שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ועידת הברווזים הצולעים

  האמריקנים לא מאמינים בדרכו, והתמיכה בו בשפל, אז מה הפלא שבחודשים האחרונים בוש מרבה לטייל בעולם? מחר הוא חוזר לישראל כדי להיפגש עם ראש ממשלה ישראלי שנמצא בסבך של חשדות וחקירות. אל תבנו על מה שייצא מהמפגש הזה

  שמונה מכל עשרה אמריקנים סבורים שאמריקה הולכת בכיוון רע, על-פי סקר חדש של רשת ABC ו"וושינגטון פוסט". התמיכה הציבורית בנשיא בוש צנחה לאחרונה לשפל של 31 אחוז, וזה אולי מסביר מדוע הנשיא האמריקני מעדיף לא להיות בבית בימים אלה ולשמוע שוב ושוב את הבדיחות עליו בתוכניות הבידור.

   

  בחודשים האחרונים הוא מטייל הרבה בעולם, דבר שמיעט לעשות בשנות כהונתו. הוא הגיח לפני ארבעה חודשים למזרח התיכון, קפץ לאפריקה, דילג לאירופה, ועכשיו חוזר לארץ הקודש לוועידת הנשיא, כדי לפגוש ראש ממשלה שהתמיכה הציבורית בו קלילה כמו פודינג.

   

  הנשיא בוש אינו מתכוון להפעיל לחץ על ישראל להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים, אולם בביקורו הצפוי הוא ודאי יפגין את חזונו לשלום ולהקמת מדינה פלסטינית. למרות ההצהרות החגיגיות על סיכומים עד סוף 2008, בשיחה שקיים עם כתבים ישראלים בוושינגטון הבהיר בוש שבכוונתו להעביר את השרביט בנושא האיראני ואת פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני לנשיא הבא, שייכנס לבית הלבן בצהרי היום ב-20 בינואר 2009. 

   

  ביקורו של הנשיא בוש בישראל יספק שני נאומים חגיגיים לרגל חגיגות ה-60 למדינת ישראל, טיול עם רעייתו לורה במצדה ומחוות יפות שהדוד מאמריקה מסוגל, וכנראה רוצה לתת. בוש הוא ידיד אמת של ישראל, אבל אין לצפות למהפכות שיחולל בארץ - אולי מלבד אלו שבכבישים.

    

  אז מה יהא על תהליך השלום הישראלי-פלסטיני? בארצות הברית ובישראל זוכרים את מאמציו של הנשיא לשעבר קלינטון להשיג שלום בשלהי הקדנציה שלו. אז טענו כי נגדו כי הוא מנסה לזכות בפרס נובל לשלום בתמורה למאמציו.

   

  הנשיא האמריקני הודה שאין לו כוונה להפעיל לחץ של הרגע האחרון על ישראל כדי להשיג הסדר עם הפלסטינים, אלא רק לנסות לשכנע את הצדדים בנושא. זו תהיה מטרתו בנאום מיוחד שיישא במליאת הכנסת עם בואו לארץ. "אם חזון נחשב, אז אני מקווה שבסוף אנשים יאמרו שיש לי חזון על הדרך להתמודד עם הקיצונים", אמר, בעודו מנסה לדלות רמז מהכתבים הישראלים אם עליו לשאת נאום ארוך או קצר.

   

  גיב אהוד א צ'אנס

  בוש יודע היטב שהחבר הטוב אהוד אולמרט אינו מסוגל לעשות הרבה בימים אלה - כשמעליו מרחפים תיקי חקירה שמנים וקואליציה רזה. "ישראל, אני מאמין, היא מדינת חוק והמערכת תטפל בזה. אני מאמין בשימוע הוגן ולתת לבן אדם צ'אנס", אמר וסיפק גם חוות דעת בלתי-משפטית מצדו: "היחסים שלי עם ראש הממשלה הם מצוינים, הוא ברנש הגון". 

   

  בעבר בוש כבר "קנה" את ההסבר הדמוגרפי של אריאל שרון ושל ראש הממשלה אולמרט, ותומך באופן גורף בהקמת מדינה פלסטינית. "הדרך היחידה לקיומה של ישראל לטווח ארוך עוברת דרך הקמת מדינה פלסטינית. זהו רעיון רב עוצמה ואני מאמין שהמשא ומתן יכול, בעזרת ארצות הברית, להגיע למטרה".

   

  הוא הסביר שמדינה פלסטינית לא תתקיים לפני שהמחויבויות ימולאו, "אבל ההגדרה עצמה יכולה להפוך למנוע רב-עוצמה לבידוד רוצחי חפים מפשע".

   

  ומה בוש מתכוון לעשות בנושא איראן והגרעין לפני עזיבת הבית הלבן? בוש, וגם המועמדים לנשיאות, אינם מורידים שום אופציה מסדר היום, ובכללן גם האופציה הצבאית. עם זאת, בחדר הסגלגל העדיף להתנסח כך: "ננסה לפתור את זה בדרך דיפלומטית - ובמילים אחרות, סנקציות, לחץ, עיצומים פיננסים שישמשו מסגרת כדי להבטיח שגם מדינות אחרות מעורבות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בוש. יש חזון. והמציאות?
  צילום: רויטרס
  צילום: AFP
  ברנש הגון. אולמרט
  צילום: AFP
  מומלצים