שתף קטע נבחר

הכנסת: רבני הערים לא יוכלו לגייר

הח"כים דחו את ההצעה לאפשר לרבנים המקומיים לדון בענייני גיור. ח"כ דוד רותם: "זוהי כניעה לש"ס ובגידה בעולים וברב דרוקמן". ח"כ מלכיאור: "המדינה אינה רוצה עלייה"

בצל סערת הגיור: מליאת הכנסת דחתה היום (ד') בקריאה טרומית את הצעתם של הח"כים דוד רותם (ישראל ביתנו) והרב מיכאל מלכיאור (עבודה) להחזרת הסמכות לגייר לידי הרבנים המקומיים. ההצעה נדחתה ברוב של 29 מתנגדים מול 23 תומכים, לאחר שועדת השרים לחקיקה החליטה על התנגדות הקואליציה.

  

רותם ומלכיאור ביקשו להחזיר לכל רב עיר ומועצה מקומית את הסמכות להקים בית דין לגיור, לגייר כל אדם שיפנה אליהם, מהארץ ומחו"ל, וכן לאפשר להם להשיא את המתגיירים ולרשום אותם כנשואים. רותם ומלכיאור מזכירים כי מועצת הרבנות הראשית העניקה בעבר לרבני ישראל סמכות זו ולאחר מכן שללה אותה מהם.

  

בדברי ההסבר לחוק נכתב: "שאלת הגיור בישראל יוצרת קשיים בגיור בקליטתם של שאינם יהודים. בתי הדין המיוחדים לגיור אשר הוקמו בהחלטת הממשלה עפ"י דו"ח נאמן אינם עונים על הדרישה לגיור וכתוצאה מכך נוצרים צווארי בקבוק בתהליכי הגיור הגורמים לפגיעה קשה במבקשים להתגייר... מוצע על כן להחזיר המצב לקדמותו ולקבוע כי כל רב עיר ומועצה מקומית שנבחר יהיה רשאי לגייר בבית דין שיקים כפי שהיה נהוג בעבר. לנוכח ההכרה שמקבל רב עיר מהרבנות הראשית לישראל (בדמות 'תעודת כושר'), בית דין זה יהא מוסמך לגייר כל אדם שיפנה אליו, בין מהארץ ובין מחוץ לישראל... לנוכח הקשיים המוערמים לעתים על החפצים להינשא בתום הגיור, מוצע כי רב עיר שעומד בראש בית הדין לגיור ומכיר את המתגיירים בבית דינו מקרוב, יהא מוסמך אף להשיאם ולרשום את נישואיהם".

  

יוזם ההצעה, ח"כ דוד רותם, אמר לאחר ההצבעה: "חברי קדימה והעבודה שוב נכנעו ללחץ של ש"ס. ציבור העולים והציבור הדתי לאומי בישראל לא יוכל לשכוח לחברי קדימה, העבודה והאיחוד הלאומי-מפד"ל על בגידתם בציבור העולים וברב חיים דרוקמן".

  

ח"כ הרב מיכאל מלכיאור הוסיף: "הכנסת החליטה היום לסגור הרמטית את הדלת בפני הגרים בישראל. התורה ציוותה עלינו לאהוב את הגר, אך דווקא בשבוע של מתן תורה, בו חגגנו את קבלת הגרים, מחליטה הכנסת לצנזר את הפסוק הזה ולהוציאו מתוך המציאות הישראלית".

  

"השלכות החלטה זו הינן הרסניות ביותר במצבה הנוכחי של החברה בישראל ומשמעות ההחלטה הינה איתות ברור כי המדינה אינה רוצה את העלייה לישראל".  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ רותם (מימין). "כניעה לש"ס"
צילום: גיל יוחנן
מלכיאור. סגירה הרמטית
צילום: דודי ועקנין
מומלצים