שתף קטע נבחר

צה"ל החליט לפנות את הטירונים מבסיס זיקים

ל-ynet נודע כי סגן הרמטכ"ל הורה לפנות את הטירונים מהבסיס הגדול שנפגע בעבר מקסאם, עד סוף השנה. בצבא מסבירים שלמהלך אין קשר לאיום הרקטות וכי במקום יוצבו חיילים אחרים. מנגד, מפקדים בבסיס טוענים שמדובר ב"החלטה צורמת" ואומרים כי "הדבר מעיד על מגמה של צה"ל לצמצם ככל שניתן שהותם של חיילי מפקדה בעוטף עזה"

הטירונים בדרך החוצה מבסיס "זיקים". הצבא נערך להוצאת החיילים הצעירים מבסיס הטירונים תוך חודשים ספורים, כך נודע ל-ynet. למרות שהבסיס ספג בעבר פגיעה כואבת של רקטת קסאם - בצבא מסבירים שלמהלך אין קשר לאיום הרקטות מרצועת עזה וכי במקום יוצבו חיילים אחרים.

 

ההחלטה הסופית בנושא הוצאת הטירונים התקבלה לפני מספר ימים בדיון שקיים סגן הרמטכ"ל, האלוף דן הראל, בתוכנית "טירונות בסמכות". לפי תוכנית זו, מבקשים בצבא לצמצם את היקף החיילים בבסיסי הטירונות "הקלאסיים"

ולהעבירם ישירות לחיילות שבהם ישרתו, שם גם יעברו את הטירונות. לדברי גורמים צבאיים, "לאחר העברת הטירונים - יאויש הבסיס בחיילים אחרים". עם זאת בקרב המפקדים בזיקים נשמעים קולות אכזבה וביקורת: "הבטיחו לנו שנישאר כאן, יש להחלטה הזאת טעם רע".

  

התוכנית הצה"לית קובעת כי עד סוף שנת 2008 לא יהיו יותר טירונים בבסיס זיקים, דרומית לאשקלון. בעקבות הדיון אצל סגן הרמטכ"ל מסתמן שמחזור הטירונים האחרון יגיע לבסיס המאוים בקיץ הקרוב. ההחלטה על שינוי הייעוד של בסיס זיקים, כך עולה מהדיון, היא פועל יוצא של מימוש הליך שהחל לפני כארבע שנים, לפיו יש להעביר כמה שיותר טירונים המיועדים לתפקידי מנהלה מבסיסי הטירונות ("מחנה 80", ניצנים וזיקים) לחילות עצמם.

 

לדוגמה, על פי אותה תוכנית - חייל המיועד לחיל החימוש יבצע את הטירונות בבסיס ההדרכה של החיל ומשם ימשיך לקורס מקצועי. התוכנית יצאה לדרך בשנת 2005 וזכתה להצלחה. שיעור הנשירה בקרב החיילים ירד באופן משמעותי. בצה"ל ביקשו להגדיל את מספר החיילים שמגיעים מהבקו"ם הישר לחילות ואף קבעו יעד, לפיו עד שנת 2007 ייסגר אחד מבסיסי הטירונות. בעבר נקבע כי המחנה שייסגר הוא "מחנה 80", אך כעת נראה שההחלטה הראשונית השתנתה.

  

"נשתמש בתשתית של זיקים למטרות אחרות"

בדיון בראשות האלוף הראל התברר כי צה"ל, מסיבות שונות, לא עמד ביעד שהציב לעצמו והיקף הטירונים שהגיעו לבסיסי החילות השונים נמוך יחסית ליעד שהוצב. לפיכך, קבע הראל כי בסיס זיקים, הגדול מתוך השלושה, יפונה מטירונים לכל המאוחר בנובמבר 2008.

