שתף קטע נבחר

נס רפואי: הריון התרחש בתוך השחלה - ועבר בשלום

מדובר כנראה באחד המקרים הבודדים בהיסטוריה: במשך תשעה חודשים נשאה תושבת אוסטרליה עובר שגדל בתוך השחלה. המדובר בהריון נדיר ומסוכן המסתיים במרבית המקרים בהפלה או בסכנת חיים לאם. אבל לא כאן - התינוקת נולדה ולה ולאם - שלום

הריון מסוכן הסתיים בנס: תושבת אוסטרליה ילדה ביום חמישי תינוקת לאחר הריון נדיר מאוד מחוץ לרחם במהלכו גדל העובר בתוך השחלה. הריון כזה עלול היה לגרום למות האם בכל שלב בהריון.

 

מירה תנגראג'ה, בת 34, לא חשה בסימפטומים חריגים או בסיבוכים במהלך ההריון. כשהיא בשבוע ה-38 להריונה, קבעו הרופאים ניתוח קיסרי אלקטיבי (מתוכנן מראש) ליום חמישי האחרון. הם נדהמו לגלות שהתינוקת התפתחה בתוך השחלה במקום ברחם.

 

המדובר בהריון אקטופי המתרחש כאשר הביצית המופרית מתפתחת מחוץ לרחם. הריון כזה נחשב למסוכן ביותר משום שהוא עלול לפגום באיברים פנימיים, לגרום לדימומים מסכני חיים ולמומים מולדים בעובר.

 

רק אחת מכל 40 אלף הריונות מסתיים בהשרשת העובר בשחלה. במרבית המקרים מסתיים הריון כזה בהפלה ספונטנית. אם זו לא התרחשה, מסיימים הרופאים את ההריון.

 

אולם הפעם המדובר ככל הנראה באחד המקרים הבודדים בהיסטוריה בו ההריון מצליח ומגיע לכדי בשלות.

 

באורח נס, לתנגראג'ה לא היו כל סיבוכים במהלך ההריון או תסמינים של הריון אקטופי. גם סקירת המערכות במהלך ההריון הראיתה כי שלום העובר טוב. הניתוח הקיסרי עבר בהצלחה, ולאם ולבתה העונה לשם דורגה - שלום.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תנגראג'ה והתינוקת לאחר הלידה
צילום: AFP
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים