שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  צבי ינאי הוא הזוכה בפרס ספיר

  ינאי זכה בפרס של מפעל הפיס על ספרו "שלך סנדרו", והוא יקבל מענק כספי של 150 אלף שקל וספרו יתורגם לשפה זרה על פי בחירתו

  צבי ינאי זכה הערב (א') בפרס ספיר של מפעל הפיס לשנת 2008, על ספרו "שלך סנדרו", שיצא בהוצאת כתר, והוא יקבל ממפעל הפיס, מענק כספי בסך 150 אלף שקל וספרו יתורגם ויצא לאור בשפה זרה ע"פ בחירתו.

    

  טקס הפרס, שהשנה חגג את שנתו התשיעית, התקיים במרכז סוזן דלל, נווה צדק בתל אביב. בעת ההכרזה אמר ינאי כי "כשקראו את שמי הופתעתי מאוד". לשאלה מה יעשה עם כספי הזכיה אמר: "אסע לאפריקה, זה קשור לדבר הבא שאני כותב".

   

  בין חברי השופטים של הפרס אפשר למנות את יוסי שריד, המורה לספרות רחל היימן, מנהלת מדור ספרות ברשת א' הדס וולמן, פרופ' חביבה פדיה ואחרים. שריד אמר: "השנה ניטש קרב על הבכורה. לכל ספר מהחמישה היה סיכוי לזכות".

   

  שריד אף דיבר על חובת הצעקה של הסופר, לצעוק נגד עוולות ותחלואי החברה. "איני יודע", הוא אמר, "אם זכותו של איש הרוח לחוות דעתו, גדולה משל כל אזרח. אני רק יודע שחובתו של איש הרוח גדולה יותר, ואין רבים שממלאים את החובה".

   

  עם קבלת הפרס אמר ינאי: "אני שמח ומודה לחבר השופטים על שמצא אותי ראוי. כשהתחלתי לכתוב כתיבה מדעית יכולתי לעשות זאת רק באמצעות עיפרון. גם כשתחלתי לחטוא בכתיבה אחרת המשכתי בעיפרון, כי עיפרון אפשר למחוק.

   

  "יש לי בעיה לכתוב על עצמי, ולכן זהו רומן מכתבים ולא אוטוביוגרפיה, כי אוטוביוגרפיה מכריחה אותך להפוך לפרסונה העיקרית של הספר. קיבלתי מאות מכתבים מקוראים שהתחברו לספר מזויות שונות. לא היתה לי כוונה להוציא תחת ידי יצירה ספרותית. מטרת הכתיבה היתה התפייסות. רציתי להראות לגיבור הספר שאין אנשים רעים אלא אנשים שכוונותיהם הטובות התרסקו".

   

  מנחת הערב היתה רוני יובל שאמרה בתחילת הטקס: "כל חמשת הסופרים הם זוכים", והזכירה כי ב2007 פורסמו 5.850 ספרים חדשים. במהלך הטקס הוקרן סרטון וידאו שהציג ראיון קצר עם כל סופר. הראשון שהוצג היה הסופר סמי ברדוגו שאמר: "העברית היא הנכס היחיד שיש לי. אין לי חומרים אחרים. אין לי לא בית ולא קרקע". אחריו הוצג בוריס זיידמן שאמר: "הגעתי לכאן בעליה של שנות ה-70, עליה שקטה ואידיאולוגית. אחרי 32 שנה אני מביא את קולה".

   

  אחריו הוצגה תמר גלבץ שאמרה: "כתיבה בעיני זו עבודה שחורה. זה משהו מאוד אפור. עבודה ככל עבודה". אחריה הוצג  צבי ינאי, ואחריו אילת שמיר שאמרה: "בשבילי כאישה, לכתוב זו הזדמנות לממש חירות עמוקה שלא ניתנה לי בחיים שמחוץ לכתיבה". כל קטע וידאו הסתיים בקריאת קטע מתוך הספר המתמודד. בין הקוראים היו שירי גדני, רמי ברוך ואורנה פיטוסי.

   

  תהליך הבחירה

  בחירת הזוכה בפרס ספיר נעשית בשני שלבים: ראשית בוחר חבר השופטים בחמישה ספרים מבין עשרות המוגשים כמועמדים לפרס (השנה הוגשו 72 כותרים מ- 22 בתי הוצאה לאור). כל אחד מחמשת המועמדים המגיע לשלב הגמר מקבל ממפעל הפיס מענק בסך 25 אלף שקלים. שאר הספרים שהיו מועמדים השנה הם: "יתומים" מאת סמי ברדוגו; "מקופלת" מאת תמר גלבץ; "המינגויי וגשם הציפורים המתות" מאת בוריס זיידמן ו"פסנתר בחורף" מאת אילת שמיר.

   

  השנה גם הוענק בפעם הראשונה פרס לספר ביכורים, והזוכה השנה היתה יפה בן כנען על ספרה "גם כי אלך". בן כנען אמרה בטקס: "הרבה נשאלתי מדוע בחרתי במחלקה האונקולוגית לספרי. עבורי זהו מקום מוקצן שבו אפשר לטפל בנושאים כמו נשיות ויחס לגוף. מקום בו נשים עושות חשבון נפש לעצמן".

   

  "מפעל הפיס ייסד את פרס הספרות במטרה לקדם את הספרות העברית ולהוקיר את הסופרים", אמר שאול סוטניק, מנכ"ל מפעל הפיס, "אנחנו גאים בפעילות זו וסבורים שבלי תרבות ורוח אי אפשר להתקיים ולכן אני מבטיח שנמשיך להיות פעילים ומובילים בתחום זה".

   

  פרס מפעל הפיס לספרות על שם ספיר, הוענק לראשונה בשנת 2000 לסופר חיים סבתו על ספרו "תיאום כוונות". בשנת 2001 זכה הסופר דוד גרוסמן על ספרו "מישהו לרוץ איתו". בשנת 2002 זכתה גייל הר אבן על ספרה "שאהבה נפשי".

   

  בשנת 2003 זכה הסופר אמיר גוטפרוינד על ספרו "אחוזות החוף". בשנת 2004 זכה הסופר דן צלקה ז"ל, על ספרו "ספר האלף בית". בשנת 2005 זכתה אלונה פרנקל על ספרה "ילדה".

   

  בשנת 2006 זכה רון לשם על ספרו "אם יש גן עדן" ובשנת 2007 זכתה שרה שילה על ספרה "שום גמדים לא יבואו בהוצאת עם עובד. בשנת 2007 גם הוענק פרס לכלת פרס ישראל, אידה פינק בפרס הספר המתורגם על ספרה "כל הסיפורים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ינאי. נוסע לאפריקה
  צילום: שלמה ערד
  לאתר ההטבות
  מומלצים