שתף קטע נבחר

פקיסטן: 6 הרוגים בפיגוע מחוץ לשגרירות הדנית

שישה בני אדם נהרגו בפיצוץ מכונית תופת מחוץ לשגרירות דנמרק באיסלמבאד. בחודשים האחרונים איימו מוסלמים לפגוע במטרות דניות על רקע פרסומה מחדש של קריקטורה של נביא האיסלאם

לפחות שישה בני אדם נהרגו וכשלושים נפצעו בפיצוץ מכונית תופת בידי מחבל מתאבד הבוקר (יום ב') מחוץ לשגרירות דנמרק בבירת פקיסטן איסלמבאד, כך מסרו גורמי ביטחון מקומיים. משרד החוץ הדני הודיע מאוחר יותר כי בין ההרוגים מנקה שעבד בשגרירות, וכי שלושה עובדים נוספים נפצעו.

 

הפיצוץ גרם נזק כבד למבנה השגרירות ולשער ופער בור בכביש. השגרירות שוכנת בשכונה יוקרתית בעיר, לצד נציגויות אחרות ומעונותיהם הרשמיים של דיפלומטיים מרחבי העולם. גורם ביטחוני בזירת הפיגוע ציין כי לא היו זרים בין ההרוגים, והעריך כי מכונית תופת גרמה לפיצוץ.


זירת הפיגוע מחוץ לשגרירות דנמרק, היום (צילום: רויטרס)

 

משרד הפנים הפקיסטני אישר כי אירע פיצוץ מחוץ לשגרירות הדנית, אך טרם מסר פרטים נוספים. ערוצי טלוויזיה מקומיים שידרו תמונות מזירת הפיגוע, בהן נראו עשרות מכוניות שניזוקו מהפיצוץ. כוחות גדולים של משטרה ואנשי הצלה הגיעו למקום והחלו לטפל בפצועים. בין ההרוגים אחד המאבטחים הפקיסטנים ששמר על השגרירות. אף ארגון לא נטל עדיין אחריות לפיגוע.

 

איורי מוחמד וזעם המוסלמים

גורמי ממשל דניים גינו את הפיגוע. ראש ממשלת דנמרק אנדרס פוג רסמוסן אמר כי הוא רואה בפיגוע "התקפה על דנמרק", אך ציין כי ארצו "לא תשנה את מדיניות החוץ שלה בשל פיגוע טרור". שר החוץ הדני, פר סטיג מולר, אמר מוקדם יותר, בראיון טלוויזיוני בארצו: "איש אינו יכול אלא לגנות זאת, זה נורא שטרוריסטים מבצעים פעולות שכאלה". בחודשים האחרונים פונו כמה שגרירויות דניות במדינות מוסלמיות, בעקבות גל של מחאות ואיומים מצד מוסלמים, על רקע פרסומה מחדש של קריקטורת נביא האסלאם מוחמד השנויה במחלוקת בעיתונות הדנית.

 

חמשת העיתונים הגדולים בדנמרק פרסמו באמצע פברואר מחדש את אחת מתריסר הקריקטורות השנויות במחלוקת, בתגובה על חשיפת מזימה לרצוח את אחד ממאיירי הציורים, קורט וסטרגרד. וסטרגרד הוא שצייר את האיור שעורר הכי הרבה מחלוקת, בו נראה הנביא מוחמד כשפצצה טמונה בטורבאן שלו.

 

העיתון הדני "יילנדס-פוסטן" פרסם בספטמבר 2005 תריסר קריקטורות ובהם זו של וסטרגרד, שצויירו לצורך פרויקט של העיתון בנושא חופש ביטוי. הפרסום גרר מחאה רפה בדנמרק ואולם תוך שלושה חודשים שבה הפרשה לכותרות, לאחר שמשלחת מוסלמית דנית עשתה לנושא נפשות במדינות ערב. גל מחאה גדול החל להתפשט, ובמדינות ערב רבות הטילו חרם על מוצרים דניים. שלוש שגרירויות דניות הותקפו ולפחות 50 בני אדם נהרגו במהומות שפרצו בתחילת 2006 במזרח התיכון, אפריקה ואסיה.


פורסם לראשונה 02/06/2008 10:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוחות ביטחון בזירת הפיגוע, היום
צילום: AFP
הפגנה נגד הולנד ודנמרק בפקיסטן. ארכיון
צילום: AP
מומלצים