שתף קטע נבחר

גלאון: המבקר הוכיח - יש לבטל את בתי הדין

מבקר המדינה מצא ליקויים חמורים בהתנהלות בתי הדין הרבניים. ח"כ ניסן סלומיאנסקי מותח ביקורת על הממשלה: "דיינים מהציונות הדתית יכלו להחזיר את ההדר לבתי הדין". ח"כ זהבה גלאון קוראת לביטול בתי הדין הדתיים

תגובות חריפות בעקבות דו"ח מבקר המדינה שהוגש היום (ג') ועסק, בין השאר, בהתנהלות בתי הדין הרבניים. הדו"ח קבע כי נרשמו ליקויים ב-80% מהתיקים שנבדקו בבתי הדין והגדיר את המתרחש בבתי הדין כ"עינוי דין". ח"כ ניסן סלומיאנסקי (האיחוד הלאומי-מפד"ל), חבר הוועדה למינוי דיינים, אמר בעקבות הממצאים כי "חבל שהקואליציה נאבקה בניסיון להוביל מהלך למינוי דיינים מהציונות הדתית. "במקום למנות דיינים מהציונות הדתית, שיכולים היו להחזיר את ההוד וההדר לבתי הדין, נתנה הקואליציה יד למינוי דיינים מהזרם החרדי-שמרני", אמר סלומיאנסקי.

 

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה כי ממצאי דו"ח מבקר המדינה על בתי הדין הרבניים, מוכיחים כי הם קריקטורה של בתי משפט. "הדו"ח מוכיח שהגיע הזמן לבטל את בתי הדין הדתיים ולחוקק חוקי נישואין וגירושין דמוקרטיים שידונו בבתי דין לענייני משפחה", אמרה גלאון.

 

עו"ד בתיה כהנא-דרור מארגון "מבוי סתום" למען מסורבות הגט, טוענת כי "הדו"ח וממצאיו החמורים מעידים על ניוונה של מערכת בתי הדין הרבניים, המתאימה יותר למדינות עולם שלישי, מאשר למדינה מודרנית, שאזרחיה נאלצים על פי חוק להשתמש בשירותי מערכת כושלת ומעוותת זו. הדו"ח מצביע על כשלים חמורים במערכת, על טיפול מזלזל בתיקים הגורם לעינויי דין ולעגמת נפש. על היועץ המשפטי לממשלה, להורות מיידית על פתיחת חקירה שתוביל להליכים משפטיים כנגד הדיינים העוברים על החוק והנהלת בתי הדין".

  

מהמרכז לפלורליזם יהודי של התנועה הרפורמית נמסר בתגובה: "דו"ח המבקר מאמץ אחת לאחת את טענות הארגונים הנאבקים שנים כנגד החרפה ועיוות הדין שבהתנהלות בתי הדין הרבניים. השורה התחתונה של דו"ח המבקר חייבת להיות הפרדתו של הממסד הרבני מין המדינה, וביטולו של המונופול האורתודוכסי בתחום הנישואין והגירושין. דו"ח המבקר מצטרף לשערוריית ביטולי הגיורים ולעינוי הדין של מסורבות הגט והעגונות. שתיקתן המתמשכת של ממשלות ישראל בעניינים אלו היא מין הכישלונות הבולטים של הדמוקרטיה הישראלית".

 

ובתנועה המסורתית-הקונסרבטיבית קוראים בתגובה לדו"ח מבקר המדינה למקבלי ההחלטות "לשים קץ למונופול של בתי הדין הרבניים".

 

"מבקר המדינה חשף רק טפח מהרפיון והריקבון שמאפיין את מערכת בתי הדין הרבניים בישראל", אומר עו"ד יזהר הס מנכ"ל התנועה המסורתית בישראל. "כל מי שנזקק אי פעם לשירותי מערכת בתי הדין הרבנים יודע היטב כי מרגע שנכנס לשם הוא במרחב אחר, לא עדכני ולא ישראלי. בבתי הדין הרבניים שולטת השקפת עולם שוביניסטית, מוסר עבודה לקוי, נהלים חלקיים, חוסר בתודעת שירות, וכנראה שלא שמעו שם על כך שדרך ארץ קדמה לתורה. מערכת בתי הדין הרבניים תקרוס כי הציבור מאס בה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלאון. "קריקטורה"
צילום: גיל יוחנן
צילום: אריאל בוקובזה
סלומיאנסקי. "דיינים ציונים"
צילום: אריאל בוקובזה
מומלצים