שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מכה קשה לאספני המכוניות הקלאסיות

  במסגרת יישום תקנה האוסרת יבוא אישי מארה"ב של מכוניות לא אמריקניות, פוגעת המדינה באחד התחביבים היותר צבעוניים בישראל - שימור מכוניות קלאסיות. בעקבות פניית ynet, שוקלים במשרד התחבורה לשנות את התקנה

  שלא במתכוון, משרד התחבורה פוגע אנושות באחד התחביבים היותר מרעננים בישראל: אספנות מכוניות קלאסיות. זאת בעקבות יישום תקנה האוסרת יבוא גורף של רכב מארה"ב. בעקבות פניית ynet, אומרים במשרד התחבורה כי הם מתכוונים לשקול שינוי בתקנות, אשר ימנע את האיסור הגורף שכלל אינו מכוון.

   

  תודות להיצע עצום במחירים אטרקטיביים, הפכה ארה"ב לספקית עיקרית של כלי רכב ישנים, בני 30 שנה ויותר, עבור אספני רכב קלאסי. אלא שהחל מחודש אפריל, אוכף משרד התחבורה תקנה האוסרת על יבוא רכב מארה"ב שאינו עומד בתקינה האירופית, זאת אלא אם יוצר על-ידי יצרנית שמקורה באחת ממדינות נפט"א (ארה"ב, מקסיקו, קנדה).


  פרארי קלאסיות בישראל. שער הדולר הנמוך הפך את מחירן לאטרקטיבי (צילום: גנאדי דבוירין)

   

  יש לציין כי התקנה, המונעת יבוא במחיר נמוך מהנדרש בארץ על-ידי היבואנים תמורת מכוניות יוקרה כמו פולקסווגן טוארג ופורשה קאיין, נועדה לצמצם את היבוא האישי מארה"ב. בשום מקרה, לא הייתה כל כוונה לפגוע בדרך גם בחובבי הרכב הישן.

   

   

  "התקנה היא גורפת, ובאה בניגוד לתקנות רכב האספנות ולכוונת המחוקק כשהתקין את תקנות רכב אספנות", אומר ירון פרץ, מ"אספני הרכב הארצישראליים". "בכוונתנו להיות בקשר עם משרד התחבורה בכדי לשנות את רוע הגזירה, הפוגעת פגיעה אנושה באפשרות לייבא רכבי אספנות מהשוק הגדול ביותר שלהן - ארצות הברית".


  סיטרואן קלאסית מארצות הברית? מעכשיו אסור

   

  "כדוגמה - מי שמעונין לייבא פיאט 500 כמעט ואינו יכול לעשות כן כרגע. זאת, משום שהוצאת דגם זה מאיטליה אסורה לפי התקנות האיטלקיות, ואילו יבוא מארצות הברית נאסר כעת לפי התקנות הישראליות".

   

  בני הספל, דובר "מועדון ה-5", הצר על כך כי בלהט העשייה, התעלמו יוצרי התקנה מהייחודיות של רכב אספנות. "יבוא רכבי אספנות הוא בעל ערך מוסף תרבותי ולא מסחרי. כשם שאין איסור על הבאת תמונה של רנואר הצרפתי מארצות הברית, כך מן הראוי שיתאפשר יבואה של יצירת אומנות הנקראת 'סיטרואן טרקסיון אוונט' מכל מקום בו היא נמצאת", אומר הספל.

   

  "אנו מקווים שהוגי האיסור יתחשבו גם בערך התרבותי הזה. מועדון ה-5 מתכוון לפעול למען הדגשת הייחודיות של רכבי האספנות גם בתקנה זו".

   

  תגובת משרד התחבורה

  בעקבות פניית ynet, אומר דובר משרד התחבורה, אבנר עובדיה, כי במשרד שוקלים לתקן את התקנות כך שלא יחולו על מכוניות קלאסיות. לדבריו, "המשרד בוחן אפשרות לאפשר הכנסת מכוניות אספנות לא אמריקניות לישראל מיבוא מארה"ב".

   

  עובדיה הוסיף עוד כי תקנות היבוא מארה"ב נמצאות בימים אלה על שולחנו של מנכ"ל משרד התחבורה, גדעון סיטרמן. זאת, במטרה "לגבשן וללטשן באופן סופי, כך שישרתו בצורה הטובה ביותר את האזרחים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אי אפשר לייבא אותה חדשה
  אי אפשר גם קלאסית
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים