שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אבו-מאזן ב"נכבה": קץ הכיבוש יבטיח ביטחון

  בצפירה שנמשכה שתי דקות ובעצרות ציינו הפלסטינים בגדה את יום הנכּבה. בנאום מיוחד ששודר בטלוויזיה, אמר הנשיא הפלסטיני: "אחרי 60 שנה לנכבה הגיע הזמן שהעם הפלסטיני יקים את מדינתו העצמאית שבירתה וליבה - ירושלים"

  שבוע אחרי חגיגות יום העצמאות ה-60 של ישראל, ציינו פלסטינים את יום ה"נכּבה". הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, אמר: "אחרי 60 שנה לנכבה הגיע הזמן שהעם הפלסטיני יקים את מדינתו העצמאית שבירתה וליבה - ירושלים".

   

  אירועי הנכּבה בגדה נפתחו באופן רשמי בצפירה שנמשכה שתי דקות, במהלכה עמדו הפלסטינים דום. ברחבי השטחים התארגנו עצרות וכנסים, שהמרכזי בהם ברמאללה. בנאום טלוויזיוני מיוחד שנשא מרמאללה לרגל האירוע, אמר הנשיא הפלסטיני כי המשך הכיבוש והמשך הנכּבה לא יביאו את הביטחון לישראל: "רק קץ הכיבוש יביא את הביטחון, זה מה שהוכח לכל אורך ההיסטוריה של הכיבושים בעולם".

   

  אבו מאזן תהה מדוע ישראל אינה נענית לקריאת השלום. "אחרי 60 שנה אני חוזר ואומר כי ידנו מושטת לשלום שהוא הבחירה האסטרטגית שלנו. אני גם מדגיש כי ההתנחלויות והמשכן הורסות את סיכויי השלום. כל הבנייה בהתנחלויות, במיוחד באזור ירושלים ובאזור E1, חייבים להיפסק כדי שלא נאבד את ההזדמנות לשלום".

   

  הנשיא הפלסטיני אמר כי כל הסכם חייב לכלול את סוגיית הפליטים, על בסיס החלטת האו"ם 194. הוא גם התייחס לפילוג הפלסטיני ולניתוק הרצועה והביע את תקוותו כי הדבר יסתיים. הוא לא שכח לציין את תרומתו ההיסטורית של קודמו בתפקיד, יאסר ערפאת, למאבק הפלסטיני. הוא ציין כי ערפאת הקים את הנושא הפלסטיני מתחת להריסות הנכּבה, ומסוגיה הומניטארית הפך את העניין הפלסטיני לסוגיה מדינית".

   

  אבו מאזן חזר על המשפט המפורסם אותו אמר ערפאת מעל בימת האו"ם, לפיו המלחמה החלה בפלסטין וגם השלום יגיע מפלסטין.

   

  בזמן שהנשיא הפלסטיני מדבר על שלום, עלה נושא המשא ומתן עם הפלסטינים בפגישות שמקיים נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, עם מנהיגים ישראלים בירושלים. בוש אמר אמש בוועידת הנשיא: "עלינו להבין את המציאות של העולם שבו אנו חיים. צריך להיות החלטיים, חזקים מול מי שרוצחים חפים מפשע למטרות פוליטיות. הדרך הטובה ביותר להביס את האויבים של השלום, היא לקדם את מטרות החופש והשלום ולא דיקטטורה ועריצות וטרור".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים