שתף קטע נבחר

אולמרט מתנגד לפריימריז עכשיו, יבקש לחכות

בניגוד לרושם שנוצר, לפיו ראש הממשלה אינו מתנגד לקיום פריימריז, מבהירים מקורביו שהוא מתנגד ומאמין ש"אחרי החקירה הנגדית, הוא יצליח לשנות את המציאות הפוליטית שנוצרה". במקביל, נתניהו הורה למנכ"ל הליכוד להכין תוכנית עבודה לבחירות

אחרי שגורמים שונים בקדימה דיווחו כי התרשמו שראש הממשלה, אהוד אולמרט, תומך בקיום פריימריז לראשות התנועה, מבהירים הלילה (יום א') גורמים בסביבתו הקרובה בשיחה עם ynet כי "באופן עקרוני, אולמרט מתנגד לקיום פריימריז מוקדמים בקדימה. הוא מתכוון להילחם על חפותו, ולהוכיח שלא עבר על החוק". בבוקר הוא צפוי לקרוא בישיבת שרי קדימה לחכות לחקירה הנגדית של משה טלנסקי.

 

אולמרט צפוי למתוח ביקורת על ההתנהלות המערכת הפוליטית, ולדרוש משריו להמתין לשובו מארצות הברית, ולאפשר לו להוכיח את חפותו.

 "הנסיעה לארצות הברית חשובה ביותר", צפוי אולמרט לומר, "אני מצפה מכם להמתין לשובי, ואז נדון בכל הנושאים הפוליטיים שעל הפרק".

 

חברי כנסת ששוחחו עם אולמרט בימים האחרונים אמרו כי התרשמו שאולמרט "רומז" שלא יתנגד לפריימריז, אבל לא שמעו דברים מפורשים בנושא מפיו. אם חקירתו הנגדית של טלנסקי לא תצליח לשנות את הדינמיקה שנוצרה במערכת הפוליטית, רוב הסיכויים שקדימה תקיים פריימריז מוקדמים בחודשים הקרובים, בדרך כזו או אחרת.

  

ביום שישי קיים אולמרט התייעצות עם פרקליטיו, והנחה אותם לפעול להקדמת עדותו של טלנסקי, שאמורה להתקיים בחודש יולי. מקורבי אולמרט אומרים כי הוא מאמין ש"אחרי החקירה הנגדית, הוא יצליח לשנות את המציאות הפוליטית שנוצרה בעקבות עדותו של אדם אחד".

 

עוד הם מדגישים כי ראש הממשלה החליט להדיר את רגליו מהנושאים הפוליטיים הקשורים לקדימה ולפריימריז, כל זמן שלא התקיימה החקירה הנגדית. "יש לנו מספיק צרות ציבוריות ומשפטיות על הראש בשלב הזה", אומר גורם בסביבתו של אולמרט. "המטרה היא להתמודד עם הנושאים הללו, ואולמרט משוכנע שאחרי העדות הוא יצליח לייצב את המערכת הפוליטית. אין שום סיבה שהוא ייכנס לתוך הקלחת הפוליטית. אם הם רוצים לדבר על פריימריז, שידברו. ראש הממשלה לא מתנגד לדיבורים על פריימריז, ולא יבלום את הדינמיקה שמתרחשת עכשיו, אבל הוא לא תומך בקיומם".

 

לבני תנסה לשמור על מומנטום 

בניגוד לדימוי שנוצר, כאילו אולמרט ויתר - אומרים אנשיו כי הוא מתכוון להילחם על חפותו. "הוא לא ויתר על הקרב", אומר גורם בלשכתו, "הוא משוכנע שגם יצליח להחזיר את המערכת הפוליטית לפסים של נורמליות".

 

שרת החוץ, ציפי לבני, חוששת כי המומנטום שנוצר לאחר הודעתה ביום חמישי ידעך, והיא ממשיכה לנסות לייצור גוש של חברי כנסת שיקראו פומבית לקיום פריימריז. לבני חוששת כי ללא תמיכה פומבית של רוב חברי הכנסת בפריימריז, הנושא יירד מסדר היום. "המטרה המרכזית שלנו היא לשמור על הנושא בכותרות ולהביא כמה שיותר אנשים שיתמכו בפריימריז", אומרים אנשיה של לבני.

 

ייתכן כי בימים הקרובים אף תפורסם קריאה שעליה יהיו חתומים כמה חברי כנסת, ובה דרישה להקדים את הפריימריז. לבני מאמינה כי מסה קריטית של חברי כנסת בקדימה, שיידרשו את הקדמת הפריימריז, תסנדל את אולמרט, ותמנע ממנו לבלום את הבחירות המוקדמות. יריבה המרכזי, השר שאול מופז, לא מבזבז יותר זמן, ובימים הקרובים הוא צפוי לקיים כנס פעילים גדול, במסגרת ההיערכות לפריימריז.

 

גם בליכוד נערכים לבחירות. יושב ראש התנועה, ח"כ בנימין נתניהו, הורה אמש למנכ"ל הליכוד, גדי אריאלי, להכין תוכנית עבודה לקראת הבחירות הקרובות. יו"ר העבודה, אהוד ברק, מינה את מזכ"ל המפלגה, ח"כ איתן כבל, לאחראי על בניית מטה בחירות. מקורביו של ברק אומרים כי "מפלגת העבודה מחכה להתפתחויות בקדימה. הכדור נמצא במגרש שלהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צרות מבית. אולמרט
צילום: AFP
מחכים לחקירה הנגדית של טלנסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: AFP
לבני קוראת לפריימריז
צילום: AFP
ברק מחכה מעבר לפינה
צילום: AFP
מומלצים