שתף קטע נבחר

סין: יגונם של ההורים השכולים התחלף במחאה

שבועיים לאחר רעש האדמה הקשה שפקד את מחוז סצ'ואן בסין, ההורים ששכלו את ילדיהם בקריסת עשרות בתי ספר ציבוריים תובעים מהשלטונות הסברים - ואינם חוששים אפילו להתעמת עם פקידי ממשל. זוהי מחאה יוצאת דופן במדינה שבה ביקורת על התנהלות השלטונות אינה רווחת

נקמת דם ילד קטן: בימים האחרונים, החלו הורים ששכלו את ילדיהם ברעש האדמה הקשה שפקד לפני מעט יותר משבועיים את דרום-מערב סין למחות נגד השלטונות המקומיים, ודרשו מהם לשאת בהשלכותיה של הבנייה הקלוקלת של בתי הספר הציבוריים במחוז סצ'ואן.

 

העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח הבוקר (ד') כי בעקבות תחושת הכעס של ההורים לכ-10,000 ילדים שנספו באסון על השלטונות, החלו אותם הורים שכולים להתעמת עם פקידי ממשל מקומיים - צעד נדיר במדינה שבה מחאה כנגד השלטון אינה דבר מקובל. העיתון דיווח כי רבים מההורים השכולים זועמים במיוחד על העובדה שבתי הספר הציבוריים, שבהם למדו תלמידים עניים, קרסו והפכו לעיי חורבות באסון - בעוד שמבנים ממשלתיים ובתי ספר יוקרתיים שעמדו בסמוך להם כמעט שלא ניזוקו.


אב מתאבל על בנו שנהרג בהתמוטטות בית הספר במיאנז'ו (צילום: רויטרס)

 

היום הודיע דובר ממשלת סין, גואו וויימין, כי מספר ההרוגים הכולל ברעש עלה ל-68,109 - נתון גבוה באלף לעומת הנתון שפרסמה הממשלה אתמול. ראש ממשלת סין וון ג'יאבאו אמר בשבוע שעבר כי הוא מעריך שמניין ההרוגים הכולל יחצה את רף ה-80 אלף. מאחר שילדים רבים נמנים עם ההרוגים, הודיעו השלטונות במדינה כי יקלו את התקנות הנוקשות האוסרות על משפחות להביא לעולם יותר מילד אחד, ויאפשרו להורים השכולים להביא לעולם ילד נוסף. אך מסיבות מובנות, ההורים מוכי-הצער מסרבים להתנחם בכך, ודורשים לנקוט צעדים נגד האחראים.

 

השלטונות התעלמו מאזהרות, החילוץ התמהמה

העיתון דיווח כי הרוחות התלהטו אתמול, במהלך טקס זיכרון שקיימו הורים לתלמידים מחטיבת הביניים של ג'ויואן בעיר דוג'יאנגיאן, שרק 13 מהם שרדו את הרעש, ו-900 נספו. אביה של אחת התלמידות ההרוגות, ליו ליפו, חטף את המיקרופון והחל לדרוש שייעשה צדק עם האחראים למחדל החמור. "אנחנו דורשים שהממשלה תעניש בכוח את הרוצחים שאחראים לכך שבית הספר התמוטט. אנא חיתמו על עצומה כדי שנוכל לדעת את האמת".

 

כמה מהנוכחים בכנס טענו כי השלטונות ידעו זה זמן רב שבית הספר הוא מבנה מסוכן - אך סירב לנקוף אצבע. אחרים טענו כי ביום שבו אירע האסון, צוותי ההצלה התמהמהו והגיעו לאתר שעתיים לאחר שהמבנה קרס - והפסיקו את עבודות החילוץ כעבור שעות ספורות במקום להמשיכן לאורך כך הלילה. אלה התחדשו רק למחרת ב-9 בבוקר.

 

במהלך סוף השבוע, אירעו מספר עימותים בין מפגינים לבין פקידי ממשל בכמה ערים בצפון מחוז סצ'ואן. בעצרת שקיימו הוריהם של תלמידי בית הספר היסודי מס' 2 בעיר מיאנז'ו, הקיפו הורים שכולים נזעמים פקידת ממשל מקומית שניסתה להרגיעם ולהבטיח שטענותיהם יישקלו ברצינות. אלה צעקו עליה עד שהתעלפה.


ג'יאנג גואוהואה יורד על ברכיו בפני ההורים הזועמים (צילום: AP) 

 

התצלום שהעלה את הסיפור לכותרות בסין

למחרת, דיווח העיתון, ניסה בכיר המפלגה הקומוניסטית במיאנז'ו לפייס את ההורים הכואבים והכועסים, ולשכנעם שלא לקיים מצעד לעבר בירת המחוז צ'נגדו ולתבוע ממועצת המחוז לחקור את האסון. הבכיר, ג'יאנג גואוהואה, התחנן בפני ההורים לוותר על המצעד, ואפילו ירד על ברכיו. אך ההורים סירבו להיכנע - והמשיכו לזעוק לעברו. 

 

העימותים מאיימים לחתור תחת ניסיונותיה של הממשלה להציג את תגובתה לאסון כיעילה ולהאיר באור הירואי את פעילותו של הצבא הסיני, ששיגר לאזורים מוכי-האסון 150 אלף חיילים. כצפוי, השלטונות צינזרו את הדיווחים על העימותים בתקשורת המקומית - אך ה"ניו יורק טיימס" דיווח כי תצלומו של הבכיר כורע ברך בפני ההורים הזועמים הגיע לאתרי אינטרנט ובלוגים וכך הסב את תשומת הלב המקומית לתקרית ועלה לכותרות התקשורת המקומית. מאמר המערכת של כתב העת הכלכלי הסיני "קייג'ינג" קרא לממשלה לחקור את ליקויי הבנייה בבתי הספר, ואפילו סוכנות הידיעות הרשמית שינהואה פרסמה מאמר שבו נטען כי על הרשויות להגיב במהירות. בתגובה הודיעו פקידי ממשל באזורים שונים שנפגעו כי תיערך בדיקה בטיחותית לכל בתי הספר במחוז, והבטיחו לחקור את קריסתם של כמה בתי ספר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמהות שכולות אבלות בסצ'ואן
צילום: AP
מומלצים