שתף קטע נבחר

גורמים בקדימה: אולמרט מתעתע בנו

בכירים במפלגה הביעו חשש מכך שראש הממשלה מתכוון לפעול בכל הכוח כדי למנוע קיום מוקדם של פריימריז. "הוא עובד על כולם. כל זמן שהוא לא אומר בקולו שהוא מוכן לפריימריז, סימן שאין פריימריז", טענו

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, יצא אומנם למסע מדיני בארצות הברית, אולם יריביו מבית לא נחים לרגע וממשיכים לעסוק בפוליטיקה. בכירים בקדימה הביעו אמש (ב') חשש כי אולמרט מתעתע באנשי מפלגתו, ולמעשה דוחה את הדיון בהקדמת הפריימריז מתוך כוונה למנוע את קיומם ו"לכבול" את העבודה לשולחן הממשלה לכמה חודשים נוספים.

 

גורמים בקדימה ציינו כי "למרות שאולמרט נותן את התחושה כאילו שהוא בעד פריימריז, הוא עובד על כולם. כל זמן שהוא לא אומר בקולו שהוא מוכן לפריימריז, סימן שאין פריימריז".

 

בקדימה יש המעריכים כי ראש הממשלה מבקש לייצור מצב במסגרתו יאפשרו לו בכירי קדימה להגיע אל מועד החקירה הנגדית של משה טלנסקי, מבלי לדרוש דיון קודם על מועד קיום הפריימריז. השר שאול מופז תומך בדרישתו של אולמרט להילחם על חפותו בבית המשפט, ואינו מתעקש על קיום דיון בנושא בחירות מוקדמות קודם לכן.

 

גם השר מאיר שטרית מוכן לאפשר לאולמרט להוכיח את חפותו, בעוד שהשרה לבני מעוניינת לקבוע מועד לפריימריז בהקדם האפשרי. לבני נפגשה אתמול עם ח"כ צחי הנגבי, העומד בראש הוועדה לענייני מפלגה, ודנה עימו בהתפתחויות בתוך קדימה.

 

לבני מנסה ליצור קבוצה של חברי כנסת ושרים שידרשו מאולמרט לכנס את מוסדות המפלגה ולקבוע מועד לקיום הפריימריז. שרת החוץ פועלת באינטנסיביות בקרב חברי סיעת קדימה ובמקביל נערכת לקרב על ראשות המפלגה. 

 

אולמרט מעוניין למנוע מיריביו בקדימה מצד אחד, ומראשי מפלגת העבודה מן העבר השני, לקבוע עובדות בשטח בכל הנוגע ללוחות הזמנים הפוליטיים. "מי שראה את אולמרט בסיעת קדימה ביום ראשון מבין שהאיש לא מתכוון לתת שום דבר לאף אחד בלי קרב", אמר גורם בקדימה.

 

חקירתו הנגדית של טלנסקי תתקיים ב-17 ביולי, אולם לאחרונה דווח כי אולמרט מעוניין לקיים את הדיון מוקדם ככל האפשר בניגוד לדעת פרקליטיו. טלנסקי אמור לשוב לארץ ב-11 ביוני, וייתכן כי החקירה הנגדית תתקיים אז. בכירי קדימה מוכנים לאפשר לאולמרט להוכיח את חפותו במהלך חודש יוני, אולם החשש בקרב כמה מיריביו הוא שאולמרט מעוניין למעשה להגיע לחקירה הנגדית ולמנוע מהכנסת את האפשרות לפזר את עצמה. "אולמרט משחק פוקר", אומר גורם במערכת הפוליטית. "השאלה היא מי ימצמץ ראשון".

 

יריביו של אולמרט, המעוניינים בממשלה חדשה בכנסת הנוכחית בראשות אחרת, חוששים כי יו"ר העבודה ברק ישבור את הכלים, ובשל דבריו הפומביים בימים האחרונים יציב אולטימטום לקדימה או שיחליט לפעול להקדמת הבחירות הכלליות. זאת, על אף שהן מנוגדות לחלוטין לאינטרסים של מפלגת העבודה.

 

"צריך לבדוק עד מתי מוכן ברק לחכות", אומר גורם במטהו של אחד המועמדים לראשות קדימה. "יכול מאוד להיות שברק ירצה שקדימה תכריע כבר בעתיד המאוד קרוב בדבר מועד הפריימריז, והוא יפעיל לחץ על אנשי קדימה. לסבלנות של ברק יש חשיבות גדולה, והשאלה היא אם יהיה לו את האומץ ללכת עד הסוף ולפעול לקיום בחירות כלליות אם תקדימה תבזבז זמן", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אולמרט. מנסה "לכבול" את העבודה?
צילום: AP
צילום: גיל יוחנן
אולטימטום לקדימה? ברק
צילום: גיל יוחנן
צילום: AP
לבני. מעוניינת בפריימריס בהקדם
צילום: AP
מומלצים