שתף קטע נבחר

הקרב על המיפקד בקדימה: חזקים בראשל"צ

בחודשים הקרובים ינסו ציפי לבני, שאול מופז, אבי דיכטר ומאיר שטרית לפקוד כמה שיותר תומכים בקדימה. מנתוני מיפקד הביניים, עולה כי ראשון לציון מובילה במספר המתפקדים. בירושלים, תל-אביב ובחיפה, ההיענות הייתה דלה במיוחד

ראשון לציון היא "בירת" מפלגת קדימה. כך עולה מניתוח נתוני מיפקד הביניים של המפלגה שהסתיים לאחרונה. על-פי הנתונים, ביישובים לא-יהודים זוכה המפלגה לתמיכה - לעומת הערים הגדולות, שם אחוז ההצטרפות היה נמוך יחסית.

 

גורמים בקדימה טענו כי מוקדם מדי לקבוע על סמך נתוני המיפקד כיצד תתחלק ההצבעה בפריימריז לראשות התנועה. ציפי לבני ושאול מופז יעשו בחודשים הקרובים מאמצים גדולים לפקוד כמה שיותר תומכים. עם זאת, נראה כי ללבני צפוי יתרון במגזר הלא-יהודי, בשל המיפקד הגדול שערך סגנה, מגלי והבה. והבה נחשב למקורבו של ראש הממשלה אהוד אולמרט, אולם ההערכה היא כי אם יתקיימו פריימריז בקדימה, יתמוך והבה בלבני.

 

לשר התחבורה שאול מופז, לעומת זאת, צפוי יתרון בקרב מתפקדי קדימה שהגיעו למפלגה מהליכוד. בעבר דווח כי כי רבים מאנשי הליכוד התפקדו לקדימה כדי לסייע למופז, ומגמה זו התחזקה בחודשים האחרונים. אם יקבע מועד לפריימריז מוקדמים לראשות קדימה - אנשי ליכוד נוספים עשויים להתפקד למפלגה כדי להשפיע על תוצאות הבחירות. 

 

לפי הנתונים שהגיעו לידי ynet, מספר המתפקדים בקדימה עומד בינתיים על כ-60 אלף, ומספר החברים הגדול ביותר נמצא בראשון לציון, שבה התפקדו לקדימה כ-5,200 איש. תוצאה זו הופכת את ראש העיר, מאיר ניצן, לאחד האנשים החזקים ביותר בתנועה. אם כי, ראוי לציין בהקשר הזה שבעירו פועלות כמה קבוצות שגייסו חברים חדשים לתנועה.

 

שניה היא אשקלון, מגרש הבית של השר לביטחון פנים, אבי דיכטר. בעיר הדרומית התפקדו כ-2,800 איש, ומיד אחריה אשדוד עם כ-2,400 חברים, חלק הגדול עולים מחבר המדינות.

 

ברמת-גן התפקדו כ-1,800 בני אדם, וירושלים היא הראשונה משלושת הערים הגדולות שנכנסה לחמישיה הפותחת במפקד עם כ-1,760 בני אדם בלבד. מתפקדי הבירה המתחלקים לכמה קבוצות, בהן חרדים, תומכי איש העסקים ניר ברקת ותומכי יו"ר הכנסת, דליה איציק.

 

גם המספרים בחיפה, בראשה עומד איש קדימה יונה יהב, אכזבו: כ-1,750 בלבד התפקדו בעיר לקדימה, רבים מהם ערבים ועולים. בתל-אביב התפקדו כ-1,700 חברים בלבד.

 

בעבודה ובליכוד נחשבות ירושלים, תל-אביב וחיפה למחוזות בחירה גדולים ומרכזיים, ומספר המתפקדים בהן גדול באופן משמעותי מיתר חלקי הארץ.

 

המספרים מספקים עדות למצבה של קדימה ברחבי הארץ לעומת הבחירות הקודמות, בהן זכתה להצלחה. במודיעין, שבה נרשמו אחוזי הצבעה גבוהים לקדימה בבחירות האחרונות, התפקדו כ-200 איש בלבד. בשדרות המופגזת, לעומת זאת, בה הפגינו התושבים אכזבה מתפקוד הממשלה, התפקדו 400 חברים חדשים.

 

אולמרט עדיין שולט במנגנון

בעיר הכרמל נרשמה היענות מרשימה של כאלף בני אדם למיפקד, כמו גם ביישובים לא יהודים אחרים בהם  נרשמה כמות נאה דל מתפקדים. בסך הכל, כ-11 אלף ממתפקדי קדימה הם בני מיעוטים, ברובם דרוזים, וכ-20 אלף מהמתפקדים הם נשים. נתונים אלה עשויים להשפיע על תוצאות הפריימריז הבאים לראשות התנועה, בעיקר לנוכח מועמדותה של שרת החוץ, ציפי לבני.  

 

המיפקד של קדימה נמשך גם בימים אלה, והוא צפוי להינעל סמוך למועד הבחירות לראשות המפלגה. לאחר שיקבע מועד לבחירות, צפויים המועמדים לתפקיד לעשות מאמץ נוסף כדי להגדיל את מספר המתפקדים התומכים בהם.

 

הנתונים מבוססים על כ-60 אלף החברים שהתפקדו למפלגה לקראת הבחירות לרשויות המקומיות. מעבר לנתונים אלה, בקדימה מעריכים כי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שולט שליטה כמעט מוחלטת במנגנון המפלגה, וכי לשר חיים רמון, העומד בראש הוועדה המוניציפאלית, תהיה השפעה לא מבוטלת על מה שיתרחש במפלגה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
פוקד יותר מכולם. מאיר ניצן
צילום: עופר עמרם
צילום: AP
אולמרט. עתיד לא ברור
צילום: AP
צילום: AP
20 אלף נשים יתמכו בלבני?
צילום: AP
חיזוק מאנשי ליכוד. מופז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים