זקוקה לשר הגנת סביבה במשרה מלאה - אפילו במשרה כפולה. המשרד להגנת הסביבה: עזרא ישמש כשר התיירות באופן זמני, עד למינוי שר קבוע; תפקידו הנוכחי הוא בעיניו העיקרי והקבוע והשיקול הסביבתי יהיה אצלו תמיד הראשון במעלה

ארגוני הסביבה זועמים על הודעת הממשלה מהיום (א') לפיה ימונה השר להגנת הסביבה גדעון עזרא במקביל גם לתפקיד שר התיירות.

 

ח"כ אופיר פינס (עבודה), יושב ראש ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, מתח ביקורת חריפה על ההחלטה ואמר כי מדינת ישראל זקוקה לשר להגנת הסביבה במשרה כפולה ולא בחצי משרה. "מצד אחד המשרד קורס תחת נטל העבודה ומצד שני השר לוקח על עצמו תפקידים נוספים. זהו צעד לא רציני ולא אחראי, שמעיד על כך שהממשלה לא שמה קצוץ על הגנת הסביבה", דברי פינס.

 

לביקורת הצטרפה עו"ד ציפי איסר-איציק, מנכ"ל עמותת "אדם, טבע ודין" שאמרה: "כבר כיום מתקשה המשרד להגנת הסביבה להתמודד עם האתגרים הסביבתיים הניצבים בפני ישראל בעת הזו, בין היתר לנוכח הקצאת משאבים בלתי מספקת או מקומו הנמוך של השיקול הסביבתי בסדר העדיפויות של הממשלה. לאור זאת, מינוי השר עזרא לשר התיירות מעלה חשש כבד כי היכולת של המשרד להגנת הסביבה להוביל מדיניות סביבתית מתקדמת באמצעות שר בחצי משרה הופכת למשימה בלתי אפשרית", דברי איסר-איציק.

 

"נראה שגדעון עזרא מתעסק בכל דבר פרט לאיכות הסביבה", אמרו בארגון הסטודנטים "מגמה ירוקה". "בקרוב יועלה להצבעה חוק אויר נקי, שאמור לפתור חלק ניכר מבעית זיהום האויר החמורה בישראל. עד כה לא שמענו שגדעון עזרא פועל, מתבטא או מעורב בחוק. מינויו של עזרא לשר התיירות מראה על זלזול כלפי הסביבה. גם ככה העבודה שעושה המשרד רחוקה מלהיות טובה, ועכשיו נשאלת השאלה איך יצליח מר עזרא להתפנות למען משרד נוסף. המסקנה: כנראה שזה לא חשוב לו מספיק - או שיוכיח אחרת".

 

גם יו"ר מפלגת "הירוקים", סגן ראש עיריית תל אביב-יפו, פאר ויסנר, זועם. "מינויו של גדעון עזרא לשר התיירות בנוסף לתפקידו כשר להגנת הסביבה משדר את המסר האמיתי של ממשלת ישראל לנושאים סביבתיים, ולא יעזרו אלף ישיבות ממשלה שיתקיימו במערות, ואלף ואחת הצהרות בנושא. כשבכל העולם הנושא הסביבתי נמצא בראש סדר היום, למדינת ישראל דרוש שר איכות סביבה במשרה מלאה".

 

ויסנר גם העלה תהיות באשר לניגודי אינטרסים אפשריים בהם יימצא השר כאשר יחזיק בשני התפקידים. כך למשל בכל הנוגע לתמיכת המשרד להגנת הסביבה בפרוייקטים תיירותיים הפוגעים בסביבה; או בסוגיית הגדלת שעות הפעילות בנתב"ג - ברכה לתיירות אך קללה למי מאלה הרוצים לישון בשקט באזור חולון והמושבים הסמוכים.

 

"הסכמתו של השר עזרא לקבל את תיק התיירות מוכיחה כי השר לא היה מחוייב לתפקיד מיום היכנסו אליו, והנושא הסביבתי לא עמד בראש מעייניו. וכיצד יתמודד השר עזרא עם נושאים הנמצאים בניגוד אינטרסים בין שני התפקידים דוגמת בניית בית המלון בעמק ססגון שליד תמנע? האם שוב יצדד בבעלי ההון והממון על חשבון הטבע והסביבה?".

 

המשרד להגנת הסביבה: זה מינוי זמני בלבד

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר ל-ynet בתגובה כי הם דוחים את הטענות הנשמעות נגד המינוי. "השר הבהיר כי הוא רואה בתפקיד השר להגנת הסביבה את תפקיד הקבע שלו, וכי מינויו לשר התיירות הינו למשמורת בלבד, עד למינוי שר תיירות  קבוע בעתיד.

במשרד ציינו כי בעבר שימש עזרא כשר התיירות למשך מספר שנים ולפיכך היה הבחירה הטבעית של הממשלה לתפקיד זה.

 

עוד נמסר כי עזרא הודיע מיד עם אישור המינוי בממשלה שבכוונתו לפעול תחילה לקידום הנושאים המשותפים לשני המשרדים, כמו למשל נושאי תיירות אקולוגית ושמירה על השטחים הפתוחים.

 

בתשובה לשאלה באשר לניגודי אינטרסים בהם יהיה מצוי כשיחזיק בשני התפקידים אמרו במשרד כי השר משוכנע שימצא את האיזון בין האינטרסים השונים, כשהשיקול הסביבתי יהיה אצלו הראשון במעלה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רק מינוי זמני, בגלל הניסיון. עזרא
צילום: דנה קופל
"המדינה לא שמה קצוץ על הגנת הסביבה". ח"כ פינס
צילום: דודי ועקנין
מומלצים