שתף קטע נבחר

חג שבועות עצוב: עוזבים את כפר עזה

בקיבוצים נחשב שבועות לחג, שבו מתגאים בתוצרת החקלאית. ביישובי עוטף עזה, זה עומד להיות חג עצוב במיוחד. מכפר עזה, שסופג מטחי פצצות מרגמה בלי שום התרעה, ייצאו 50 משפחות לקיבוץ דגניה. בנירים החליטו לבטל את החגיגות, לאחר שקברו את חברם, אמנון רוזנברג, שנפגע מפצצת מרגמה

מנוחה זמנית מהפצמ"רים. שבועות נחשב באופן מסורתי לחגם הגדול של הקיבוצים, אבל השנה בחלק מקיבוצי הנגב החגיגה תתבטל ובמקומה ייצאו החברים למקומות שקטים יותר. היום (א') ייצאו מכפר עזה ארבעה אוטובוסים ובהם כ-50 משפחות שיעשו את החג בקיבוץ דגניה א'. על-פי ההערכות, עשרות משפחות נוספות יבלו את החג אצל קרובי משפחה וישאירו את הקיבוץ חצי ריק. בעקבות הירי היומיומי על יישובי הנגב, ביטלו כמה קיבוצים את חגיגות השבועות שלהם.

 

ורדה גולדשטיין מקיבוץ כפר עזה מספרת: "הוזמנו על-ידי קיבוץ דגניה לחגוג איתם את חג השבועות שהוא אחד הסמלים החשובים של התנועה הקיבוצית וגם בכדי לצאת קצת מהשגרה ואנו מודים להם על כך". במהלך השבת נורו 14 פצצות מרגמה, שמונה מהן נפלו סמוך לקיבוץ כפר עזה. התושבים שהו יותר משעה במרחבים ממגונים. השאר נפלו בשטחי המועצה האזורית שער הנגב. 

 

עופר ליברמן מקיבוץ ניר עם הסביר מדוע הוא וחבריו לא יחגגו השנה: "בשנה שעברה התכוננו היטב לטקס חג השבועות, ואז החלו מטחים של קסאמים ופצמ"רים וביטלנו את החגיגות. השנה החלטנו מראש לא לקיים את הטקס אצלנו". עוד כמה קיבוצים ביטלו את הארועים, אבל במועצת שער הנגב החליטו לקיים למרות הכל טקס מרכזי ביום שני המיועד לכל קיבוצי הסביבה. כמו כן תתקיים הופעה של דיוויד ברוזה, שישיר בהתנדבות. גם קיבוץ אור הנר יקיים חגיגת שבועות והזמין את תושבי כפר עזה לחגוג איתם.

 

ראש מועצת שער הנגב, אלון שוסטר: "אנו רואים חשיבות רבה בקיום הארועים הללו במהלך חג השבועות שהוא אחד הסמלים שלנו ומשתדלים לקיים את הארועים כרגיל בכפוף להנחיות מערכת הביטחון כאשר כרגע אין הנחיות מיוחדות. אנו רואים גם חשיבות רבה בסולידריות של הקיבוצים שלנו וקיבוצים אחרים ברחבי הארץ שהזמינו אותנו לחגוג איתם במהלך החג".


קוברים את אמנון רונזברג (צילום: הרצל יוסף)

 

בקיבוצי המועצה האזורית אשכול החליטו לחגוג השנה למרות ירי הפצ"מרים, רקטות הקסאם וירי הצלפים לעבר חקלאי האזור. בקיבוץ בארי ובקיבוץ כרם שלום תיערך חגיגה גדולה בתחום הקיבוץ. בקיבוץ ניר עוז ייצאו החברים ביום שני אל השדות.

 

בקיבוץ נירים החליטו לבטל את החגיגות לאות אבל על מות חברם אמנון רוזנברג, שנהרג ביום חמישי האחרון מפגיעת פצצת מרגמה במפעל נירלט. חבר הקיבוץ, דדי רובינשטיין, סיפר ל-ynet: "החג יתקיים במתכונת צנועה, דבר המתבקש לנוכח הטרגדיה שחווינו ביום חמישי. האירועים בוטלו, ונערוך ארוחת ערב צנועה".

 

לעומת זאת בקיבוץ ניר עוז שבשטחו התפוצצה פצצת המרגמה, שקיפחה את חייו של רוזנברג, יחגגו את חג השבועות כרגיל. חבר הקיבוץ, חיים פרי: " אנחנו חייבים לשמור על שגרת חיינו ולא להישבר. בערב החג תהיה חגיגה גדולה בקיבוץ, ולמחרת נצא אל השדות יחד עם הכלים החקלאיים. כך חגגנו בעבר וכך נחגוג גם השנה. הרבה מבני הקיבוץ כבר חזרו כדי לחגוג איתנו וכל עוד לא נקבל הנחייה שונה מהצבא - החגיגות יתקיימו כרגיל".

 

תושבי קיבוץ כרם שלום למודי ניסיון. את ליל הסדר חגגו למרות שבאותו בוקר התפוצצו שתי מכוניות תופת במעבר הגבול הסמוך, ונורה מטח פצמ"רים. גם הפעם, לא יוותרו על חג השבועות. מזכירת הקיבוץ, איריס לביא: "לא ניתן למצב הביטחוני לקלקל את החגיגות. אנחנו עורכים בקיבוץ חגיגה גדולה גם בראשון וגם בשני. אנחנו לא חוששים ומקווים שיהיה שקט ושנוכל לשמוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
ירי הפצמ"רים נמשך. ארכיון
צילום: אמיר כהן
אמנון רוזנברג שילם בחייו
מומלצים