שתף קטע נבחר

הרב אבינר: חובה לדווח על התעללות בילדים

הרב שלמה אבינר יוצא נגד "הרצון לא לדווח כדי לחוס על המכה או על המתעלל", ומסביר: "קודם כל יש לחוס על הילד חסר האונים". עם זאת הוא קובע כי במקרה שהאדם המכה מודע לבעיה ומטפל בה – אין חובה לדווח. וגם: האם דתיים מתעללים יותר מחילונים?

"כאשר ילדים מוכים, בין שמדובר בהתעללות מינית ובין שמדובר במכות 'סתם', כל מי שיודע על כך חייב לדווח לרשויות" – כך קובע הרב שלמה אבינר, רב היישוב בית אל ומבכירי הרבנים בציונות הדתית. במאמר שיפורסם בשבת בעלון בתי הכנסת "באהבה ובאמונה" מנמק הרב את עמדתו בכך ש"הילד חסר אונים ואין לו מגן", ומזכיר: החוק וההלכה מטילים אחריות על אדם שיודע ואינו מדווח. 

 

תחת הכותרת "חובה לדווח, בכל מחיר ומיד!" טוען הרב אבינר כי "הרצון לא לדווח כדי לחוס על המכה או על המתעלל הוא אולי רצון שנובע לא אחת ממניעים כנים, אולם קודם כל יש לחוס על הילד חסר האונים. גורלו של הילד המוכה קודם לכל". בהקשר זה מתייחס הרב לנתונים המצביעים על כך שבמגזר הדתי ההתעללות הפיזית והמינית חמורה יותר ביחס לאחרים, וכותב: "זה לא משום שהדתיים יותר אלימים, אלא כיוון שבציבור הדתי קורה יותר שנמנעים מדיווח ועושים זאת רק כאשר מגיעים מים עד נפש. עד אז נגרמים לילד נזקים קשים יותר". 

 

לטענת הרב אבינר, ההלכה היהודית רואה בחומרה רבה התעללות לילדים, והרב אלישיב אף פסק כי יש לסייע להוצאת ילד מוכה מביתו גם אם יאומץ על ידי משפחה שאינה יהודיה. ועל מי מוטלת האחריות לדווח על מקרי התעללות? "על פי ההלכה, חובת הנאמנות הראשונית והמוחלטת של כל מי שיודע היא כלפי הילד המוכה", כותב אבינר, ומוסיף: "מבחינה חוקית, אם אותו אדם שיודע הוא בעל מקצוע בתחום, למשל עובד סוציאלי או פסיכולוג, והוא אינו מדווח - הוא עלול להגיע למאסר של חצי שנה".

 

עם זאת הוא מודה כי יש מקרים בהם אין חובת דיווח לרשויות: "אם המכה או המתעלל, מודע לבעיה שלו והוא מוכן ללכת לטיפול מתאים, ובנוסף לכך הוא עומד בכך והולך בפועל לטיפול, ובנוסף גורמים אחראיים מפקחים על כך - רק במקרה זה אין צורך לדווח... בכל שאר המקרים, ללא כל יוצא מן הכלל, חובה לדווח ובמהירות. גורל הילד מוטל עלינו!".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים