שתף קטע נבחר

הרשימה השחורה

שלמה גדל כיהודי לכל דבר ושירת כקצין קרבי בצה"ל. באחרונה ביקש להינשא, הלך לרבנות אך יצא משם כשהוא ממרר בבכי - הוא גילה לתדהמתו כי בישראל הוא נחשב כ"גוי" והוא אינו רשאי להתחתן. הנימוק: "יש לנו בעיה עם אחד מהרבנים (האורתודכסים) שגייר את אמך בגרמניה". היזכרו בו ערב שבועות, כשתקראו במגילת רות

הנה סיפור אמיתי ועצוב לחג השבועות:

 

שלמה (שם בדוי), ישראלי חילוני, נולד וגדל בישראל, במשפחה "רגילה" לכל דבר. כמה ששלמה ראה עצמו כישראלי מן המניין ככה ההלם שלו היה גדול כאשר השם שלו היבהב במחשב של רושם הנישואין, בבואו לרבנות להירשם לנישואין. מתברר כי שלמה רשום ב"רשימה השחורה" של הרבנות (ממתי? איך? למה?). הוא נחשב ל"גוי" ומעוכב מלהינשא כדת משה וישראל. אה כן... מאחר שבמדינת ישראל הדרך היחידה להינשא היא כדת משה וישראל, הרי שהוא מנוע מלהתחתן בכל דרך ובכל צורה במדינתינו. למותר לציין כי עולמו של שלמה נהפך עליו בין רגע. שלמה, קצין בצבא ואיש ביטחון, הודה בפניי כי יצא מרושם נישואין ופרץ בבכי.

 

על מה ולמה? אמא של שלמה נולדה לאב יהודי (פולני) ולאם נוצריה. אמו של שלמה הופרדה מאמה (סבתא של שלמה) בגיל שנתיים, ועברה להתגורר עם האב היהודי שחי במסגרת קהילה אורתודוקסית בקלן שבגרמניה. בגיל 12 עברה האם גיור אורתודוקסי. בגיל מבוגר יותר עלתה לישראל ופגשה את אביו של שלמה.

 

מן הסיפור עולה באופן הכי פשוט שבעולם כי אמו של שלמה התגיירה גיור אורתודוקסי. לפיכך כל ילדיה הם יהודים לעילא ולעילא. אלא שרושם הנישואין ובית הדין לא סבורים כך. שם משפחתו המוכר של שלמה לא הואיל לו (לא ניתן לפרסום). העובדה ששלושה מקרובי משפחתו קיבלו פרס ישראל לא הואילה לו. והעובדה שהוא שירת בקרבי כקצין (אלו שדחו אתו עשו צבא?) לא הואילה כלום.

 

לאחר שהתעשת מה"מכה" שהנחית עליו פקיד הרבנות, החליט שלמה להיאבק על יהדותו. הוא יצר קשר עם הקהילה בקלן, שראשיה התחלפו בינתיים, וקיבל לידיו מסמכים רבים המוכיחים על גיורה של אמו. עם המסמכים הללו פנה שלמה לכל הגורמים האפשריים. שלמה נתקל בקירות חסומים. הדברים נעצרו סופית אצל הרב הראשי של עיר מגוריו שאמר לו: "יש לנו בעיה עם אחד מהרבנים המגיירים בגרמניה".

 

"אני מבקש להשתחרר מן המילואים ולא רוצה לשרת את המדינה יותר" אומר לי שלמה. "אני לא כועס על החרדים ברבנות ובבית הדין", מסביר שלמה, "הם נוהגים כפי אמונתם". (אני כן כועסת עליהם כי הם פוסלים גיורים אורתודוקסיים על ימין ועל שמאל ביושבם על כסאות של מדינת ישראל ובקבלם משכורת שמנה ממשלמי המיסים. ר.ל.).

 

"אני פגוע וכועס על המדינה שלא מכירה ביהדותי, ולא מוכנה לאפשר לי להינשא". את הצעתי שיסע לקפריסין ויתחתן אזרחית דחה שלמה על הסף "לא - אני לא מוכן לשלם כסף ולנסוע לקפריסין כדי להתחתן. אני יודע שאני יהודי ואני רוצה להתחתן במדינת ישראל". שלמה התחתן עם בחירת ליבו באמצעות רב קונסרבטיבי, אבל לא יוכר בישראל כנשוי ולא יקבל משכנתא. בינתיים עזב שלמה את עבודתו כקצין ביטחון. "אני לא צריך לסכן את החיים שלי בשביל מדינה שמתייחסת אלי ככה".

 

אם לא תהיו מדי רדומים בשבועות בבוקר כאשר בעל הקריאה יקרא במגילת רות את הפסוק "עמך עמי ואלוקיך אלוקי, בכל אשר תלכי אלך באשר תליני אלין, באשר תמותי אמות ושם אקבר" אז תחשבו על שלמה.

 

אוי לה לאותה בושה אוי לה לאותה חרפה.  

 

רבקה לוביץ' היא טוענת רבנית העובדת ב"מרכז צדק לנשים" טל': 02-5664390

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
"פגוע וכועס". אילוסטרציה
צילום: שאול גולן
מומלצים