שתף קטע נבחר

ח"כים: החיילים מפונים בעוד האזרחים תחת אש

תושבי עוטף עזה וחברי כנסת מתחו ביקורת על החלטת צה"ל שפורסמה לראשונה ב-ynet, להיערך לפינוי טירונים מבסיס זיקים. ראש מועצת שער הנגב: "צריך להסתכל איך זה נראה מהצד השני, וזה לא נראה טוב". לדברי יו"ר מרצ, חיים אורון, "לא יכול להיות מצב שבסיס צה"ל יפונה בעוד תושבי האזור נשארים בקו האש"

הפרסום ב-ynet על ההיערכות בצה"ל לקראת פינויים של הטירונים מבסיס זיקים עד סוף השנה, עורר את חמתם של תושבי עוטף עזה וחברי הכנסת. לדבריהם, לא ייתכן שהמדינה תפנה חיילים ותשאיר את האזרחים בקו האש.

 

במועצות האזוריות באזור קיבלו בכעס רב את ההחלטה. אחד מרכזי הביטחון באזור אמר: "לא משנה מה יהיו הסיבות

 וההחלטות לכך, צריך תמיד לחשוב איך זה נראה מהעיניים של חמאס ואיזה ניצחון זה מביא להם". ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, שבסיס זיקים נמצא באחריותו אמור להיפגש מחר עם אלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט. הוא ועמיתיו מתכוונים לתבוע ממנו הסברים.

 

לדברי פרג'ון, "זה גורם לתחושה רעה מאוד ואני רק מקווה שהממשלה לא תחליט לפנות את קיבוץ זיקים, נתיב העשרה וקיבוץ כרמיה השכנים. מי שיישב את האזור הזה היו תמיד האזרחים שבאו עם חזון, והם כנראה גם ימשיכו להתיישב פה".


בסיס זיקים הממוגן (צילום ארכיון: אמיר כהן)

 

ראש מועצת שער הנגב, אלון שוסטר, אמר כי "אין ספק שפינוי של בסיס, ולא משנה מה יהיו הסיבות - זה נראה לא טוב ומשהו שקשה להשלים איתו. יש פה כניעה להלך רוח ודעת הקהל האזרחי, משהו שאני גם יכול להבין אותו, כי אפילו במקומות רחוקים יותר אנשים מפגינים חששות. אבל תמיד צריך להסתכל איך זה נראה מהצד השני, זה לא נראה טוב".

 

"החלטה שמגלה פחדנות, כניעה והרמת ידיים"

יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, אמר כי "לא יכול להיות מצב שבסיס צה"ל יפונה בעוד תושבי האזור נשארים בקו האש". לדברי ח"כ לימור לבנת (ליכוד), "במדינה מתוקנת הצבא מגן על אזרחים ולא להפך. אילו בממשלה המסוכסכת והמפולגת הופכת את היוצרות מפקירה אזרחים בעורף בלתי ממוגנים לסכנת חיים יומיומית המגנים בגופם על החיילים שנשלחים לעורף".

 

ח"כ אריה אלדד (איחוד לאומי-מפד"ל) תקף את שר הביטחון, אהוד ברק. לדבריו, "ברק נכנע לחמאס בעזה ומאפשר לצה"ל לברוח מהחזית כשהוא מפקיר אזרחים בקו הקדמי. זו נקודת שפל נוראה לצה"ל, שאם לא יתנער ממנה, לא יוכל עוד איש במדינת ישראל להיות בטוח שכשהוא שולח את ילדיו לצבא ומוסר אותם בידי מפקדים ראויים".

 

יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, תקף את ההחלטה "שמגלה פחדנות, כניעה והרמת ידיים מול הטרור הפלסטיני. צה"ל צריך להלחם באומץ ובחירוף נפש נגד מחבלים ולא לברוח משדה המערכה". אורלב קרא לשר הביטחון לבטל את החלטת צה"ל ולהשאיר את הטירונים במקום.

 

לעומת זאת, ח"כ דני יתום (העבודה) סבור כי אין טעם לפגם בהחלטה. "פינוי הבסיס כולו על רקע הירי הוא צעד חמור ביותר ודוגמה שלילית לאזרחים בעוטף עזה. עם זאת, אם מדובר בתחלופת חיילים בלבד והבסיס יאויש באחרים, אין בכך רע", אמר יתום.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה להחלטה על פינוי הטירונים: "במסגרת שינויים במבנה הטירונות הכלל צה"לית החלים בצה"ל בשנים האחרונות, עוברת הכשרת הטירונות לזרועות ולאגפים, לטובת הכשרה ומיצוי מיטבי של החיילים במסגרת פרוייקט המכונה 'טירונות בסמכות'. בימים אלה בוחן צה"ל אילו בסיסים יועתקו לבסיס זיקים שבדרום, זאת לאור הכוונה להשלים עד נובמבר 2008 את פרויקט העברת הכשרת הטירונים ליחידות האם. לאור הכוונה להשלים הפרויקט הנחה סגן הרמטכ"ל את אגף התכנון להצביע על היחידות שיאיישו את הבסיס. כאמור בסיס זיקים ימשיך להיות מאויש ביחידות, במפקדים ובחיילים בהיקפים מלאים ואין כל כוונה לעזוב את הבסיס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בסיס זיקים. לא לטירונים
צילום: אמיר כהן
פרג'ון. תחושה רעה מאוד
צילום: אלי אלגרט
ח"כ אורון. מצב כזה לא יכול להיות
צילום: אלי אלגרט
מומלצים