שתף קטע נבחר

אחיו של סמיר קונטאר: התפתחות תוך 30 יום

באסם קונטאר, אחיו של רוצח בני משפחת הרן בנהריה, אמר לסוכנות ידיעות גרמנית כי עודכן על התפתחות בעסקת חילופי שבויים, שתתרחש ב-30 הימים הקרובים. בינתיים, נחשפים פרטים נוספים על המו"מ בין ישראל וחיזבאללה. גורמים ישראלים: הכדור כעת במגרש שלהם

"משפחות האסירים עודכנו על התפתחויות חיוביות הצפויות בתוך 30 יום, בכל הנוגע לאחי ולכל יתר האסירים המוחזקים בידי ישראל". כך אמר אמש (יום ב') לסוכנות הידיעות הגרמנית די.פי.אי בסאם קונטאר, אחיו של הרוצח סמיר קונטאר.

 

מקור דיפלומטי מערבי המעורב במגעים לעסקת השבויים אמר לסוכנות הידיעות: "כל מה שניתן לומר הוא שהמתווך הגרמני הצליח להסיר חלק מהמכשולים ולרשום התקדמות מסויימת בעסקה".

 

בעוד הדיבורים על עסקה מתרקמת נמשכים - מתבררים פרטים נוספים על המגעים בין הצדדים. במהלך החודשים האחרונים נפגש הממונה מטעם ראש הממשלה על המו"מ לשחרור החיילים, עופר דקל, עם המתווך הגרמני גרהארד קונרד. המטרה: ניסיון לסגור עסקה לחילופי שבויים ואסירים עם חיזבאללה. מרבית הפגישות נערכו באירופה.

 

לקראת עסקה - דיווחים אחרונים:

 

המהלך הדרמטי האחרון במגעים התרחש לפני כשבועיים, אז הועבר לחיזבאללה, באמצעות קונרד וגורמים נוספים, מה שהוגדר כ"הצעה אחרונה" של ישראל: תמורת החזרת החיילים רגב וגולדווסר תשחרר ישראל אך ורק אסירים לבנונים, ותחזיר גופות של אנשי חיזבאללה שקבורים בישראל. המסר שהועבר מישראל היה חד וברור: הכדור נמצא כעת בידיים של החיזבאללה.

  

כתב סוכנות רויטרס בביירות דיווח כי המתווך הגרמני ניהל שיחות עם נציגים רשמיים של חיזבאללה בשבוע שעבר - וכך נוצרה פריצת הדרך.

 

במהלך המשא ומתן באמצעות המתווך קונרד, תבע חיזבאללה שחרור אלפי אסירים פלסטינים, בין היתר - כדי לחזק את מעמדו בזירה האזורית כמי שלוחם בראייתו למען זכויות הפלסטינים והכבושים באשר הם. ישראל התנגדה מאותם טעמים ממש - החשש מפני חיזוק מעמדו של חיזבאללה בגדה וברצועת עזה, או בעולם הערבי בכלל. ישראל הבהירה שאם החיזבאללה יתעקש - יתפוצץ המשא ומתן. המגעים נוהלו על החבל הדק הזה.

 

אין אות חיים מאז החטיפה

מאז שנחטפו שני חיילי המילואים, לא קיבלה ישראל מחיזבאללה כל אות חיים. באוקטובר האחרון נערכה עסקה במסגרת המו"מ, כאשר הושבה לישראל גופתו של האזרח גבריאל דוויט ובתמורה - נמסר מכתב שכתב הנווט הנעדר רון ארד. בתמורה שיחררה ישראל איש חיזבאללה והשיבה שתי גופות של אנשי הארגון.

  

ישראל מחזיקה בידיה ארבעה לוחמי חיזבאללה שנפלו בשבי צה"ל במלחמה לבנון השנייה. כמו כן, מוחזק בידיה הרוצח סמיר קונטאר, דרוזי שפעל מטעם "החזית לשחרור פלסטין".

קונטאר רצח את בני משפחת הרן בנהריה באוקטובר 1979. בישראל קבורות גם כעשר גופות של לוחמי חיזבאללה, שנהרגו בהיתקלויות וקרבות עם חיילי צה"ל בלבנון. בנוסף, יושב בכלא הישראלי נסים נאסר, שהורשע במסירת מידע לחיזבאללה ועתיד ממילא להשתחרר בעוד זמן לא רב.

  

בינתיים ממתינים בישראל לתשובת חיזבאללה, אך מבקשים שלא להגביה לשווא ציפיות לעסקה קרובה. "זה יכול לקחת גם הרבה זמן", הזהירו גורמים ישראלים הבקיאים בפרטי המשא ומתן.

 

אלדד רגב ואודי גולדווסר נחטפו ללבנון לפני 685 ימים.


פורסם לראשונה 26/05/2008 22:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קונטאר. מחכים לו בלבנון
באדיבות מבט, ערוץ 1
רגב. העסקה מתקדמת
באדיבות מבט, ערוץ 1
גולדווסר. מחכים בישראל
מומלצים