שתף קטע נבחר

לבני: מדינה פלסטינית - כשהמלה נכבה תימחק

שרת החוץ, ציפי לבני, נאמה בוועידת הנשיא בירושלים ואמרה: "עם הקמת המדינה פלסטינית, אנחנו רוצים לראות את סיומו של הסכסוך. הפלסטינים יוכלו לחגוג יום עצמאות אם באותו יום תימחק המלה 'נכבה' מהלקסיקון שלהם". לדבריה, "אנחנו גם לא יכולים להביא שלום כושל שיהיה עוד נקודת אכזבה". שר הביטחון, שנאם גם כן בוועידה התייחס לירי על הקניון: לאחר אירועים כמו אתמול הדם רותח, אבל חשוב להפעיל שיקול דעת

"עם הקמת המדינה פלסטינית, אנחנו רוצים לראות את סיומו של הסכסוך. הפלסטינים יוכלו לחגוג יום עצמאות אם באותו יום תימחק המלה 'נכבה' מהלקסיקון שלהם" - כך אמרה הערב (יום ה') שרת החוץ, ציפי לבני, בנאום שנשאה לפני באי ועידת הנשיא בירושלים. לבני התייחסה בדבריה לאירועים, שנערכו היום בשטחים לציון ששים שנה ל"נכבה".

 

לבני, שנאמה במליאת הנעילה של ועידת הנשיא בנושא "פונים אל המחר", אמרה כי "הצורך לקיים את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית מביא לעובדה שצריך לוותר על חלק ממדינת ישראל וההחלטה הזו נאמרה כבר". שרת החוץ אמרה, כי "גבולות, ביטחון, שתי מדינות לאום, הם מרכיבים ששלובים זה בזה ואת כולם צריכים לעבד להסכם אחד במו"מ".

 

היא הדגישה כי "אפשר להיכשל להביא שלום, אפשר להביא שלום כושל שיהיה עוד אכזבה בסכסוך נמשך אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו את שניהם. אם ההסכמות הללו ייצגו את האינטרסים של ישראל - יהיה להם ערך גם אם הביצוע ידחה.

 

"יש כמה דברים שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו. אנחנו לא יכולים להיכשל בדרך להביא שלום ואנחנו גם לא יכולים להביא שלום כושל, שיהיה עוד נקודת אכזבה בסכסכוך בלתי נגמר".

 

שרת החוץ אמרה עוד, כי "כל אדם צריך שיהיה לו חזון, חוט שדרה מוסרי ומצפן פנימי לפיו הוא פועל", וייתכן שרמזה בכך לחקירה החדשה המתנהלת נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט.

 

ברק: דווקא כשהדם רותח, חשוב להפעיל שיקול דעת

שר הביטחון אהוד ברק, שנאם גם כן בוועידת הנשיא התייחס לירי הגראד על הקניון באשקלון: "סיירתי הבוקר במקום נפילת הגראד באשקלון וכשאתה מבקר במרפאה ההרוסה וחושב על האם והבת שנפגעו שם אתה מתקומם. המצב בעזה הוא מצב מורכב שנמשך כבר 8 שנים, ולאחר אירועים כמו אתמול הדם רותח והבטן רוצה להגיב, אבל כשהדם רותח, דווקא כשהדם רותח, חשוב יותר להפעיל שיקול דעת ולפעול על פי הכלל - סוף מעשה במחשבה תחילה".

 

ברק הוסיף: "אנחנו נחזיר את השקט והביטחון לישובי הדרום לאשקלון, לשדרות ולעוטף עזה. מיטב האנשים של המדינה עוסקים בכך כל יום וכל לילה. אנחנו נביא את התוצאה כפי שהבאנו גם בפעמים קודמות, לא במלל, לא בהתלהמות, אלא במעשים נכונים ובזמן".

 

יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, אמר באירוע: "צריך לנטרל את התפשטות האסלם הקיצוני באזורנו. אנחנו רוצים להגיע לשלום אמיתי לא מדומה. אם אנחנו מבטיחים שנפנה שטח אנחנו נותנים את העידוד והתקווה לפלסטינים הקיצונים, חמאס נכנס ואיראן נכנסת. אסור לוותר ככה סתם על עוד שטח עשינו כבר את הטעות הזאת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני, היום
צילום: לואיז גרין
מומלצים