 

על אגף התכנון ופיקוד הדרום הוטלה המשימה לבחון את איוש בסיס זיקים מחדש. "צה"ל יישאר בבסיס, מדובר במקום עם תשתיות טובות ולכן נשתמש בו, אך במתכונת אחרת", הסבירו גורמים צבאיים והוסיפו: "הבחירה בבסיס זיקים נובעת מכך שהוא הגדול בבסיסי הטירונות והעברת הטירונים משם ישירות לחילות תביא למימוש הייעוד של 'טירונות בסמכות'. צה"ל לא בורח מעוטף עזה".


אמצעי המיגון שהוצבו בבסיס (צילום: אמיר כהן)

 

מתברר כי בדיון שבו התקבלה אותה החלטה לא הייתה התייחסות ממוקדת למיקומו של הבסיס בעוטף עזה, או לתקרית נפילת הקסאם בספטמבר 2007, שהביאה לפציעת 67 חיילים. בעקבות הארוע - החל במקום הליך מיגון מקיף, שעלותו כחמישה מיליון שקל.

   

השמועות על ההחלטה כבר הגיעו למפקדים הזוטרים והבכירים בזיקים. "איך זה יכול להיות?", שאל אחד מהם, "הרי אמרו לנו שיש חשיבות עליונה שנשאר כאן, דווקא עם הטירונים, צמוד לאזרחים שגרים כאן וסופגים קסאמים".

 

"גם אם זה הליך ענייני - הדבר מאוד צורם" 

מפקד אחר אמר ל-ynet כי ההחלטה מאוד תמוהה. "רק לפני חודש היה כאן מפקד זרוע היבשה, האלוף אבי מזרחי, שציין את החשיבות שלנו כאן. הוא לא אמר מילה שעוזבים, להפך, הוסיף לכאן עוד פלוגה", סיפר, "פתאום, דווקא החליטו לפנות את זיקים ולא בסיס אחר? גם אם יש כאן הליך ענייני - זה מאוד צורם".

 

לדברי אותו מפקד, סגל הבסיס עבר בשנה האחרונה תהליך מורכב של הבנה כי מדובר ביעד של ארגוני הטרור. "למדנו כיצד לנהוג בחירום, כיצד לתת לטירונים מענה בזמן התרעות. אין לי ספק שהטירונים שהיו כאן בשנים האחרונות - יצאו טירונים מחוזקים יותר, הבינו טוב יותר את תפקידם כחיילים שנמצאים כמעט בחזית. עצוב שככה נגמר לו עידן", אמר.

 

אותו מפקד גם רמז לפינוי בסיס אחר, שדבר פינויו נחשף ב-ynet ועורר סערה: "תהיה אשר תהיה סיבת ההחלטה, פינוי הטירונים מבסיס זיקים, יחד עם פינוי חיילי המנהלה ממפקדת התיאום והקישור (מת"ק) ארז,

מעיד על מגמה של צה"ל לצמצם ככל שניתן שהותם של חיילי מפקדה בעוטף עזה. צה"ל צפוי לאייש את בסיס זיקים בלוחמים או בחיילים 'תומכי לחימה', שממילא נמצאים בגזרה בשל תפקידם".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במסגרת שינויים במבנה הטירונות הכלל צה"לית החלים בצה"ל בשנים האחרונות, עוברת הכשרת הטירונות לזרועות ולאגפים, לטובת הכשרה ומיצוי מיטבי של החיילים במסגרת פרוייקט המכונה 'טירונות בסמכות'. בימים אלה בוחן צה"ל אילו בסיסים יועתקו לבסיס זיקים שבדרום, זאת לאור הכוונה להשלים עד נובמבר 2008 את פרויקט העברת הכשרת הטירונים ליחידות האם. לאור הכוונה להשלים הפרויקט הנחה סגן הרמטכ"ל את אגף התכנון להצביע על היחידות שיאיישו את הבסיס. כאמור בסיס זיקים ימשיך להיות מאויש ביחידות, במפקדים ובחיילים בהיקפים מלאים ואין כל כוונה לעזוב את הבסיס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
האלוף הראל. קבע יעד לביצוע
צילום: דובר צה"ל
פגיעת הקסאם בבסיס
צילום: אמיר כהן
בסיס זיקים. ארכיון
צילום: איי אף פי
מומלצים