שתף קטע נבחר

צילום: אבי אוחיון, לע"מ

עסקה בלבנון: גופת ישראלי ומידע תמורת גופות

בעסקת חליפין העבירה לבנון את שרידי גופתו של הישראלי, שגופתו נסחפה לפני שנתיים וחצי אל חופיה. בתמורה הוחזרו ללבנון, דרך מעבר ראש הנקרה, אסיר לבנוני חולה וגופותיהם של שני מחבלים. המהלך הוגדר "מחווה של רצון טוב". לשכת ראש הממשלה: התקבל מידע במסגרת הניסיונות לשחרר את החיילים החטופים. מקורות בלבנון אמרו כי ישראל קיבלה גם מידע על רון ארד

ישראל וחיזבאללה השלימו עסקה חשאית להחלפת גופות. במהלך עסקת החילופין, שהתקיימה אחרי הצהריים (ב') במעבר הגבול בראש הנקרה, הועברו שרידי גופתו של האזרח הישראלי, גבריאל דוויט, תמורת אסיר לבנוני חולה וגופותיהם של שני מחבלים מחיזבאללה שנהרגו במלחמת לבנון השנייה. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי התקבל מידע על ניסיונות לשחרר את החיילים החטופים, אלדד רגב ואהוד גולדווסר. בנוסף, מסרו מקורות בלבנון כי ישראל קיבלה גם מידע על הנווט השבוי, רון ארד. מחר ימלאו 21 שנים לנפילתו בשבי של ארד.

 

 

האזרח הישראלי, ששרידי גופתו הוחזרו, הוא עולה מאתיופיה, שטבע בים התיכון לפני כשנתיים וחצי וגופתו נסחפה ללבנון. הגופה נמשתה מהים על-ידי דייגים לבנונים והועברה לחיזבאללה.

 

למעבר הגבול בראש הנקרה הגיעו נציגי האו"ם, הצלב האדום, צה"ל, המשטרה, מעבדה לזיהוי פלילי וכן חבלן משטרתי. צה"ל סגר את האזור לכניסת אזרחים וכלי תקשורת ואתר התיירות הסמוך נסגר למבקרים, בעת שבמעבר הגבול התבצעו חילופי הגופות. הצנזורה הצבאית אסרה במשך כמה שעות לפרסם על עסקת חילופי הגופות.

 

חוקרי זיהוי פלילי ואנשי הרבנות הצבאית עסקו בזיהוי הגופה שהועברה לישראל. כל התהליך נמשך קרוב לשלוש שעות ובסיומו תועבר הגופה לבדיקה בשטח ישראל. אנשי הצבא שמרו על חשאיות, אך באזור עצמו נשארו תיירים ואזרחים שצפו במתרחש בעניין רב.

 

המהלך בין ישראל ללבנון נרקם במהלך החודשים האחרונים על ידי הממונה על חילופי השבויים בלשכת ראש הממשלה, עופר דקל. בתהליך היו מעורבים גם מתווכים גרמנים. חיזבאללה הסכים לחילופי הגופות והאסיר כמחווה אנושית, לאחר שהוברר מעל ומעבר לכל ספק שמדובר באזרח תמים שהגיע לידיהם בנסיבות טרגיות.

 

לאחר שסוכמה העסקה בין ישראל וחיזבאללה, דרך הגורמים המתווכים, הובא העניין לאישור השמיניה - פורום מצומצם של סגני ראש ממשלה ושרים בכירים, שאישרו את המהלך. יתר שרי הממשלה לא עודכנו. העיתוי נקבע כדי להפגין מחווה של רצון טוב וצעד ראשון, אשר יאפשר את המשך המגעים לשחרורם של החיילים החטופים, אלדד רגב ואהוד גולדווסר. בשלב זה אין פריצת דרך בנושא שני החטופים. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הביע סיפוק מהמחווה ההומניטרית.

 

סוכנות הידיעות הלבנונית דיווחה כי מדובר בגופותיהם של שני אנשי חיזבאללה - עלי ווזוואז מהכפר מיס אל-ג'בל וכן של מוחמד דמשק מהכפר עיתא אל-ג'בל. השבוי אשר שחררה ישראל הוא חסן עקיל מן הכפר אל-ג'בין, שליד גבול ישראל.

 

ברשת אל-מנאר של חיזבאללה ציינו כי העסקה התבצעה כאשר הנהגת חיזבאללה שותקת, וזאת בשל העובדה שהיא "נחושה להשלים את העסקה ללא כל מכשולים". עוד דיווחה התחנה כי מחר בבוקר צפויים להימסר פרטים על אודות העסקה מטעם חיזבאללה. 


פורסם לראשונה 15/10/2007 18:55

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העברת הגופות במעבר ראש הנקרה
צילום: דורון גולן
גבריאל דוויט. גופתו הועברה לישראל
צילום: יונת אטלס
רון ארד. "התקבל מידע"
בית הקברות שממנו הוצאו גופות המחבלים
צילום: אביהו שפירא
מומלצים