שתף קטע נבחר

דנמרק: צעירה עיראקית היא "מיס רעלה 2008"

ערוץ טלוויזיה דני עודד צעירות מוסלמיות לשלוח תמונות שלהן ברעלה - ומתוכן הכתיר את הודא פאלח, נערה בת 18 ממוצא עיראקי, כ"מיס רעלה 2008". התחרות נועדה לעורר דיון ציבורי באיסלאם המסורתי במדינה האירופית, שעוררה סערה בעולם המוסלמי בשל פרסומם של איורי הנביא מוחמד בעיתון מקומי

תחנת טלוויזיה בדנמרק הודיעה היום (ג') כי בחרה בצעירה ממוצא עיראקי כזוכה בתחרות "מיס רעלה 2008". תחנת הטלוויזיה הציבורית DR1 ערכה תחרות באתר הרשת באינטרנט, ומבין התמונות שנשלחו, בחרו השופטים בהודא פאלח בת ה-18.

 

לטענת אחת השופטות, אופה בוכהרט, פאלח נבחרה משום שהרעלה שעטתה על ראשה היתה "בצבע פנטסטי ומזעזע". התחרות הדנית מדגישה את הדיון הציבורי סביב המסורת האיסלאמית שנערך במדינה האירופית שעוררה את תשומת ליבו של העולם ב-2006 לאחר שאיורים של הנביא מוחמד התפרסמו בעיתון מקומי והביאו לגל זעם ומחאה בעולם המוסלמי כולו.

 

ב-2 ביוני ביצע ארגון הטרור אל-קאעידה פיגוע טרור מחוץ לשגרירות דנמרק בפקיסטן. בפיגוע - שהתבצע לטענת בכיר בארגון כדי לנקום על פרסומן מחדש של הקריקטורות בעיתוני דנמרק בתחילת השנה - נהרגו שישה בני אדם.

 

מארגני התחרות אמרו כי יזמו אותה במטרה "לעודד צעירים להשתתף בדיון הציבורי, אך בתנאים שלהם". לטענתם, מדובר בתחרות "אופנה", ולא בתחרות יופי. הפרס הראשון בתחרות הוא נגן אייפוד, וכן רעלה של חנות מעצבים דנית, ומנוי שנתי למגזין "Muslim Girl", כתב עת בשפה האנגלית.

 

פאלח, הלומדת עבודה סוציאלית, הגיעה לדנמרק עם משפחתה ב-1997. לטענתה, החלה לעטות רעלה על ראשה כאשר מלאו לה תשע שנים. היא סיפרה כי בחרה להשתתף בתחרות בניסיון לשבור את המחסומים בין צעירים מוסלמים החיים בדנמרק לבין צעירים דנים נוצרים, "שלא מרבים לתקשר ביניהם בגלל הדימוי שהדביקה התקשורת למוסלמים".

 

למרות תקוותם של המארגנים, התחרות לא עוררה דיון בדנמרק - מדינה שבה הודיעה הממשלה על כוונתה להוביל חקיקה שתאסור על שופטים בבתי משפט לעטות סמלים דתיים או לבוש דתי, בכלל זה רעלות, צלבים, כיפות או טורבנים.

 

גם ארגון מוסלמי קטן המכונה "קהילת האמונה האיסלאמית" קרא לצעירות מוסלמיות שלא להשתתף בתחרות. "רעלה היא סמל לתום. אנחנו לא רוצים שנשים צעירות יהפכו את עצמן לאובייקטים", אמרה דוברת הארגון, בטינה מייסנר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים