שתף קטע נבחר

"מר טלנסקי, ספר על טיב יחסיך עם אולמרט"

אחרי מאבקים משפטיים ודחיות לא מעטות - יעלה בבוקר משה טלנסקי על דוכן העדים, עוד טרם שהוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה ב"פרשת המעטפות". הדיון ייערך בדלתיים פתוחות וצפוי שיתגלו בו פרטים רבים על טיב יחסיהם של אוסף התרומות ושר התמ"ת - ראש הממשלה של היום

"השליח עם המעטפות" יחשוף את גרסתו ב-9:00 בבוקר. על דוכן העדים יעלה בבוקר (יום ג') אחד האנשים המסקרנים ביותר שביקרו בארץ בשנים האחרונות ויפרוס את גרסתו לטיב קשריו עם שר התמ"ת בעבר וראש הממשלה בהווה - אהוד אולמרט.

 

תזכורת - מהלכים עיקריים בפרשה:

 

משה טלנסקי צפוי להישאל אודות אותם קשרים בניסיון להפליל את ראש הממשלה בעבירות של מרמה והפרת אמונים, קבלת מתנה בניגוד לחוק המתנות, חוק מימון בחירות - ואולי אפילו שוחד. עורכי דינו של ראש הממשלה עשו מאמץ למנוע את העדות המוקדמת, אך ללא הצלחה. כזכור, אולמרט כבר נחקר פעמיים בפרשה ובמשטרה אמרו כי דרושות חקירות נוספות.

 

בית המשפט המחוזי בירושלים צפוי להיות מלא מפה לפה: טלנסקי ילווה בעורך דינו, עו"ד ז"ק חן. מנגד, יתייצבו פרקליטיו של ראש הממשלה, אלי זהר, רועי בלכר ופרופ' רון שפירא. לצידם יעמוד מיכה פטמן, עורך דינה של שולה זקן, חשודה נוספת בפרשה. את המדינה ייצגו פרקליט המדינה, משה לדור, ופרקליט מחוז ירושלים, אלי אברבנאל. גם נציגו של היועץ המשפטי לממשלה, עוזרו הבכיר רז נזרי צפוי להיות נוכח בדיון. הרכב השופטים שיישמע את העדות יכלול את צבי סבן, מוסיה ארד ומשה סובל.

  

השאלות במוקד העדות המוקדמת

טלנסקי, שימסור את עדותו עד לשעה 16:00 ובמידת הצורך - בדיון שיימשך בימים הקרובים, יישאל בין היתר לגבי הסוגיות הבאות:

  • מה היה טיב קשריו עם ראש הממשלה ומה הייתה מידת הקירבה ביניהם?
  • האם היו בין השניים קשרים עסקיים או פוליטיים?
  • האם התבססו יחסיהם על מערכת של "קח ותן"?
  • מה בדיוק העביר טלנסקי לאולמרט במרוצת השנים?
  • מה היקף התנועות הכספיות בין השניים?
  • כיצד, באמצעות מי והאם העביר מעטפות באופן ישיר?
  • מהיכן גויסו הכספים שהועברו לשר התמ"'ת דאז?

  

בשלב זה, ההערכה היא כי פרקליטיו של ראש הממשלה יוותרו כמעט לחלוטין על זכותם לקיים חקירה נגדית לעד טלנסקי. זאת, בהמשך לטענתם כי לא ניתן להם די זמן להכנת החקירה והם לא נחשפו בזמן לחומר הראיות שנאסף בפרשה.

 

ההבדל המרכזי במהלך עדות מוקדמת שמייחד אותה ממשפט פלילי רגיל נמצא דווקא בצד ההגנה.

את ההתנגדויות לשאלות התובעים יכולים הסנגורים להשמיע, אולם תשובת העד תינתן בכל מקרה, וההכרעה על ההתנגדויות תהיה בעת כתיבת פסק הדין, במידה שאכן יוגש כתב אישום בפרשה.

 

מהלך העדות המוקדמת נחשב נדיר והוא נעשה כאשר יש צורך ייחודי "לנעול גרסה" של עד מסוים במשפט פלילי, אפילו טרם הגשת כתב אישום. מאז שהתפוצצה הפרשה חזרו והביעו בפרקליטות חשש כי טלנסקי לא ימהר לשוב בבית המשפט, ובשל כך - יש צורך באותו מהלך נדיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
עד מפתח. טלנסקי
צילום: אביגיל עוזי
צילום: רויטרס
חשוד מרכזי. אולמרט
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
פרקליט המדינה. לדור
צילום: גיל יוחנן
מומלצים