שתף קטע נבחר

אחרי דיון סוער: נדחה האיחוד שרוני-גאידמק

אחרי שהח"כים הזהירו מ"קניית שלטון בכסף", וגם היועצת המשפטית של הכנסת הטילה ספק בחוקיות ההסכם - משכו פורשי הגמלאים את בקשתם לפיצול ואיחוד עם ארקדי

בזמן שארקדי גאידמק משיב לשאלות חוקרי המשטרה בפרשת הלבנת ההון, ועדת הכנסת דנה בבקשתם של שלושה ח"כים מפורשי סיעת הגמלאים (גיל) להתאחד עם מפלגתו - "צדק חברתי". לאחר דיון סוער, שכלל ביקורת נוקבת על המהלך, הודיע ח"כ שרוני כי לעת עתה הוא מושך את בקשת האיחוד. הוא ביקש לקיים התייעצות משפטית בנושא ולהגיש לוועדה בימים הקרובים בקשה חדשה.

 

גורמים בסביבתו של שרוני מסרו כי כעת ייעשה ניסיון לתקן את הסעיפים הבעייתיים מבחינה חוקית, שעליהם הצביעה היועצת המשפטית לכנסת, עו"ד נורית אלשטיין, בחוות דעתה.


ח"כ טיבי על האיחוד הנרקם: "הבטיח תפקידים בבית"ר?" (צילום: גיל יוחנן)

 

במהלך הדיון הציגה אלשטיין את חוות דעתה בנוגע למהלך הפוליטי של שלושת פורשי הגמלאים - משה שרוני, אלחנן גלזר ושרה מרום-שלו - ואמרה כי "על פניו, קיים חשש שהסכם האיחוד סוטה מהוראות החוק". לדברי אלשטיין, שחוות דעתה פורסמה אתמול לראשונה ב-ynet, בכל המקרים הקודמים שבהם הוגשה בקשה לפיצול סיעות לא עלו טענות-נגד כבדות כל-כך כמו בפעם הזו, ולא הונח חומר על שולחן הכנסת כמו בפעם הזו.

 

"ועדת הכנסת היא לא חותמת גומי", הבהירה היועצת, "יש לוועדה שיקול דעת, ובעניינו - לא ניתן להתעלם מהוראות ההסכם".

 

בתחילה ח"כ שרוני ביקש מהוועדה לאשר את הפיצול מסיעת הגמלאים תחת שם חדש - "סיעת צדק חברתי-צדק לגמלאים", והצהיר: "אני לא רוצה להיות חבר בסיעה שבא לי להקיא כשאני רואה אותה". הוא הוסיף כי לאחר אישור הפיצול ילמד את חוות הדעת של היועצת המשפטית - ואז יגיש בקשה לאיחוד עם "צדק חברתי".

 

"אני לא יכול להיות במפלגה שבוגדת בבוחריה עם דברי בלע ושקרים, דברים לא מדויקים", טען שרוני. "למה אני רוצה להתפלג יחד עם חבריי? כי אנחנו רוצים להחזיר לגמלאים את הכבוד שנתנו לנו, שבחרו בנו. ההתפלגות לא הייתה קלה. המפלגה נוסדה על ידי, עם עוד כמה חברים, יצאנו לדרך וחתמנו הסכם קואליציוני. כל ההסכם היה צריך להתבצע עד סוף שנת 2006, ואנחנו נמצאים ב-2008, ואיך אומרים בעברית קלה: נאדה. לא קרה שום דבר".

 

הוא גם מתח ביקורת על היועצת המשפטית לכנסת שהוציאה את חוות דעתה רק אמש, ואמר: "18 יום לא היה זמן לעבור על ההסכם ולכתוב הערות מה בסדר ומה לא?".  

 

"קניית שלטון"

ח"כ זהבה גלאון העירה: "בנסיבות אחרות, אם הייתי שומעת את דבריו הנרגשים של חבר הכנסת שרוני, הייתי תומכת

בפיצול הסיעה. אך לאור חוות הדעת אני חוששת שמדובר בהקמת שלוחה של העולם התחתון בכנסת, והוועדה לא יכולה

לתת לכך יד. שלושת הפורשים הם אנשים טובים והטענה שלהם לפרישה מוצדקת, אך החיבור שהם מנסים לעשות מהווה חשש לקנייה של חברי הכנסת, זה בעייתי. זה אפילו מצריך בדיקה יסודית יותר".

 

גם חברת הכנסת שלי יחימוביץ' תקפה בחריפות את ההסכם ואמרה כי "מדובר בהסכם בוטה ועברייני - וזו קנייה של שלטון בכנסת". 

 

ח"כ אחמד טיבי אמר כי "ככלל, יש לאשר באופן אוטומטי בקשות פיצול, כאשר הן עונות על דרישות החוק. עם זאת, אף אחד לא רוצה לתת יד למשהו שיש בו חשש לעבירה על החוק". הוא הוסיף בהלצה: "מישהו לחש לי שגאידמק הציע לשרוני להיות חלוץ מרכזי בבית"ר ולגלזר סגן נשיא המועדון. גם את זה צריך לבדוק"


פורסם לראשונה 19/05/2008 11:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרוני. רוצה לפרוש
צילום: גיל יוחנן
גאידמק. חקירה ביאחב"ל
צילום: ירון ברנר
מומלצים