שתף קטע נבחר

בימ"ש: ועידת התביעות התרשלה והונתה ניצולים

בית המשפט המחוזי קיבל את תביעותיהם של 1,365 מ-1,915 ניצולי שואה שלא זכו לפיצויים מוועדת התביעות. 550 תביעות נדחו בשל התיישנות. כל אחד מהתובעים שזכו יקבל כ-14,500 שקל. השופט: הוועידה היתה יכולה לקיים באמונה וכהלכה את חובת נאמנותה לתובעים בלי כל התנגשות לחובותיה כלפי הממשל הגרמני, אולם היא נכשלה

בית משפט המחוזי בתל-אביב קיבל היום (א') 1,365 מתוך 1,915 התביעות שהגישה עמותת "ילדי המלחמה" ופסק פיצויים בסך 13.5 מיליון שקלים לניצולי שואה שלא זכו לפיצוי מוועידת התביעות. מדובר בסכום של 14,500 אלף שקלים לכל תובע. 550 תביעות נדחו בשל התיישנות.

 

לקריאת נוסח ההחלטה המלא -לחצו כאן .

 

בפסק הדין קבע השופט עודד מודריק כי ועידת התביעות נהגה ברשלנות, הטעתה את התובעים לאורך השנים וגרמה להם להפסיד את הפיצוי לו היו זכאים. למרות בקשות פרקליטי ועדת התביעות, בשלב זה לא הוציא בית המשפט צו לעיכוב ביצוע החלטה.

 

"ועידת התביעות חבה חובת נאמנות לתובעים. היא חבה להם חובת אחריות מוסרית. היא הפרה את חובתה הקונקרטית כלפי התובעים בכך שלא העמידה להם כלים הולמים לשיקול דעת. עיקר הדבר הוא בכך שנמנע מהם מידע רלוונטי חיוני. היא היתה צריכה לכל הפחות להעמיד לרשות כל מבקש חוברת מידע והדרכה בשפה בה הוא שולט", כתב מודריק.

 

"לדעתי ועידת התביעות היתה יכולה לקיים באמונה וכהלכה את חובת נאמנותה לתובעים בלי כל התנגשות לחובותיה כלפי הממשל הגרמני, אולם היא נכשלה. כישלונה הוא כישלון רב". בהתייחס לסוגיית הטיפול בבקשות, כתב מודריק: "אני מקבל באופן חלקי את טענות התובעים ביחס למחדלי טיפול ראוי מצד הוועידה. עניין זה אמנם משני בחשיבותו, אך הוא מצטרף לשני ראשי המחדל הרשלני הראשוניים (העמדת כלים הולמים לשיקול דעת מושכל ואחריות מושגית - א.כ).

 

ניצול השואה, שלמה ימין, אמר במהלך הדיון בבית המשפט: "פגעו בכבודי כשפגעו לי בצדק. אנחנו שמחים על ההחלטה, אך מדובר בשמחה חלקית כיוון ש-550 חברים שלנו לא זכו בתביעה". עוד יצויין כי במהלך הדיון התפתח עימות חריף בין התובע עו"ד יורם שפטל לנציג ההגנה, עו"ד אופיר בלום, במהלכו אמר הראשון תוך שהוא מדבר על עצמו בגוף שלישי: "שפטל זכה בתביעה שאתה מנהל כל החיים, אז של נעליך אפס בן כלום".

 

"הוועידה עשתה דין לעצמה"

לפני כשש שנים הגישה עמותת "ילדי המלחמה" תביעה בסכום של יותר מ-19 מיליון שקל נגד ועידת התביעות, הגוף האחראי על העברת הכספים לניצולים. "ילדי המלחמה" הגישו את התביעה בשם 1,915 ניצולי שואה שטרם קיבלו פיצויים מגרמניה.

 

ועידת התביעות היא גוף שהוקם לפני 55 שנה, במטרה לשמש צינור בין גרמניה לניצולי השואה. הוועידה יושבת בארה"ב, ועל-פי המנדט שניתן לגוף על-ידי הממשלה, והעומד בראשה דאז דוד בן-גוריון, הגוף מתנהל ללא פיקוח מעמיק מצד ממשלת ישראל.

 

התובעים טענו כי הכסף יעזור להם לסיים את חייהם בכבוד, מאחר שחלקם חיים מתחת לקו העוני. בתביעה שהוגשה באמצעות עו"ד שפטל ועו"ד דורון בקרמן, נטען כי ועידת התביעות עשתה דין לעצמה וקבעה על דעת עצמה קריטריונים לזכאות שלא מופיעים בהחלטת ממשלת גרמניה.

 

הקריטריונים שנקבעו היו עבור גברים שטרם מלאו להם 65 ולנשים מתחת לגיל 60. הניצולים גם נדרשו להוכיח שהם סובלים מ-80 אחוזי נכות או מ-‎50 אחוזי אובדן כושר השתכרות, שבאו כתוצאה ישירה מרדיפות הנאצים. בנוסף, נקבע על-ידי הוועדה שכל פונה רשאי להגיש לה בקשה אחת בלבד. כלומר, ניצול שהגיש בקשה לפני גיל 65 ונדחה, לא רשאי להגיש שוב לאחר אותו גיל, למרות שהוא זכאי לפיצוי.

 

התנהלותה של ועידת התביעות עלתה לאחרונה לכותרות, לאחר שידור

הסרט "מוסר השילומים - המלחמה נמשכת", שהעלה טענות קשות על כספים ונכסים המוחזקים בידי הקרן ואינם מועברים לניצולים. יו"ר הוועדה לביקורת המדינה הודיע על כינוס דחוף של הוועדה בעקבות הסרט. חברי כנסת רבים הזדעזעו מהטענות שהועלו בסרט.

 

יוצרי הסרט, אורלי וילנאי וגיא מרוז, טענו כי נכון להיום יש בקופת הגוף למעלה ממיליארד דולר, וכי רבים מהכספים שמעבירה הקרן ניתנים לארגונים שפעילותם אינה קשורה בסיוע ישיר לניצולים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאת ניצולי השואה. ארכיון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים