שתף קטע נבחר

עתניאל שנלר: "הציונות הדתית הפכה לכת"

הח"כ הדתי מקדימה טען ב"כנס הציונות הדתית" שנערך בגבעת וושינגטון כי הנהגת הציבור הדתי לאומי הכניסה אותו למקלט ו"הציונות הדתית תיחנק שם". על מעורבות הרבנים בפוליטיקה: "הפכנו לחסידוּת". הרב דרוקמן על החרדים: "יש שדואגים רק לחוגם המצומצם ומסתגרים בתוך עצמם"

"העובדה שלקחנו את הנושא של ארץ ישראל בלבד כנושא שאין בו שום פשרה פירקה את הציונות הדתית והפכה אותה לכת" – כך קובע ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) בביקורת שמתח היום (ג') על ההנהגה הרבנית והפוליטית של הציבור הדתי-לאומי. 

 

ב"כנס הציונות הדתית לחינוך, חברה וכלכלה" שנערך בקריית החינוך גבעת וושינגטון אמר שנלר, דתי ומתנחל בעצמו: "אני אמנם לא יודע לצטט הרבה מהרב קוק, אבל גדלתי באווירה בה נתפס הרב כ'שלם'. מנהיגי הציונות הדתית פירקו את ה'שלם' הזה ולקחו רק חלק ממנו". לדבריו, "המאבק על ארץ ישראל הוא חשוב, אך כנושא מרכזי אחד הוא הופך אותנו לכת. אני יודע שהרבה לא יאהבו את ההגדרה הזו, אבל זו לא הייתה דרכה של הציונות הדתית בה אני גדלתי". 

 

שנלר תקף גם את מעורבות הרבנים בפוליטיקה וטען: "התחלנו להתנהג כמו חסידות. כל החלטה שהפוליטיקאים שלנו רוצים להעביר צריכה לקבל את אישור הרבנים. באותו רגע שהחלטנו כך הוצאנו מתוכנו את כל אלה שאינם חובשי כיפה ונשארנו קבוצה קטנה". הוא אמר כי אינו אוהב להשתמש בצירוף 'ציונות דתית' להגדרת הקבוצה אליה הוא שייך משום שמדובר ב"מונח רע שמצמצם במקום להרחיב".

  

10 הדיברות

בהמשך מנה ח"כ שנלר את "עשרת הדיברות" שלו להצלת הציונות הדתית, בהם: שלמות העם הכוללת שיתוף פעולה עם הזרמים הלא אורתודוכסים ועם בעלי תפיסות שונות בכל התחומים, אהבה שאינה תלויה בדבר כלפי ערכי "ראשית צמיחת גאולתנו", מנהיגות פוליטית המנותקת מהרבנים ומהמנהיגות הדתית והכרה בכך ש"צרכי הכלל חזקים מצרכי הכת, כמו קצבאות הילדים".

 

"הם במקלט ואני יצאתי משם", טען שנלר בכינוס כלפי ההנהגה הנוכחית של הציבור, "הציונות הדתית לא יכולה להישאר בתוך המקלט. היא תיחנק שם. אם תשאל ברחוב מה זו כיפה סרוגה יגידו לך שזה כתום, ואני אומר: כיפה סרוגה כחול לבן".

 

עשרות רבנים, מחנכים, מנהלי מוסדות ואישי ציבור השתתפו היום בכנס, וציינו 60 שנות ציונות דתית. הם דנו בנושאים שונים המעסיקים כיום את החברה הדתית, בהן הפיצול במערכת החינוך, המשבר במערך הגיור, השימוש באינטרנט, תפקיד המכינות הקדם צבאיות ועוד. תחת הכותרת "אחדות המחנה" הדגישו הדוברים גם את חשיבות האיחוד הפוליטי, נוכח ריח הבחירות והקושי לאחד את מפלגות הציונות הדתית.

  

ראש מערך הגיור היוצא הרב חיים דרוקמן, שמסר שיעור בנושא שבכותרות, התייחס בקצרה לפרשת ביטול הגיורים ואמר: "בהלכה אין דבר כזה ביטול גיור, ואם היה - זה היה עלול ליצור בעיות קשות מאוד. תארו לעצמכם שגר משמש כעד גירושין, והאישה שהתגרשה מתחתנת שוב ומביאה ילדים. אם יבטלו חלילה את הגיור עדותו תיפסל ואז הגט לא גט, האישה היא אשת איש והילדים שנולדו לה - ממזרים". 

 

בעצרת הסיום של הכנס שיבח הרב דרוקמן את הציונות הדתית ש"חוללה מהפך בעם ישראל ובארץ ישראל". הוא הוסיף כי "שום התנכלויות לא יועילו כי דרכנו היא דרך האמת. אפשר לנסות לפגוע בה אבל אי אפשר להכניע אותה כי האמת היא אמת". דרוקמן תקף במרומז את הציבור החרדי ומנהיגיו ואמר: "יש שמדליקים נרות בבתיהם, בחוגם המצומצם. הציונות הדתית חשה אחריות לעם ישראל כולו ומדליקה נרות בכל מקום ומקום, גם במקומות האפלים. מי שלא דואג רק לחוגו המצומצם ומסתגר בתוך עצמו – הוא ראוי להנהיג את כלל ישראל גם במובן הפוליטי". את הנוער הדתי הגדיר הרב "הנפלא ביותר במדינת ישראל".  

 

"הוויכוח לא על דרך, הכל אישי"

ד"ר אשר כהן, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן, טען במושב שעסק בהגשמת דרכו של הרב קוק כי הציונות הדתית לא הציגה דרך מסודרת לקיום מדינה יהודית על פי התורה. "נוח לנו לשבת בבית עם שעון שבת ופלטת חימום כי בקצה השני של החוט יש חילוני. אבל איך תיראה חברת החשמל מחר, כשאנחנו נהיה בשילטון? גם בנושא הגיור – כולם יודעים לומר מה לא עושים כדי לפתור את בעיית העולים הלא יהודיים, אבל אף אחד לא אומר מה כן עושים".  

 

כהן הצטרף לח"כ שנלר ותקף גם הוא את מעורבות הרבנים בפוליטיקה. הוא טען עוד כי גם הח"כים עצמם מדברים בשפה של בית מדרש במקום בשפה פוליטית. "בבית המדרש אתה מגיע לאמת ואין פשרות. ייקוב הדין את ההר. בפוליטיקה אין דבר כזה, אך משום מה המפלגות הדתיות הכריעו שהן תהיינה תמיד באופוזיציה. כך קורה שהחרדים, שהכריעו להפך – להיות תמיד בממשלה, שולטים במוסדות הדת ובגופים הבוחרים את הרבנים והדיינים בישראל. ייקח לציונות הדתית הרבה מאוד שנים לתקן את המצב הזה".  

 

כהן, שמוביל את הניסיונות לאחד את הסיעות הדתיות ולהרכיב רשימה משותפת, אמר כי נואש ממאמציו לאחר שהבין כי "אין ציונות דתית אלא ציונויות דתיות". עם זאת הוא הדגיש: "בימים הקרובים, כשתשמעו מהח"כים הדתיים רשמית שהם הולכים לפיצול, תדעו שעל העקרונות הם דווקא הסכימו, והכל נפל על עניינים אישיים. כשמדובר היה על דרך עוד ניסיתי להשפיע, אבל אני לא פסיכולוג".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ עתניאל שנלר. "כיפה סרוגה כחול-לבן"
צילום: מיכל פטל
הרב דרוקמן. "אחריות לכו-לם"
צילום: גיל יוחנן
הפיצול בדרך. "אני התייאשתי"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים