שתף קטע נבחר

ח"כ אורלב: להגביל מעורבות הרבנים בפוליטיקה

בכנס לזכרו של יו"ר המפד"ל המנוח זבולון המר שנערך באוניברסיטת בר-אילן טען ח"כ זבולון אורלב כי הציונות הדתית עברה בשנים האחרונות לגישה של "הכל או לא כלום" ונשארה בלא כלום. האשמים: הרבנים, שהעמיקו את מעורבותם בפוליטיקה. פרופ' ידידיה שטרן נגד המנהיגות החרדית: "אנסו את הרבנות הראשית"

"אם אנחנו רוצים לחזור לעמדה משפיעה ולרלוונטיות ציבורית עלינו להגביל את מעורבות הרבנים בפוליטיקה" – כך קובע יו"ר המפד"ל ח"כ זבולון אורלב. לדבריו, על הציונות הדתית לחתור למצב שהיה בעבר בו "המנהיגות הפוליטית הציבורית היתה המנהיגות האמיתית". אורלב אמר את הדברים בכנס בנושא "הציונות הדתית – מעורבות או היבדלות" שנערך היום (ב') באוניברסיטת בר-אילן, במלאת 10 שנים לפטירת יו"ר המפד"ל זבולון המר.

 

 

במושב שעסק ב"ממלכתיות וסקטוריאליות" טען אורלב כי לכל הישגיה הגיעה הציונות הדתית לאחר ששללה את הגישה של "הכל או כלום", ומנגד, כשהלכה בדרך זו כשלה במשימותיה. כך, למשל, מנעו ממנה הרבנים להגיע לפרשה בנושאים כמו שבת וגיור, והיום המסחר בשבת פורח ומערך הגיור אינו מתפקד. לדבריו, הרבנים באים מבית המדרש, שם "אפשר לדרוש בלי סוף", ואינם מבינים את העולם הפוליטי בו לא ניתן לתפקד בלא פשרות. 

 

"בשנים האחרונות עברנו לגישה של 'הכל או לא כלום' משום שהופר האיזון, והרבנים לקחו לעצמם סמכויות פסיקה בענייני מדינה ולא רק בנושאים הלכתיים, וגם חלק מהציבור רוצה יותר להקשיב להם", אמר יו"ר המפד"ל, "אנחנו צריכים לחזור למצב שהיה בעבר, כשהתייעצו איתם ונתנו להם כבוד, אבל הם ידעו את מקומם". הוא טען עוד כי מציאות זו היא מהגורמים המכריעים לפילוג המחנה הדתי בכנסת. "ישנם היום 16 ח"כים ציוניים-דתיים, יותר במכל קדנציה אחרת, אבל הם מפוזרים ב-9 מפלגות", אמר אורלב. 

 

יו"ר המפד"ל הגן על החקיקה הדתית, שזכתה לביקורת מדוברים אחרים בכינוס, ואמר: "תמיד הקפדנו ללכת בדרך זו רק בנושאים ציבוריים. לא חייבנו אף אחד לעשות ברית מילה, להניח תפילין או לאכול כשר, ואפילו חוק של קבורה דתית לא חוקק. אבל בעניינים שקשורים לפהרסיה הציבורית יש מקום לחקיקה כזו. לא נוכל לשרת בצה"ל יחד אם האוכל שם לא יהיה כשר, ונתפלג לשני עמים אם הנישואין והגירושין לא יהיה כדת משה וישראל. אולי טעו פה ושם, אבל זהו הייסוד של החקיקה הדתית". 

 

"כבשו את הרבנות ועושים בה מעשה אונס"

פרופ' ידידיה שטרן, חוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה ולשעבר דיקאן הפקולטה למשפטים בבר-אילן, טען בכינוס כי החקיקה הדתית כשלה במשך 50 שנה עם "תוצאות טראגיות". "אין דרך לתאר את זה חוץ מכפייה דתית", אמר, "היא הרחיקה רבים וטובים מהדבר הבסיסי שמתאים להם ומהאינסטינקט החיובי כלפי המסורת וכלפי מה שהיא יכולה להעניק להם".

  

בהמשך קבע שטרן כי הציונות הדתית לא עמדה ביעדה ל"הלכיזציה של מדינת ישראל", ואמר: "אף רב ציוני לא העמיד את עצמו כאלטרנטיבה אמיתי להלכה החרדית ולפסיקה משמעותית בענייני דת ומדינה, וגם הציבור לא עשה זאת". לדבריו, העובדה שב-60 שנות המדינה לא היה פיתוח הלכתי שהביא לידי ביטוי את הריבונות היהודית במדינה היא "טרגדיה שאין לה שיעור". כדוגמה הוא ציין כי על פי כל הפוסקים בני זמננו הוא עצמו חי בחטא משום שעיסוקו ב"ערכאות של גויים", וטען כי גם היחס ההלכתי למי שאינו שומר מצוות אינו תואם את המציאות. "הרב אריאל כתב מאמר שלם על כך שאסור ללמוד משפטים, אבל החברים שלי מבקשים פרוטקציה לילדים שלהם שבחרו במקצוע", גילה שטרן, "אין בזה כנות, ואי אפשר לחנך למשהו שאינו כן".  

 

על ההשתלטות החרדית על מוסד הרבנות הראשית אמר שטרן: "כבשו את המלכה עימי בבית ועושים בה מעשה אונס קבוע. מי ששולט ברבנות לא מחשיב אותה, ומי שמחשיב אותה לא שולט בה". הוא הזכיר כי רוב רבני ישראל מקבלים שכר מהמדינה, אך "כמדינה, אין מהם שום תוצרת לטובת האזרחים. מדובר בקבוצה ריקה". 

 

בשאלה "הציונות הדתית – השתלבות או היבדלות" בחר פרופ' שטרן באפשרות השנייה, והציע גם חלופה שלישית – "היעלמות".    

אלוף (במיל') עוזי דיין דיבר בכינוס על משבר הזהות היהודית-דמוקרטית וטען כי אשמה בכך הציונות החילונית. "בראשית דרכה היא קפצה מהתנ"ך לפלמ"ח ודילגה על 2,000 שנה של ציוויליזציה יהודית", אמר דיין, "מישהו יודע מה היה שם? זה בדיוק מה שיצר את פער הזהות העצום הזה בין דתיים לחילונים ואת חוסר גיבושה של משנה יהודית-דמוקרטית סדורה".

 

דיין מנה את הפיתרונות שלו לסגירת הפער, ובמרכזם חינוך ו"אפס כפייה דתית". הוא הביע התנגדות לחקיקה דתית ואמר כי הוא חשש מהיום בו יחוקק חוק ברית מילה ו"כולם פתאום ייזכרו למה לא". לדבריו, "לא צריך להפריד את הדת מהמדינה, אבל יש ליצור מצב שהדת תפריד ביניהם". בנוסף הוא קורא לפתור בהקדם את בעיית הגיור בישראל ולקדם את מעמד האישה. "צריך לא יותר משלושה רבנים רציניים ואמיצים שישנו את המצב הזה, אבל אם לא יהיה להם פיתרון לא יהיה לנו עם אחד עם זהות יהודית-דמוקרטית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורלב. לא מבינים את העולם הפוליטי
צילום: גיל יוחנן
שטרן. אין אלטרנטיבה
דיין. משבר זהות
צילום: ירון ברנר
מומלצים